English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

AJK
Jesenná galéria Jesenná galéria

Aj keď pomaly pripravujeme pre vás nové priestory SNG, v Esterházyho paláci stále nádjete Knižnicu Kornela a Nade Földváriovcov a zahrať sa môžete v našej interaktívnej inštalácii Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom. Taktiež si nenechajte ujsť rozšírenú expozíciu Júliusa Kollera Antimúzeum J.K. a novú digitálnu inštaláciu - Spomienky Premostenia SNG. Vidíme sa v galérii!

 

Prebiehajúce výstavy

Akcia ZET / umenovedná výprava Akcia ZET / umenovedná výprava Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 87 dní

Od novembra tohto roku bude v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľovať autorskú repliku strateného diela - svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Ako verne k úlohe pristúpi, bude na jeho rozhodnutí. Pre maliara bude galéria „pracovňou" a obraz tak bude pribúdať pred zrakmi verejnosti. Maliarska akcia sa stane východiskom pre nový experimentálny žáner - umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o postavení národnej galérie ako vzdelávacej inštitúcie dnes. Je to miesto kladenia otázok a hľadania odpovedí.

Vo výklade: Josef Carl Klinkosch Vo výklade: Josef Carl Klinkosch Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 22 dní

Práca so zbierkami SNG ponúka veľa príležitostí na medziodborovú spoluprácu. S pomocou kolegu Mareka Gilányiho nám vystavené strieborné zrkadlo odkrylo históriu svojho pôvodu. Vďaka stále prebiehajúcemu výskumu s kolegyňou Janou Lukovou zisťujeme viac o jeho pôvodnej majiteľke a okolnostiach jeho nadobudnutia do zbierok SNG.

Fulla a Benátky Fulla a Benátky Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 95 dní

Benátky – mesto sen, mesto mýtus, mesto legenda – vždy priťahovali najmä umelcov, ktorí tam prichádzali študovať, žiť (ale aj umierať...), tvoriť, inšpirovať sa, maľovať... Od roku 1895 sa stali miestom, kde sa koná Bienále umenia a pravidelne sa tam stretáva veľká medzinárodná societa autorov, kurátorov, obchodníkov i záujemcov o súčasné vizuálne umenie.

Pred zrkadlom Pred zrkadlom Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 95 dní

Výstava Pred zrkadlom predstavuje päť výtvarných umelkýň a dizajnérok, autoriek z rôznych oblastí aplikovaného umenia a dizajnu, ktoré svojimi prácami participujú na spoločnej inštalácii.
Jana Vaterková, Kristína Ligačová, Ester Turečková, Laura Morovská a Jana Budaiová, generácia nedávnych absolventiek alebo ešte študentiek vysokých umeleckých škôl, kreovali výstavu ako prostredie, ktorého jadrom je kolekcia autorských úžitkových a dizajnových artefaktov s dôrazom na originálnosť prevedenia a kvalitu umelecko-remeselnej práce.

 

Pripravované výstavy

Straty a nálezy. Expedícia do minulosti a budúcnosti Schaubmarovho mlyna Straty a nálezy. Expedícia do minulosti a budúcnosti Schaubmarovho mlyna
Schaubmarov Mlyn v Pezinku, Pezinok-Cajla
Výstava začne o 31 dní

Výstava Straty a nálezy sa z dramaturgie schaubmarovských titulov tak trochu vymyká. Hlavným výskumným a prezentačným objektom je totiž samotný Schaubmarov mlyn. Jeho dejiny, súčasnosť aj budúcnosť.

   
   

Dielo týždňa

Koloman Sokol. Pouličné nešťastie. 1944–1945 Koloman Sokol. Pouličné nešťastie. 1944–1945
 

Blog

Rekostrukcia_April__NIK3533.jpg
Tri, dva, jedna – už!

Po dlhej a náročnej rekonštrukcii otvárame novú Slovenskú národnú galériu (SNG) v Bratislave! Od 11. decembra 2022 si budete môcť užiť tri úvodné výstavy a neopakovateľný pocit z jedinečnej novoty, na ktorý sme všetci dlho čakali.Preto sme sa rozhodli nečakať na interiér a expozície, ale jednotlivé časti galerijného areálu na brehu Dunaja pre vás otvárať postupne.

Artboard 55@3x (1).png
7. ročník súťaže Máš umelecké črevo? odštartoval

Vyhlasujeme 7. ročník umeleckej súťaže Máš umelecké črevo? pre žiačky a žiakov stredných škôl a gymnázií! Opäť ponúkame možnosť zapojiť sa do súťaže venujúcej sa súčasnému výtvarnému umeniu, ktorú organizuje Slovenská národná galéria v spolupráci s Východoslovenská galéria v Košiciach a so Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici.

Foto_Ben Markel.jpg
Pavilón Českej a Slovenskej republiky v Benátkach

Slovenská národná galéria odpovedá na najčastejšie otázky kladené v súvislosti s pavilónom Českej a Slovenskej republiky v Benátkach, ktorý je od roku 2019 z dôvodu havárie a dlhodobo zlého stavu uzavretý.

 

Podcast

gCDNJ8tE.png
Socialistická „monumentálka“ a fenomén Hlava V

Umenie na sídliskách, v parkoch či na fasádach verejných budov sme si počas posledných 30 rokov zvykli prehliadať, pretože vzniklo v období, na ktoré sme kultúrne zanevreli... Socialistické „monumentálky“ majú rôznu umeleckú kvalitu i mieru služobnosti dobe, v ktorej vznikli. Nie sú to len gottwaldovské „kameňolomy“ či hlavy Leninov nastoknuté na podstavci. Sú to i moderné preliezky, abstraktné skulptúry v zeleni sídlisk či efektné predelové steny v prostrediach zanedbanej „občianskej vybavenosti“.

SNGpodcast17.png
Kedy už?

V posledný septembrový deň príde tá chvíľa, keď zhotoviteľ odovzdá stavbu zrekonštruovaného areálu Slovenskej národnej galérie. V decembri sa tak po siedmich rokoch rekonštrukcie konečne dočkáme otvorenia areálu SNG pre verejnosť. Priestor slávneho Premostenia sa pritom otvorí po 21 rokoch od jeho uzatvorenia a poskytne tak možnosť celej jednej generácii, ktorá ho nikdy nevidela zvnútra konečne doň nahliadnuť.

SNGpodcast16.png
Môj svet je vidiek

V posledných rokoch pozorujeme (nielen) na umeleckej scéne trend sťahovania sa z miest na vidiek. Dôvodov je viacero, medzi hlavné určite patrí skúsenosť s pandémiou a klimatická kríza. Aké sú vnútorné motivácie, ktoré vedú k takémuto kroku? Je za tým túžba po prirodzenejšom životnom štýle, snaha priniesť kultúru do regiónov alebo prozaické ekonomické faktory?

 

SNG v médiách

Fitko v mlyne
artalk.cz
23. septembra 2022
„Damas Gruska recenzuje výstavu Miroslavy Maurery a Dušana Burana Príroda vášho detstva v externej budove SNG v Schaubmarovom mlyne v Pezinku. Vďaka rekonštrukcii hlavnej budovy priťahuje Schaubmarov mlyn posledné tri roky divákov nielen prostredím a stálou expozíciou mlyna, ale aj svojím progresívnym programom. Kurátorský tím zo SNG si tu mal možnosť odskúšať aj experimenálnejšie kurátorské postupy a jedným z nich je aj prezentácia klasickej ilustrácie od Jindřicha Krejču.“
Fullova galéria ďalej upadá
rtvs.sk
6. augusta 2022
„Ostala bez majstrových obrazov a v budove, ktorá čoraz viac pustne. Rekonštrukcia galérie Ľudovíta Fullu sa začne najskôr o rok. Zamestnanci sa však boja, že zima ju poškodí ešte viac. Náklady na obnovu iba za rok vzrástli o milión eur.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum Packpack SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily Partneri projektov  CEP IT ZOO KHB  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter