English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Nová SNG
SNG Bratislava je otvorená SNG Bratislava je otvorená

Počas jarného obdobia máme otvorené vo štvrtok, piatok a cez víkend. Do galérie sa dostanete centrálnym vchodom na nádvorí na Rázusovom nábreží 2 a vchodom s automatickými dverami z Riečnej ulice. Kníhkupectvo Ex Libris v SNG aj pop-up kaviareň SVÄG TO GO sú pre vás otvorené počas všetkých štyroch dní. Esterházyho palác, v ktorom sa nachádzajú Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov, Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom a Antimúzeum J.K. ostáva do odvolania zatvorený. Zaujímavé miesta novej galérie a príbehy vystavených diel spoznáte v aplikácii atlas.sng.sk – je dostupná ihneď, sťahovať nič nemusíte.

 

Prebiehajúce výstavy

Prológ. 12 farieb reality Prológ. 12 farieb reality Vodné kasárne a Premostenie, Bratislava
Výstava potrvá ešte 217 dní
Konečne otvárame zrekonštruovanú Slovenskú národnú galériu! Jej novými priestormi vás po prvýkrát prevedie dvanásť tematických výstavných situácií. Uvidíte diela starého, moderného aj súčasného umenia vo vzájomných dialógoch a viac či menej prekvapivých vzťahoch. Cez netradičné spojenia diel z rôznych historických období sa chceme obzrieť za akvizíciami galérie za ostatných 30 rokov a predstaviť zbierky SNG v ich celej rozmanitosti. Veľkorysé inštalácie vám zároveň pootvoria dvere do pripravovaných stálych expozícií, ktoré budeme postupne sprístupňovať od roku 2023.
Máš umelecké črevo? Výstava finálových projektov na tému Jedlo Máš umelecké črevo? Výstava finálových projektov na tému Jedlo Vodné kasárne a Premostenie, Bratislava
Výstava potrvá ešte 0 deň

Máš umelecké črevo? je medzinárodná platforma venujúca sa vzdelávaniu v oblasti umenia, ktorá každý rok organizuje súťaž pre žiacke tímy stredných škôl a gymnázií i vyšších ročníkov základných umeleckých škôl. Tohtoročná téma Jedlo sa na prvý pohľad môže javiť ako úplne všedná. V skutočnosti je stále aktuálna a ponúka množstvo pohľadov a možností, ako ju spracovať.

Home Sweet Home Home Sweet Home Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 103 dní

Autorky koncepcie postavili projekt poslednej výstavy pred zatvorením galérie a očakávanou rekonštrukciou na spolupráci s miestnou komunitou. Ľudia rôzneho veku, vzdelania či z rôznych profesií a sociálnych prostredí prostredníctvom minivýstav vecí, ktoré považujú za pekné alebo hodnotné a ktoré im spríjemňujú ich príbytky, nechávajú návštevníkov galérie nahliadnuť do svojho súkromného sveta. Do priestoru svojho fyzického domova, ale i vnútorného sveta svojich vkusových a hodnotových preferencií.

Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení Schaubmarov Mlyn v Pezinku, Pezinok-Cajla
Výstava potrvá ešte 336 dní

Čím je pre dejiny a súčasnosť fragment? Ako a čo v ňom čítame? Fragment, časť, zlomok či torzo zobrazuje telo a vec zranenú, deformovanú, neúplnú, nedokonalú, ale i „krásu v zohyzdení“, obraz smrti, tragédie, revolúcie, erotiky, mementa a absencie. Zároveň má schopnosť pôsobiť na našu fantáziu, s pomocou ktorej si môžeme dotvoriť chýbajúcu časť, hľadať zmysel vtedy, keď je celok neznámy.

 

Pripravované výstavy

Sakrálne umenie Sakrálne umenie
Vodné kasárne a Premostenie, Bratislava
Výstava začne o 25 dní

Umenie malo v minulosti rozličné funkcie, podstatne odlišné od tých dnešných. Jednou z najvýznamnejších bola kultová či náboženská funkcia, ktorá vo vývine vizuálnej kultúry prevažovala po celé storočia. Vďaka tejto expozícii objavíte najvzácnejšie sakrálne gotické a barokové obrazy a sochy zo zbierky Slovenskej národnej galérie, doplnené o maľby a ikony európskeho umenia 16. – 19. storočia.

Moderna Moderna
Vodné kasárne a Premostenie, Bratislava
Výstava začne o 25 dní

Moderna približuje príbeh slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia. Vybrali sme to najdôležitejšie, čo sa odohralo v našom umení v priebehu rokov 1890/1900 – 1948. Dozviete sa, ako umenie odpovedalo na nové civilizačné výzvy a spoločenské premeny, ako umelci reagovali na svet, v ktorom žili, a akým spôsobom sa tieto skutočnosti premietali do ich diel, menili vizuálnu obraznosť a reč výtvarného umenia.

