English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG Bratislava

Aktuálny program

30. sep
/

štvrtok
18:00
/

Esterházyho palác
Kurátor & hosť: Dva pohľady na Sedem (vz)rúšok Kurátor & hosť: Dva pohľady na Sedem (vz)rúšok

Etnologičky Helena Tužinská a Eva Hasalová reagujú na text a výstavnú prezentáciu kurátorky Lucie G. Stach Sedem (vz)rúšok o zložitých vzťahoch duše, tela a látky. V spoločnom dialógu pri vybraných dielach na výstave 7x7. Sedem slobodných úvah o umení sa sústredia na viaceré témy ako haptickosť, korporeálna moralita; dramaturgia a performativita cez odev; ticho, obradné ticho a jeho miesto v komunikácii; zmeny v komunikačných vzorcoch a v tvorbe symbolického priestoru.

 
3. okt
/

nedeľa
15:00
/

Esterházyho palác
Zoom: zaostrené na dielo Zoom: zaostrené na dielo

Krátky výklad na výstave Avatsýv. Labyrint Erika Bindera priblíži dielo Elektroinštalácia (2005). Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

 
10. okt
/

nedeľa
15:00
/

Esterházyho palác
Zoom: zaostrené na dielo Zoom: zaostrené na dielo

Krátky výklad na výstave 7x7. Sedem slobodných úvah o umení priblíži dielo Neznámeho spišského maliara Madona s anjelmi z Popradu (1484). Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

 
14. okt
/

štvrtok
18:00
/

Esterházyho palác
Beuys will be Beuys & Tantehorse: Strachy Beuys will be Beuys & Tantehorse: Strachy

Aby sme boli sami sebou, potrebujeme druhých ľudí, s ktorými rozvíjame vzťahy a prepájame sa do sietí. Závislosti na druhých sa nezbavíme, ide teda o to, ako takéto vzťahy žiť. Hranica medzi vyživujúcou a manipulatívnou závislosťou je tenká. Umelecký svet sa bežne spája s predstavou slobody, búrania stereotypov otváraním nových možností a vyživujúcou tvorivosťou. Paradoxne v ňom ale existuje rovnaká toxicita a manipulatívne mocenské vzťahy ako v spoločnosti, ktorú má umenie meniť a obohacovať.

 
21. okt
/

štvrtok
18:00
/

Esterházyho palác
Kurátor & hosť: O lekárovi-umelcovi Kurátor & hosť: O lekárovi-umelcovi

Fotograf Pavol Breier ml., syn lekára, fotografa a spisovateľa Pavla Breiera, v rozhovore s kurátorkou Vladimírou Büngerovou na výstave 7x7. Sedem slobodných úvah o umení priblíži, akým spôsobom vedel jeho otec zladiť medicínsku prax s umeleckou tvorbou, kedy začal fotografovať a písať, aká bola jeho cesta k umeniu a kontakty s umeleckým prostredím.

 
24. okt
/

nedeľa
15:00
/

Esterházyho palác
Zoom: zaostrené na dielo Zoom: zaostrené na dielo

Krátky výklad na výstave 7x7. Sedem slobodných úvah o umení priblíži dielo Marie Bartuszovej Dutina II (1987). Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

 
28. okt
/

štvrtok
18:00
/

Esterházyho palác
Uvedenie knihy: Ztracený Svatý Uvedenie knihy: Ztracený Svatý

Výročie založenia Československa si pripomenieme uvedením prvej česko-slovenskej (takmer) detektívky s kunsthistorickou zápletkou. Verejnosti celkom neznámy a pritom pravdivý príbeh kedysi slávneho, ale aj zatracovaného obrazu tvorí kostru detektívneho románu. Ten je vystavaný na historických faktoch a vysvetľuje kultúrny kontext stalinizmu - obdobia, keď politika a umenie fungovali ruka v ruke. Ilustrovaná kniha je netradičným sprievodcom po česko-slovenskom umení socialistického realizmu. Pracuje s poznámkovým aparátom, ktorý dopĺňajú komiksové príbehy.

 
31. okt
/

nedeľa
16:00
/

Esterházyho palác
Finisáž výstavy: Avatsýv. Labyrint Erika Bindera Finisáž výstavy: Avatsýv. Labyrint Erika Bindera

Záverečný kurátorsko-autorský sprievod výstavou s Luciou G. Stach a Erikom Binderom doplní multimediálne predstavenie skladateľa a interpreta Fera Királya 2ᶺ33 (čítaj: dve na tridsiatu tretiu), ktoré je vizuálno-zvukovou štúdiou dát - kódovanej informácie. Umiestnenie predstavenia do výstavy Bindera pridáva do jej prostredia na limitovaný čas vrstvu „sčíslicovania", ktorá sa symbioticky vmiešava do umelcovho príbehu a vytvára rôzne zákutia (jeho) „zdigitalizovanej duše".

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter