English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Nová SNG
UŽ! (po)Otvárame novú Slovenskú národnú galériu v Bratislave UŽ! (po)Otvárame novú Slovenskú národnú galériu v Bratislave

Po dlhej a náročnej rekonštrukcii otvárame novú Slovenskú národnú galériu (SNG) v Bratislave! V nedeľu 11. decembra vás od 10:00 pozývame do nových priestorov, kde vás bude čakať celodenný program, dve úvodné výstavy, špeciálny projekt diel v architektúre a neopakovateľný pocit z jedinečnej novoty, na ktorý sme všetci dlho čakali.

 

Prebiehajúce výstavy

Fulla a Benátky Fulla a Benátky Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 34 dní

Benátky – mesto sen, mesto mýtus, mesto legenda – vždy priťahovali najmä umelcov, ktorí tam prichádzali študovať, žiť (ale aj umierať...), tvoriť, inšpirovať sa, maľovať... Od roku 1895 sa stali miestom, kde sa koná Bienále umenia a pravidelne sa tam stretáva veľká medzinárodná societa autorov, kurátorov, obchodníkov i záujemcov o súčasné vizuálne umenie.

Pred zrkadlom Pred zrkadlom Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 34 dní

Výstava Pred zrkadlom predstavuje päť výtvarných umelkýň a dizajnérok, autoriek z rôznych oblastí aplikovaného umenia a dizajnu, ktoré svojimi prácami participujú na spoločnej inštalácii.
Jana Vaterková, Kristína Ligačová, Ester Turečková, Laura Morovská a Jana Budaiová, generácia nedávnych absolventiek alebo ešte študentiek vysokých umeleckých škôl, kreovali výstavu ako prostredie, ktorého jadrom je kolekcia autorských úžitkových a dizajnových artefaktov s dôrazom na originálnosť prevedenia a kvalitu umelecko-remeselnej práce.

Final Sale Final Sale Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 34 dní

Výstava, ktorou opäť trochu provokujeme! Keďže v historicky prvej slovenskej White Cube už nemôžeme vystavovať Fullove diela a v galérii máme stále väčší problém postarať sa o akékoľvek umenie, rozhodli sme sa vytvoriť mu bezpečie vo vašich obývačkách. Jednoducho, ponúknuť ho na predaj!

Straty a nálezy. Expedícia do minulosti a budúcnosti Schaubmarovho mlyna Straty a nálezy. Expedícia do minulosti a budúcnosti Schaubmarovho mlyna Schaubmarov Mlyn v Pezinku, Pezinok-Cajla
Výstava potrvá ešte 144 dní

Výstava Straty a nálezy sa z dramaturgie schaubmarovských titulov tak trochu vymyká. Hlavným výskumným a prezentačným objektom je totiž samotný Schaubmarov mlyn. Jeho dejiny, súčasnosť aj budúcnosť.

 

Pripravované výstavy

Prečo (ume)nie? Prečo (ume)nie?
Vodné kasárne a premostenie, Bratislava
Výstava začne o 5 dní

Musí byť umenie vždy krásne? A musím mu vždy rozumieť? Kto je to umelec alebo umelkyňa?Môžem sa aj ja staťsúčasťou umeleckého diela? Môžem sa v galérii smiať? A prečo tam chodiť,keďje už všetko online? Potrebujú umelecké diela názvy? Môže si umenie vystačiť len so samotnou myšlienkou? Veď toto zvládnem urobiť aj ja!

Prológ. 12 farieb reality Prológ. 12 farieb reality
Vodné kasárne a premostenie, Bratislava
Výstava začne o 6 dní

Konečne otvárame zrekonštruovanú Slovenskú národnú galériu! Jej novými priestormi vás po prvýkrát prevedie dvanásť tematických výstavných situácií. Uvidíte diela starého, moderného aj súčasného umenia vo vzájomných dialógoch a viac či menej prekvapivých vzťahoch. Cez netradičné spojenia diel z rôznych historických období sa chceme obzrieť za akvizíciami galérie za ostatných 30 rokov a predstaviť zbierky SNG v ich celej rozmanitosti. Veľkorysé inštalácie vám zároveň pootvoria dvere do pripravovaných stálych expozícií, ktoré budeme postupne sprístupňovať od roku 2023.

   
   

Dielo týždňa

Radko Čepček. Slovenská národná galéria ( premostenie). 2018 Radko Čepček. Slovenská národná galéria ( premostenie). 2018
 

Blog

316204859_10160835049744345_1748603256571375672_n.jpg
Za Klárou Kubičkovou (15. 8. 1936 – 25. 11. 2022)

Odišla ticho, aby navždy ostala našou súčasťou. Klára Kubičková, naša bývalá kolegyňa. Správu o smrti kohokoľvek nikdy veľmi počúvať a čítať nechceme. Napriek vnímaniu neúprosného toku času nás to vždy prekvapí, aj vtedy keď si myslíme, že sme pripravení. Skon človeka, ktorého sme poznali a rešpektovali, vzbudí okamžitú emóciu a spomienky. Vyroja sa myšlienky a momentky – osobné i profesijné. Uvedomujeme si, že sme boli súčasťou, aj keď malou, života niekoho vzácneho, ktorý zrazu už nie je medzi nami.

1_AC8A8181.jpg
Vydali sme Kalendár SNG 2023: Mestom

Na rok 2023 sme pripravili závesný fotografický kalendár, ktorý vám prináša populárne aj menej známe pohľady na Bratislavu z rokov 1940 – 1970 na fotografiách zo Zbierky fotomédií SNG od umelcov ako Eduar Pavlačka, Pavol Poljak, Karol Kállay, Ján Cifra, Ivan Kozáček, Jozef Nový, Eugen Žunko a Viliam Malík.

d5071037ce9362d8318c1b2c573b2307.jpg
Pomôžte nám vydať knihu o slovenskom umení

V roku 2021 Slovenská národná galéria vydala publikáciu s názvom Slovensko v dielach Slovenskej národnej galérie. Je to príbeh našej krajiny - prostredníctvom umenia. Kniha sa za krátky čas kompletne vypredala, preto sme sa rozhodli urobiť dotlač, aby každý mohol mať doma náš príbeh umenia. Pomôžte nám a podporte našu kampaň na Starlab.sk!

 

Podcast

SNGpodscast21.png
Je slovenský konceptualizmus našou skutočnou hodnotou?

S kurátorom SNG Aurelom Hrabušickým, svojho druhu veteránom slovenského konceptualizmu, sa Petra Hanáková rozpráva o prvej výstave Júliusa Kollera (Sondy) v SNG v roku 1991, o porevolučnom „rozdávaní kariet“, o akvizičnom i komerčnom zhodnocovaní slovenského konceptualizmu doma aj v zahraničí, o jeho vlnách, autentických či importovaných prejavoch.

SNGpodcast20B.png
Straty a nálezy v Schaubmarovom mlyne

Jedným z vysunutých pracovísk SNG je Schaubmarov mlyn v Pezinku, v miestnej časti Cajla. Dlho bol známy ako Galéria insitného umenia, už niekoľko rokov sa však zameriava na prezentáciu prevažne súčasného umenia cez výstavy reagujúce na špecifické genius loci tohto miesta. V aktuálnej výstave Straty a nálezy je hlavným výskumným a prezentačným objektom samotný Schaubmarov mlyn – jeho dejiny, súčasnosť aj budúcnosť.

SNGpodscast19A.png
O rastlinách a ľuďoch

Keď sa povie rastliny v umení, už dávno to neznamená len maľby kytíc či krajiniek. Za posledných približne 20 rokov pozorujeme na umeleckej scéne výrazný obrat smerom k prírode, najmä k ekológii, ktorý je reakciou na environmentálnu krízu.

 

SNG v médiách

Milovaná aj nenávidená „červená opacha“ je späť: Ako národná galéria opravila budovu, ktorej hrozilo búranie
dennikn.sk
1. decembra 2022
„Slovenská národná galéria dokončila rekonštrukciu svojho hlavného sídla v Bratislave. Jeho súčasťou je aj moderné Premostenie od architekta Vladimíra Dedečka, ktoré v 90. rokoch rozdelilo odborníkov aj verejnosť. Pozrite sa, ako ho rekonštrukcia zmenila.“
SNG po 21 rokoch 11. decembra (po)otvára nový galerijný areál
citylife.sk
1. decembra 2022
„Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre deti aj dospelých, dve úvodné výstavy, špeciálny projekt diel v architektúre a nadýchnuť sa jedinečnej novoty, na ktorú všetci dlho čakali.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum Packpack SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba Kam s deťmi Pravda Radio Devin S deťmi swine daily Partneri projektov  CEP Granty EHP (EEA Grants) IT ZOO KHB Kia Merkantil  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter