Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

SNG vydala svoju prvú detskú knihu

Slovenská národná galéria vydala knihu pre deti s názvom Kde je Ester N? a podtitulom Príbeh o tom, čo všetko sa dá stratiť a nájsť počas jednej noci v Slovenskej národnej galérii. Skoro až detektívny príbeh 12-ročnej Ester je určený detským návštevníkom galérie, ale aj takým, ktorí v galérii ešte nikdy neboli.

Text Moniky Kompaníkovej je sprevádzaný ilustráciami Barbory Idesovej.

_NIK3499.jpg

Čo všetko zažije Ester so svojím potkanom Ernestom počas večera, ktorý sa vôbec nevyvíja podľa plánu? Stratí sa v čudnej budove na nábreží, stratí potkana aj odvahu. Nájde však zápisník Ruda Sikoru, strašidelnú tajomnú postavu v maske, zabudnuté schodisko a všeličo iné. Pri sledovaní Ester na jej nočnej ceste galériou čitatelia zistia, čo všetko galéria skrýva, kto je kurátorka a čo robia reštaurátori, ako sa ošetrujú diela a kde sú uložené, prečo sa niektoré obrazy do galérie dostanú a iné nie, čo je originál a čo je falzifikát a vôbec - načo nám je umenie?

_NIK3506.jpg

Ester totiž počas hľadania strateného potkana Ernesta získa spojenca - elektrikára a dlhoročného zamestnanca, pána Antoša. Ten jej pomôže pochopiť veľa z toho, na čo v galérii počas svojho nečakaného dobrodružstva natrafí: „Obrazy a sochy sú ako knihy - treba v nich vedieť čítať. Každá farba, každý predmet, dokonca aj to, ako kto na obraze stojí, aký je vysoký, ako je obraz zarámovaný, nič z toho nie je náhodné. Umelec tým chcel niečo povedať. Reštaurátori aj kurátori tento jazyk poznajú a vedia aj zničenú neznámu sochu prečítať a priradiť jej meno, vek, farbu a vedia ju zreštaurovať tak, aby bola opäť taká, ako keď vznikla," znie malá ochutnávka z príbehu. Kniha má aj interaktívny prvok - jej súčasťou sú „kukátka" s farebnými fóliami, vďaka ktorým je možné vidieť veci dvojako, objaviť nové významy a zistiť, čo sa skrýva pod povrchom.

_NIK3498.jpg

Čitatelia sa dostanú do takých zákutí galérie, o akých ani netušili, a spoznajú jej život trochu inak. „Možno práve táto kniha v deťoch vzbudí zvedavosť, kde sa tá obrovská budova - „zubatá príšera" z obrázku v knihe - vlastne nachádza a či v nej naozaj pracuje pán Antoš," približuje Bohdana Hromádková, riaditeľka úseku marketingu a komunikácie SNG a jedna z autoriek konceptu knihy. „Chceme nielen ukázať významnú rolu všetkých galerijných inštitúcií, ale aj prečo je zaujímavé, objavné a niekedy i zábavné v galérii pracovať. Veríme, že aj vďaka tejto knižke sa výtvarné umenie a galéria ako priestor votrie detskému čitateľovi pod kožu a stane sa už v útlom veku jeho prirodzenou súčasťou."

Knihu zakúpite na našom e-shope sng.sk a v každom dobrom kníhkupectve.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2020  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter