Aktuality

Najbližší program

Štvrtok 26. 11. | 18.30 | Ex Libris v SNG
STRASTI A SLASTI DOMÁCICH KNIŽNÍC S VLADIMÍROM MICHALOM A JURAJOM HEGEROM

Akú knižnicu má doma kníhkupec či vydavateľ ? Čo všetko sa ocitá v ich policiach? Ako si ich budujú, čo v nich nesmie chýbať a prečo? Je dôležité budovať si domácu knižnicu?
Nahliadneme nielen do súkromia, ale aj do literárneho vkusu špeciálnych hostí. Príďte sa inšpirovať a pobaviť príbehmi súkromných knižníc. Tento raz s vydavateľom najväčšieho slovenského vydavateľstva Slovart Jurajom Hegerom a majiteľom kultového kníhkupectva Artforum Vladimírom Michalom.

Vstup voľný

Sobota 28. 11. | 16:00 | Berlinka
KRST MONOGRAFIE IMRICH VANEK A PREZENTÁCIA FILMU ZLÁTENÁ CESTA

Srdečne vás pozývame na krst monografie Imrich Vanek a prezentáciu filmu Zlátená cesta.

Imrich Vanek (20.3.1931 – 5.10. 2015)
vyštudoval keramiku na VŠUP v Prahe. Od 60. rokov používal inovatívne postupy vo voľnej aj monumentálnej tvorbe. Hlinu chápal ako sochárske médium a využíval všetky jej možnosti, okrem modelácie aj výraznú farebnosť keramických glazúr. Integroval sochu, maľbu a kresbu. Imrich Vanek sa do roku 1989 venoval predovšetkým monumentálnej tvorbe do architektúry, mnohé diela boli v nasledujúcich desaťročiach zničené.

Monografia mapuje celoživotnú tvorbu autora. Vyšla v roku 2015, tesne pred smrťou Imricha Vaneka. Autorkou textu je Sabina Jankovičová.

Film Zlátená cesta vznikol pre Galériu v Nových Zámkoch pre galériu a región ako oral history dokument. Film je záznamom rozhovoru Magdalény Klobúčníkovej, riaditeľky Galérie v Nových Zámkoch, je to statické rozprávanie prekrývané obrazmi.

Autorkou scenára je Magdaléna Kobúčníková, filmoval Pavol Vician, postprodukcia Ján Čičátka (filmári z Nových Zámkov)

Vstup voľný

Výstavy SNG

Aktuálne si v Slovenskej národnej galérii v Bratislave môžete pozrieť výstavy:

Martin Kollar. Field Trip / Exkurzia
29. 10. 2015 – 31. 1. 2016
Esterházyho palác, 2. poschodie
Kurátor: Aurel Hrabušický

Nestála expozícia SNG
od 17. 1. 2014
Esterházyho palác, 1. poschodie
Kurátori: Dušan Buran, Katarína Chmelinová

Pripravované

Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku
16. 12. 2015 – 28. 2. 2016
Esterházyho palác, 3. poschodie
Kurátori: Alexandra Kusá a Lucia Gavulová v spolupráci so širokým kolektívom (Mária Bohumelová, Dušan Buran, Jana Švantnerová, Michal Čudrnák, Magdaléna Kuchtová, Barbora Jurinová, Lukáš Štepanovský, Boris Meluš, Ján Šicko a ďalší)