   
   

Dielo týždňa

Richard Fajnor. Hang Art. 2008 Richard Fajnor. Hang Art. 2008
 

Blog

asistentka png.png
SNG hľadá výkonnú asistentku* výkonného asistenta sekretariátu

Pre plynulý chod sekretariátu SNG hľadáme multifunkčného, dôsledného človeka so skvelými organizačnými schopnosťami, ktorý dohliadne na presnosť, evidenciu a správu administratívnej agendy SNG. Pokiaľ máte zmysel pre spracovávanie údajov, systematickú prácu, plánovanie pracovných úloh a radi by ste sa stali dôležitou súčasťou najväčšej galérie na Slovensku, neváhajte nás kontaktovať.

Vernisáž výstavy_Foto_Šimon Lupták,SNG (3).jpg
Výstava projektov študentskej umeleckej súťaže Máš umelecké črevo?

V Slovenskej národnej galérii aktuálne prebieha výstava mladých ľudí, ktorí sa zapojili do medzinárodnej umelecko-vzdelávacej súťaže s názvom Máš umelecké črevo? Trinásť kreatívnych finálových projektov na tému Jedlo si môže publikum pozrieťdo nedele 28. mája tohto roka.

image002.png
SNG hľadá pokladníčku / pokladníka

Pre našich návštevníkov a návštevníčky hľadáme milého, ochotného a dôsledného človeka, ktorý vo vstupných priestoroch SNG dohliadne na rezerváciu a predaj vstupeniek, bude spravovať interný rezervačný systém, systematicky a efektívne obsluhovať pokladnicu, proklientsky pomáhať návštevníčkam a návštevníkom riešiť ich otázky.

 

Podcast

Podcast_IGicons.png
Tajomstvá ateliéru

Ateliér umelca je miestom, ktoré odjakživa vzrušuje ľudskú fantáziu. Spirituálny priestor presiaknutý nezvyklými vôňami, kde “génius” tvorí svoje diela; luxusný interiér umocňujúci spoločenský status; miesto bezuzdnej sexuality aj tvrdého obchodu. Alexandra Tamásová v rozhovore s teoretičkou umenia Gabrielou Kisovou a s maliarom Robertom Bielikom spoločne rozoberajú, čím všetkým môže byť umelecký ateliér v skutočnosti aj v kultúrnej imaginácii.

SNGpodscast26.png
Búrať, či nebúrať? To nie je otázka!

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie priniesla do našej spoločnosti impulz, že architektúru obdobia neskorej moderny je potrebné a nevyhnutné rekonštruovať, a dôkaz, že sa to dá. Ako sa naša spoločnosť stavia k architektonickému dedičstvu neskorej moderny? Prečo v toľkých prípadoch rozpačito prešľapujeme a nevieme, ako s týmito stavbami naložiť? Prečo príbehy niektorých stavieb dopadli zle a ako sa môžeme poučiť z tohto vývoja? Ako pozitívne ovplyvniť investorov a vlastníkov, aby si sami uvedomili, akú hodnotu vlastnia?

SNGpodcast25B.png
Tvorivá práca a spätná väzba

S umelkyňou a pedagogičkou Janou Kapelovou sa Petra Hanáková rozpráva o jej aktuálnej tvorbe, do ktorej napríklad spadá projekt Bezpodmienečná práca. Reč je aj o Janinej pedagogickej praxi na VŠVU – o tvorivom premýšľaní učebného procesu, v ktorom je učiteľ viac sprievodcom ako vedúcim ateliéru a kde podstatnejšie ako disciplína či „učebný plán“ je (vzájomné) sebapoznávanie a otvorené kurikulum.

 

SNG v médiách

Otvorení umeniu (Redizajn)
rtvs.sk
16. apríla 2023
„Umenie v zbierkach Slovenskej národnej galérie. Ako sa zmenila Slovenská národná galéria po rekonštrukcii? Voľba priestorov, v ktorých bude umiestnená Slovenská národná galéria padla v dobe jej vzniku na budovu bývalých Vodných kasární, v ktorých malo predtým svoje priestory Hygienické múzeum. Priestory sa však pre potreby galérie museli rekonštruovať.“
Národná galéria je otvorená, ale na plnú prevádzku a ďalšie výstavy si ešte počkáme
dennikn.sk
3. marca 2023
„Od tohto týždňa bude mať otvorené štyri dni v týždni – od štvrtka do nedele počas štandardných otváracích hodín. Tento víkend sa teda po prvýkrát od decembra dostanete do galérie kedykoľvek od desiatej dopoludnia do šiestej večer.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum Packpack SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba Kam s deťmi Pravda Radio Devin S deťmi Partneri projektov  CEP Granty EHP (EEA Grants) IT ZOO KHB Kia Merkantil  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter