English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Strom
Otvárame SNG Otvárame SNG

Máme otvorené! Slovenská národná galéria pozýva do svojich priestorov. Príďte na naše výstavy, potešiť sa umením a vypnúť z vonkajšieho sveta. Výstavy Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom, Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov a Archív Júliusa Kollera budú do 13. januára z bezpečnostných dôvodov zatvorené. Vidíme sa v galérii!

 

Prebiehajúce výstavy

7x7. Sedem slobodných úvah o umení 7x7. Sedem slobodných úvah o umení Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 160 dní

Projekt Sedem slobodných úvah o umení, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred ňou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené.

Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 88 dní

Zóna je edukačným priestorom pre návštevníkov a návštevníčky všetkých vekových kategórií, ktorí radi objavujú, experimentujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia. Spájame tu interakciu, nové poznatky, zábavu a oddych s originálmi diel výtvarného umenia, ktoré inštaláciami komentujeme a vysvetľujeme.

Motýľa nekúpiš. Súčasné umenie darované Tatra bankou Motýľa nekúpiš. Súčasné umenie darované Tatra bankou Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 97 dní

Živé umenie, mediálne neobyčajne pestré, je dnes múzejne neuchopiteľnejšie ako kedykoľvek predtým. O to viac si ceníme veľkorysý finančný dar Tatra banky, ktorá nám už druhý rok umožňuje zachytávať jeho stopu. Chytať motýľa. Výstava prezentuje najnovšie prírastky do zbierok SNG autorov a autorky strednej generácie slovenského súčasného umenia. Erik Binder, Marko Blažo, Marek Kvetan, Denisa Lehocká a Milan Tittel spolu ponúkajú rozmanitú, ale súrodú zmes rozličných prístupov, médií a tém v súčasnom umení.

Vo výklade: Peter Bartoš Vo výklade: Peter Bartoš Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 20 dní

V rámci výstavného cyklu Vo výklade prezentujeme ďalší príspevok Petra Bartoša (1938) v spolupráci s Ľudmilou Rampákovou k téme histórie a aktuálnej premeny bratislavského podhradia. Starobylé územie mesta, ktoré tvorí jeho panorámu a skrýva mnohé geologické aj kultúrne poklady, sa stalo už pred niekoľkými rokmi epicentrom autorovej tvorby. Skúma ho, študuje, diskutuje o ňom s viacerými odborníkmi, pozoruje jeho postupnú devastáciu v mene nových plánov mestskej výstavby.

   
   

Dielo týždňa

Ladislav Mednyánszky – pravdepodobne. Krajina v zime. okolo 1900 Ladislav Mednyánszky – pravdepodobne. Krajina v zime. okolo 1900
 

Blog

_NIK8940.jpg
Nová publikácia Ztracený Svatý

Slovenská národná galéria a nakladateľstvo Take Take Take vydáva prvý česko-slovenský detektívny príbeh s kunsthistorickou zápletkou, komiksom a historickým ponaučením. Knihu si môžete objednať na e-shope sng.sk alebo zakúpiť v Ex Libris v SNG.

grigio_due_sng_4.JPG
Zvuková inštalácia / Hauke Harder: Grigio Due

V Esterházyho paláci SNG si od 11. decembra počas troch týždňov môžete vypočuť zvukovú inštaláciu nemeckého skladateľa Haukeho Hardera Grigio Due. K vypočutiu bude počas otváracích hodín v čase od 15.00 do 18.00, vo štvrtok od 17.00 do 20.00. Zvuková inštalácia Haukeho Hardera Grigio Due svojím princípom naznačuje fungovanie sveta, v ktorom žijeme.

_JS_D1A4982.jpg
Nádych. Výdych. Vianoce.

Nadýchnime sa. Zhlboka. Je to dobré na prekrvenie mozgu a pri vstupe do SNG sa nám to tiež bude hodiť. Galerijná vianočná inštalácia je tento rok celkom netradičná. Je pozvánkou do budúcnosti, lebo je z bioplastu. Je sugestívnou pripomienkou vianočnej atmosféry, lebo vonia lesom. Vitajte v nových časoch!

 

Podcast

SNGpodcast5.png
Psychedeliká a umenie

„Psychedeliká a umenie“, respektíve vzťah rozšíreného vedomia a (vizuálnej) kultúry – o tejto pútavej téme sa rozpráva Alexandra Tamásová s umelkyňou Anettou Mona Chişa a adiktológom Martinom Pažitným, zakladajúcim členom Slovenskej psychedelickej spoločnosti.

SNGpodscast5.png
V Archíve výtvarného umenia SNG

O tom, akým spôsobom sa do Slovenskej národnej galérie dostávajú pozostalosti umelcov a umelkýň, sa rozpráva Petra Hanáková s vedúcou Archívu výtvarného umenia SNG Katarínou Bodnárovou. Ktoré osobné fondy SNG sú najatraktívnejšie a najrozsiahlejšie a čo sa z nich zhodnocuje na výstavách? Čo všetko sa dá objaviť v archívoch a prečo sa oplatí mať bádateľský „zicflajš“? O čo prichádzame, ak archívy umelcov a umelkýň zanedbávame?

SNGpodscast3.png
O podobe zbierok SNG

Čo prezrádza akvizičná činnosť o stave spoločnosti a dobe, kedy sa uskutočňuje? Ako prebieha akvizičný proces a ako sa v priebehu času profilovala podoba zbierok Slovenskej národnej galérie? Prečo diela zostávajú v zbierkach SNG už navždy? Ako postupujú kurátori pri budovaní zbierok a majú v nich svojich obľúbencov?

 

SNG v médiách

Akcia ZET - kritické miesta v pokuse o konfrontáciu socialitickej propagandy a súčasného umenia
Profil
17. decembra 2021
„Akcia ZET s podtitulom Umenovedná výprava bol projekt Slovenskej národnej galérie, ktorý trval od 19. novembra 2020 do 27. júna 2021. Jeho autorky a autori – Alexandra Kusá (námet), Ondřej Horák (Fuczik), Samuel Chovanec, Marcela Kvetková, Alexandra Kusá, Marcel Mališ, Braňo Matis, Kristína Paulenová (autorský kolektív) – ho prezentovali ako nový experimentálny žáner, ktorý má byť sebareflexiou galérie o jej aktuálnom postavení ako verejnej umeleckej a vzdelávacej inštitúcie...JANA GERŽOVÁ / ZORA RUSINOVÁ / JIŘÍ DAVID“
Aj umelci zohľadňujú ekológiu
kultura.pravda.sk
17. decembra 2021
„Viete, že aj umelý vianočný stromček môže voňať ako z lesa a pritom lesu neškodí? A ešte je aj dizajnérskym kúskom, ktorý vystavuje Národná galéria. Na výstave v Zičiho paláci nazvanej Sorry, we are trying. Biomaterials in Practice (Prepáčte, snažíme sa. Biomateriály v praxi) nájdete diela prepájajúce technológiu, dizajn a umenie. Nové kolekcie váz a stolíkov z inovatívnych materiálov dokazujú, že nie všetko funkčné musí byť vyrobené z ropy.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba inspire Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily Partneri projektov  CEP IT ZOO KHB  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter