Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Máš umelecké črevo?

2. ročník umeleckej súťaže pre žiakov stredných škôl a gymnázií

Prihláška
Kontakt: umeleckecrevo.sng@gmail.com

Máš umelecké črevo?

Je názov súťaže pre žiakov stredných škôl a gymnázií, ktorí sa zaujímajú o výtvarné umenie. Súťaž vznikla v roku 2009 v Českej republike. Od roku 2012 je súčasťou sprievodných podujatí k prestížnej Cene Jindřicha Chalupeckého a počet účastníkov z tamojších škôl, ako aj participujúcich inštitúcií, neustále narastá. Preto sa usporiadatelia rozhodli rozšíriť pole pôsobnosti a od roku 2016 sa jej spoluorganizátormi stali Slovenská národná galéria a významné inštitúcie ďalších susedných krajín, čím súťaž nadobúda medzinárodný charakter. V tomto roku na nej participujú aj Ludwig Múzeum v Budapešti, Staatliche Kunstammlungen v Drážďanoch a Muzeum Wspołczesne vo Wrocłave.

Pre koho?

Súťaž je určená všetkým žiakom stredných škôl a gymnázií od 14 do 19 rokov (vekové výnimky sú prípustné). Nie je preto potrebné, aby účastníci mali za sebou predchádzajúcu prax v oblasti umeleckej tvorby. Jedným z cieľov súťaže je práve podnietiť študentov k prebudeniu kreatívnych schopností a odvahe experimentovať s tvorivými prístupmi ku každodenným témam. Na prvý pohľad možno trochu kurióznou podmienkou je, prihlásiť sa ako autorský tím (min. 2 osoby). Jediným ďalším obmedzením je téma, s ktorou sa ale môže voľne pracovať - spôsobom umeleckého vyjadrenia sa medze nekladú.

Prečo?

Cieľom súťaže je ponúknuť študentom a ich pedagógom príležitosť hlbšie sa oboznámiť so súčasnou umeleckou scénou a s prostredím galérií doma, ale aj v susedných krajinách. Popri tom tiež poskytnúť priestor pre ich záujmy, diskusiu o vlastných názoroch alebo len možnosť vyskúšať si tímovú prácu na celoročnom projekte. Hlavnou myšlienkou súťaže sa tak stáva predstavenie súčasného umenia ako prostriedku pre objavovanie nových súvislostí sveta okolo nás a možno aj v nás.

Ako sa zapojiť?

Prihláška do súťaže bude k dispozícii na stiahnutie na webovej stránke súťaže. Pedagógom odporúčame zapracovať tému do časovo-tematických a výchovno-vzdelávacích plánov. Téma ročníka 2017/2018 „Identita" sa dá rôznym spôsobom uchopiť a začleniť medzi prierezové témy. Radi vám s tým pomôžeme. Pre lepšie uchopenie práce s témou pripravujeme metodický deň pre pedagógov, na ktorom sa učitelia dozvedia, ako tému zapracovať do plánov, ale aj bližšie informácie o súťaži a pripravovanýchvzdelávacích programoch v galériách. O metodickom dni sa informujte v zúčastnených galériách.

História

Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Súťaž vznikla v roku 2009 v Českej republike. V priebehu ďalších rokov sa do jej usporiadania zapojili významné inštitúcie aj iných krajín. Má stabilnú podporu Národnej galérie v Prahe, Centra súčasného umenia DOX, Galérie Rudolfinum alebo Moravskej galérie v Brne, na Slovensku je organizovaná Slovenskou národnou galériou, v Maďarsku je súťaž pod patronátom Ludwig Múzeum v Budapešti, v Nemecku pod Staatliche Kunstammlungen v Drážďanoch a v Poľsku pod Muzeum Wspołczesne vo Wrocłave. V Českej republike je súťaž spojená s Cenou Jindřicha Chalupeckého, tamojším najvýznamnejším ocenením pre mladých umelcov. Na Slovensko prišla súťaž po prvýkrát v roku 2016.

Organizátori súťaže každoročne oslovujú veľkú väčšinu stredných škôl a gymnázií (napr. do prvého ročníka na Slovensku sa prihlásilo 111 tímov, teda viac ako 500 študentov) a predstavujú im projekt. Prihláseným školám zúčastnené inštitúcie ponúkajú špeciálne programy a workshopy, ktoré im približujú tému súťaže. Tá je každý rok iná a postupne predstavuje najzaujímavejšie otázky, ktoré spájajú históriu a súčasnosť výtvarného umenia. Skupiny študentov pracujú v priebehu školského roka na svojich projektoch, tie potom predstavia pred komisiou v usporiadateľských inštitúciách. Finále súťaže prebieha každý rok v usporiadateľskej galérii a je spojené s výstavou najzaujímavejších študentských prác. Študenti prezentujú svoje projekty pred odbornou porotou zloženou zo zástupcov z radov umelcov, kurátorov, teoretikov a organizátorov súťaže, ktorá tri najlepšie ocení. Víťaz prevezme putovnú cenu Umelecké črevo, ktorú navrhla šperkárka Katarína Siposová. Prihlasovanie a hodnotenieprojektov prebieha v každej krajine osobitne, no spája ich spoločné zadanie. Víťazné skupiny študentov potom získajú možnosť zdarma navštíviť podporujúce galérie v usporiadateľských krajinách.

Prvý ročník súťaže vyhrala ozvučená video animácia Annymárie Bednárovej a Vanesy Múdrej zo Strednej odbornej školy drevárskej v Spišskej Novej Vsi s názvom Vtedy / teraz. Dielo konfrontuje spomienky na konkrétne miesta a budovy v rodisku jednej z autoriek s ich súčasným stavom prostredníctvom fotografií, ale aj výpovedí pamätníkov. Projekt spája svety dvoch generácií a je akousi nadčasovým zamyslením sa nad hodnotami spoločnosti. „Dostali sa nám do rúk fotografie našich starých rodičov, či už zo Spišskej Novej Vsi, alebo z obce Torysky. K historickým fotkám sme chceli priblížiť momentálnu realitu a urobiť cez to prierez, ako to vyzeralo predtým a ako to vyzerá teraz. Išlo nám najmä o jednoduchosť, z projektu mali vyžarovať emócie, chceli sme zachytiť prierez medzi minulosťou a prítomnosťou," vyjadrili vlastnými slovami autorky. Okrem Slovenskej národnej galérie bolo na krátky čas nainštalované aj v stálej expozícii Moravskej galérie v Brne.

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman",serif;}

Priebeh súťaže

Súťaž je určená žiakom od 14 do 19 rokov (vekové výnimky sú prípustné). Predchádzajúce skúsenosti v oblasti umenia nie sú potrebné. Súťaž vyzýva študentov na aktívne skúmanie umeleckých prístupov a ich významu pre každodenný život. Úlohou zúčastnených je vytvoriť kreatívnu skupinu (min. 2 osoby) a spracovať umelecký projekt podľa zadania. V tomto projekte je možné využiť rôzne oblasti záujmov jednotlivých študentov, zapojiť svoje okolie a pod. Je vhodné projekt zapracovať do plánov humanitných predmetov a využiť ho v škole ako realizáciu cieľov prierezových tém.

Výsledné projekty musia vychádzať zo zadanej témy. Ich stvárnenie, voľba umeleckého prístupu alebo média zostáva celkom na súťažiacich. Môžu využívať tradičné postupy (napr. maľba, socha, grafika), ale aj nové médiá (video, fotografie, počítačová animácia, využitie sociálnych sietí a pod.). Pri celkovom hodnotení je pre porotu určujúca kvalita samotného diela a splnenie zadania.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2018  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter
Hľadaj v SNG
Hľadali ste