English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Sprievodca
September v SNG September v SNG

Jeseň v SNG bude plná výstav a skvelého programu. Všetky naše pracoviská máme otvorené a tešíme na vašu návštevu. Na jednotlivé programy a kurzy sa môžete prihlasovať už teraz. Vstup do galérie je aktuálne v režime "Základ", na podujatia v režime "OTP" (očkovaní, testovaní, po prekonaní Covid). Vidíme sa v galérii!

 

Prebiehajúce výstavy

Akcia ZET / umenovedná výprava Akcia ZET / umenovedná výprava Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 102 dní

Od novembra tohto roku bude v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľovať autorskú repliku strateného diela - svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Ako verne k úlohe pristúpi, bude na jeho rozhodnutí. Pre maliara bude galéria „pracovňou" a obraz tak bude pribúdať pred zrakmi verejnosti. Maliarska akcia sa stane východiskom pre nový experimentálny žáner - umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o postavení národnej galérie ako vzdelávacej inštitúcie dnes. Je to miesto kladenia otázok a hľadania odpovedí.

Avatsýv. Labyrint Erika Bindera Avatsýv. Labyrint Erika Bindera Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 41 dní

Samostatná výstava Erika Bindera (1974) nadväzuje na projekty umelcov a umelkýň strednej generácie pre SNG. Robustnosť jeho oeuvre a zároveň ľahkosť jeho tvorivého prístupu nám dovoľujú predstaviť ho ako tvorcu vo svojom prostredí, v labyrinte vlastného života, v ktorom sa snaží zorientovať. Svoj umelecký program už dávnejšie vybudoval na inverzii kreatívnej práce. Binderov program je mnohovrstevnatý a obsahuje prácu so všetkými médiami od maľby, grafiky, autonómnej aj denníkovej kresby, inštalácie a objektov až po video a intermediálne performancie.

7x7. Sedem slobodných úvah o umení 7x7. Sedem slobodných úvah o umení Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 102 dní

Projekt Sedem slobodných úvah o umení, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred ňou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené.

Vo výklade: Martin Piaček Vo výklade: Martin Piaček Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 62 dní

Pri pohľade na sochu súčasného umelca Martina Piačeka (1972) 26. október 1921, zničenie pamätníka Márie Terézie v Bratislave (2007 - 2019) vystavenú v okne Esterházyho paláca je podstatné si uvedomiť, že sa práve nachádzame iba pár metrov od miesta, kde bol v máji roku 1897 slávnostne odhalený pamätník Márie Terézie, ktorý sa tu vynímal až do jeho vandalského zničenia legionármi počas prvej republiky.

   
   

Dielo týždňa

Ester Šimerová-Martinčeková. Modré bobule. 1944 Ester Šimerová-Martinčeková. Modré bobule. 1944
 

Blog

DSC05314.jpg
Sprievodca aktívneho pozorovateľa

Slovenská národná galéria vydáva sprievodcu s úlohami, otázkami a námetmi na zamyslenie pre každého, kto chce lepšie spoznať aktuálne výstavy aj iné priestory SNG. Nájdete v ňom inšpirácie a podnety k tomu, čo všetko a ako možno vidieť na rôznych miestach galérie.

60dac7ff49c8a370c74a46dd_medium.png
Prvá súčasná socha na slovenskej známke

Pri príležitosti 100. výročia horolezeckého spolku JAMES, ktorý združuje záujemcov o všetky druhy horolezeckých aktivít, od halového lezenia a boulderingu po zdolávanie najvyšších hôr planéty vydala Slovenská pošta známku s detailom sochy Štefana Papča „Bivak" na stene Lomnického štítu. Socha je od roku 2011 súčasťou umeleckej zbierky SNG.

DSC_6701.JPG
Lúčime sa s Klárou Kubíkovou

Radi by sme poslali pozdrav našej kolegyni Kláre - Kaji Kubíkovej, ktorá roky budovala zbierku umenia 20. storočia, pripravila množstvo výstav, kníh a katalógov, starala sa o umelcov a okrem toho šírila dobrú náladu a inšpirovala mladších kolegov. Práca kurátora sa odohráva v skrytu, jej výsledky sa obvykle nespájajú s konkrétnym človekom. Kaja Kubíková bola šestnásť rokov v pozadí nákupov do zbierok, to je stopa, ktorá pretrváva, aj potom, čo sa na nás zabudne.

 

SNG v médiách

Stát před minulostí
artalk.cz
27. augusta 2021
„Slovenská národní galerie se vrací znovu k jednomu z palčivých období dějin (nejen) umění, jemuž zatím v Česku příliš pozornosti věnováno není: socialistickému realismu. Pod názvem Akcia ZET probíhá v prostorech Esterházyho paláce projekt re-konstrukce ztraceného monumentálního obrazu s námětem oslavy Stalina. Tomáš Pospiszyl v krátké reflexi interpretuje otázky, které projekt klade návštěvníkům, a ptá se, v čem je vlastně celá akce zajímavá pro dnešek.“
Ako videl krajinu svojho detstva pod Tatrami maliar Ladislav Mednyánszky
dennikn.sk
20. augusta 2021
„S historičkou umenia Katarínou Beňovou sme vybrali 5 obrazov, ktoré sú späté s kaštieľom Strážky, kde maliar Ladislav Mednyánszky prežil svoje detstvo a mladosť.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba inspire Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily Partneri projektov  CEP IT ZOO KHB  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter