Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG Bratislava

Základné školy

Cyklus pre 1. ročník ZŠ

Farby, tvary, veci

Dĺžka programov je 60 min.

Farby a tvary vecí patria medzi to prvé, s čím sa deti zoznamujú. Cyklus pre materské školy postupne predstaví základné prvky nielen umeleckých diel, ale aj sveta naokolo, ktoré preskúmame zo všetkých strán.

Súčasťou cyklu sú tieto programy:

Aj biela je farba!
do 30. septembra
Témy: farby, odtiene, svetlo, zrak

Ak je niečo biele, máme pocit, že to treba zafarbiť. Ako farby vznikajú, vďaka čomu ich môžeme vidieť a aké môžu mať odtiene, spoznáme, keď sa zahĺbime do ich tajov. Potom možno aj bielu uvidíme ako pestrú!

Tvarotvorenie
do 21. októbra
Témy: tvar, čiara, skladanie, rozkladanie

Okrúhle, hranaté, rovné, krivé. Z rôznych tvarov sa skladá celý svet. Rozkladajme, premiestňujme, spájajme a vyskúšajme si tak nekonečnú hru s tvarmi a ich premenami.

Dôležité taľafatky
9. november 2018 - 31. január 2019
Témy: fotografia, predmety, všednosť, výnimočnosť

Čo je už len zaujímavé na veciach, ktoré máme dennodenne v rukách? A kto a prečo by takéto bežné veci chcel zachytiť a uchovať na dlhý čas? Spoločne preskúmame diela, kde obyčajné veci hrajú neobyčajnú úlohu.

Programy pre 1. stupeň ZŠ

Dĺžka programov je 90 min.

Všetko s mierou
do 30. septembra
Témy: telo, portrét, autoportrét, subjektívny, objektívny

Antický filozof Protagoras vyslovil myšlienku, že mierou všetkých vecí je človek. Do akej miery to platí v umení? To budeme skúmať cez telo človeka, ale aj jeho videnie okolitého sveta i seba samého. Pozrieme sa na telo objektívne i subjektívne a nadobudnuté poznatky využijeme pri tvorbe originálneho autoportrétu.

Krajina v perspektíve
do 21. októbra
Témy:
krajina, perspektíva, optické zákony, videnie

Krajina nás dennodenne obklopuje, či už tá mestská alebo prírodná. Koľko však existuje spôsobov, ako ju zachytiť? Pri jej realistickom zobrazení si osvojíme zákonitosti perspektívy, ktoré však, ako sa sami presvedčíme, nemusia platiť stále. Vyberme sa na perspektívny výlet do rôznych krajín, ktorý nám otvorí oči i myseľ!

Súčasť procesu
9. november 2018 - 31. január 2019
Témy: fotografia, použitie, nástroj, technológia

Uchovanie, zaznamenanie, prezentovanie, zvýraznenie. Na čo všetko môže byť fotografia užitočná? Spomeňme si len, kde všade sa s ňou môžeme stretnúť. My ju však preskúmame ako súčasť procesu - nielen procesu jej samotného vzniku, ale najmä ďalšieho využitia a posúvania.

Programy pre 2. stupeň ZŠ

Dĺžka programov je 90 min.

Na čase!
do 30. septembra
Témy: čas v umení, zaznamenávanie, zmena

Umenie dokáže často omnoho lepšie vyjaviť to, čo sa ťažko vyjadruje slovami. Platí to hlavne o veciach, ktoré sú pre nás také samozrejmé, že si ich ani neuvedomujeme. Jednou z nich je aj čas. Postupným odkrývaním rôznych prístupov k času v umení na príklade malieb Jána Bergera sa dostaneme až k rovine času v každom z nás, ktorú zachytíme aj výtvarne.

Spôsoby prispôsobenia
do 21. októbra
Témy: štýl, štylistika, štylizácia, vplyv doby

Emil Fila a Ľudovít Fulla tvorili takmer v rovnakom období, v podobnom prostredí, a predsa mal každý svoj vlastný štýl. Ako sa taký štýl tvorí a ako na spôsob vyjadrovania vplývajú okolité podmienky? Spoločne objavíme neobmedzené možnosti a prednosti nielen výtvarnej štylizácie a možno zistíme, že aj z nutnosti prispôsobiť sa môže vzniknúť niečo jedinečné.

Pozerať sa a vidieť
9. november 2018 - 31. január 2019
Témy: nové médiá, možnosti čítania digitálnych obrazov, úloha diváka

V súčasnosti sme zahltení digitálnymi obrazmi na každom kroku. Nielenže ich máme denne pred očami, ale ich aj sami bežne tvoríme. Ovplyvňuje to naše videnie a vnímanie? V uponáhľanej dobe sa na chvíľu zastavíme a zamyslíme sa, čo všetko v sebe fotografie či videá skrývajú. Môže byť príčinou toho, čo vidíme, aj to, ako sa pozeráme?

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2019  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter
Hľadaj v SNG
Hľadali ste