English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Gotika otvorená
SNG v lete SNG v lete

Slovenská národná galéria musí pristúpiť k dočasnému uzavretiu Esterházyho paláca v Bratislave pre verejnosť z dôvodov finalizácie rekonštrukcie galerijného areálu od 4. júna 2022 do začiatku septembra 2022. Cez leto vás pozývame navštíviť naše vysunuté pracoviská v Pezinku, Zvolene, Ružomberku a Strážkach. Želáme vám leto plné umenia!

 

Prebiehajúce výstavy

Vo výklade: Ivan Matušík Vo výklade: Ivan Matušík Esterházyho palác, Bratislava
Výstava potrvá ešte 19 dní

V rámci výstavného cyklu Vo výklade nadväzujeme na tému bratislavského podhradia prezentáciou architektonického modelu, zobrazujúceho stavebné vízie pre danú lokalitu od popredného slovenského architekta neskorej moderny Ivana Matušíka. Do zbierok Slovenskej národnej galérie ho ako súčasť väčšieho súboru 15 modelov daroval samotný architekt.

Jakub Gulyás. Pieseň po práci Jakub Gulyás. Pieseň po práci Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 12 dní

Výstavný projekt Pieseň po práci pracuje so silným geniom loci Galérie Ľudovíta Fullu a je postavený na fotografickom editoriáli (Jakub Gulyás, Eva Sýkorová Čomborová) z roku 2021. Editorka s fotografom spojili nápad, módu a miesto so silnou vizualitou – výsledkom je pôsobivá kolekcia fotografií, ktorá hovorí nad všetku pochybnosť nielen o móde, ale aj o aktuálnosti Fullovho odkazu ako o inšpirácii, ktorá sa nevytráca.

Martin Smatana: Rok dobrých správ Martin Smatana: Rok dobrých správ Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Výstava potrvá ešte 12 dní
Aký dobrý skutok ste naposledy spravili? Na akú pozitívnu správu by ste si z ostatného obdobia spomenuli? Vo svete zaplavenom každodennými negatívnymi informáciami si vyžaduje trochu námahy nájsť optimistické správy. Občas sa však treba ponoriť pod hladinu „rozbúrenej skutočnosti,“ aby sme objavili ozajstné “perly” dobrých činov. Pod povrchom sa dá uvidieť oveľa rozmanitejší svet, než sa nám neraz javí z odrazu čiernobieleho vnímania reality, ktorý nedávno priniesla pandémia.
Príroda vášho detstva. Flóra a fauna v ilustráciách Jindřicha Krejču Príroda vášho detstva. Flóra a fauna v ilustráciách Jindřicha Krejču Schaubmarov Mlyn v Pezinku, Pezinok-Cajla
Výstava potrvá ešte 47 dní

Výstava Jindřicha Krejču v Schaubmarovom mlyne predstavuje výber zo súboru ilustrácií, ktoré nám zapožičala vdova po autorovi Anna Krejčová a syn Henrich Krejča. Pre výstavu sme z celkového objemu vybrali originály, ktoré boli použité v knihách Z našej prírody. Rastliny (1979), Z našej prírody. Živočíchy (1981) a Základy poľovníctva (1988).

 

Pripravované výstavy

Vo výklade: Josef Carl Klinkosch Vo výklade: Josef Carl Klinkosch
Esterházyho palác, Bratislava
Výstava začne o 19 dní

Práca so zbierkami SNG ponúka veľa príležitostí na medziodborovú spoluprácu. S pomocou kolegu Mareka Gilányiho nám vystavené strieborné zrkadlo odkrylo históriu svojho pôvodu. Vďaka stále prebiehajúcemu výskumu s kolegyňou Janou Lukovou zisťujeme viac o jeho pôvodnej majiteľke a okolnostiach jeho nadobudnutia do zbierok SNG.

Antimúzeum J.K. Antimúzeum J.K.
Esterházyho palác, Bratislava
Výstava začne o 23 dní

Vďaka ucelenej monografickej expozícii Júliusa Kollera spoznáte osobu a dielo jedného z našich najznámejších konceptuálnych umelcov, ktorých meno dlhodobo rezonuje aj v zahraničí. Expozícia vznikla presťahovaním súkromnej zbierky Kollerových diel z Antimúzea J.K., ktoré doteraz sídlilo na Zámočníckej ulici v Bratislave, do priestorov Slovenskej národnej galérie.

   

Najbližší program

Zaži hrady inak Zaži hrady inak
Zajtra / 17:00 Zvolen
Zaži dejiny umenia: Citácia  Zaži dejiny umenia: Citácia
20. aug / 14:30
Ružomberok
Richard Müller ´22 tour Richard Müller ´22 tour
20. aug / 19:00
Zvolen
 
   

Dielo týždňa

Štefan Tamáš. Pri studni. 1941 Štefan Tamáš. Pri studni. 1941
 

Blog

Foto_Ben Markel.jpg
Pavilón Českej a Slovenskej republiky v Benátkach

Slovenská národná galéria odpovedá na najčastejšie otázky kladené v súvislosti s pavilónom Českej a Slovenskej republiky v Benátkach, ktorý je od roku 2019 z dôvodu havárie a dlhodobo zlého stavu uzavretý.

A14V5792.jpg
Pracovná ponuka: galerijný pedagóg/galerijná pedagogička s výtvarným zameraním

Do nášho tímu na Oddelenie galerijnej pedagogiky vypisujeme výberové konanie na pozíciu galerijný pedagóg/galerijná pedagogička s výtvarným zameraním. Krásna práca s umením, ľuďmi a v skvelom tíme.

fb_post_kit – 1.jpg
Generátor inšpirácie zo SNG

Inšpirujte sa svetom umenia. Vzbuďte kreativitu a výtvarné uvažovanie detí. Generátor inšpirácie – nápady a výtvarný materiál vám pošleme priamo do školy. Pripravili sme pre vás kreatívnu sadu inšpirovanú dielami najvýznamnejších slovenských výtvarníkov. Reprodukcie diel, námety na tvorivé aktivity a výtvarný materiál pre všetkých žiakov a žiačky v  triede sme pre vás zabalili do jednej krabice – Generátora inšpirácie zo SNG.

 

Podcast

SNGpodcast16.png
Môj svet je vidiek

V posledných rokoch pozorujeme (nielen) na umeleckej scéne trend sťahovania sa z miest na vidiek. Dôvodov je viacero, medzi hlavné určite patrí skúsenosť s pandémiou a klimatická kríza. Aké sú vnútorné motivácie, ktoré vedú k takémuto kroku? Je za tým túžba po prirodzenejšom životnom štýle, snaha priniesť kultúru do regiónov alebo prozaické ekonomické faktory?

SNGpodcast15B.png
Časopis Profil a písanie o súčasnom umení

V aktuálnom vydaní Podcastu SNG sa porozprávame s Janou Geržovou, šéfredaktorkou časopisu Profil, ktorý už vyše tridsať rokov mapuje súčasné vizuálne umenie. V akej kultúrnej i politickej atmosfére časopis začiatkom 90. rokov vznikal? Kto boli a sú jeho spolupracovníci a spolupracovníčky? Ako sa v jeho profile odrážajú inklinácie či temperament jeho šéfredaktorky? Vieme písať? A pomáha nám pri tom „injekcia“ Fondu na podporu umenia či nebodaj (ná)tlak akademickej akreditácie? S kritičkou a kurátorkou Janou Geržovou sa rozpráva Petra Hanáková.

SNGpodscast14C.png
Inkluzívna galéria

Prečo je v dnešnej dobe inklúzia takou potrebnou témou v našej spoločnosti? Akým spôsobom sa galéria môže stať inkluzívnou a akými krokmi sa to dá docieliť? Čo je to etický kódex a prečo v súčasnej situácii vyvstáva potreba jeho vytvorenia? A je vôbec úlohou štátnej zbierkotvornej inštitúcie aktívne zaujímať občianske postoje a vyjadrovať sa k spoločenským témam?

 

SNG v médiách

Fullova galéria ďalej upadá
rtvs.sk
6. augusta 2022
„Ostala bez majstrových obrazov a v budove, ktorá čoraz viac pustne. Rekonštrukcia galérie Ľudovíta Fullu sa začne najskôr o rok. Zamestnanci sa však boja, že zima ju poškodí ešte viac. Náklady na obnovu iba za rok vzrástli o milión eur.“
Mládenec vo výklade poodhalí Mednyánszkeho tajomstvá
Pravda
28. júla 2022
„Ako sprievodné podujatie festivalu Dúhový PRIDE Bratislava si možno v rámci výstavného cyklu Vo výklade v okne Esterházyho paláca v Bratislave až do nedele 31. júla pozrieť dielo Ladislava Mednyánszkeho Podobizeň dedinského mládenca. Dielo vybrala kurátorka Slovenskej národnej galérie Alexandra Tamásová.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum Packpack SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba Kam s deťmi Radio Devin S deťmi swine daily Partneri projektov  CEP IT ZOO KHB  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter