English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Anna Daučíková . Transformácie

20 € (18,18 € bez DPH) Produkt bol pridaný

Publikáciu o výtvarníčke Anne Daučíkovej začala SNG pripravovať v roku 2016. Pôvodný zámer vydať katalóg k pripravovanej medzinárodnej výstave Dokumenta 2017 sa v priebehu práce zmenil. Ukázalo sa, že povaha aj rozsah dosiaľ takmer nezverejneného diela transformujú katalóg na knihu. Zo sklárky, šperkárky a maliarky sa Anna Daučíková stala aj fotografkou, video-performerkou a video-umelkyňou. Experimentovala s umeleckými druhmi, technikami aj postupmi tvorby. Premenila i samu seba. Prežívanie „vlastného" alebo „cudzieho" tela transformovala na prežívanie a konceptualizáciu tretieho pohlavia a rodu, ktoré môžu presahovať etablované chápanie ženskosti aj mužskosti.

Prvá súborná publikácia A_nna D_aučík_ová: Trans_formácie predstavuje dielo Anny Daučíkovej a jeho premeny - vrátane prezentácií na výstavách a video-festivaloch - od čias štúdia u Václava Ciglera v ateliéri skla v architektúre na VŠVU v Bratislave (1972 - 1978), keď sa Daučíková venovala najmä skleneným objektom a šperkom. Nadväzujú na ne obdobia malieb, koláží a fotografií z rokov 1979 - 1991 v Moskve až po obdobia videa a nových médií, ktorými sa zaoberá od 90. rokov 20. storočia. V Bratislave na VŠVU Daučíková založila ateliér videa. V súčasnosti učí v Prahe na Akadémii výtvarných umení (Ateliér nových médií II, škola Anny Daučíkovej). Vystavuje, prednáša a publikuje na Slovensku, v Česku aj vo vzdialenejšom zahraničí.

Publikácia obsahuje rozhovory editorky s Annou Daučíkovou, interpretačné texty Nóry Ružičkovej aj Ruth Noack a prílohy: biografiu s periodizáciou tvorby, súpis výstav a výber z bibliografie. V knihe sú zaradené aj dva Daučíkovej denníkové texty a manifest tvorby. Obrazová dokumentácia diela a jeho premien i niektorých kľúčových momentov života a práce v Bratislave, v Moskve a v Prahe sa prelína s textami a prechádza celou knihou.

Vydala: Slovenská národná galéria, Bratislava 2018

Editorka: Monika Mitášová

Autorky: Anna Daučíková, Monika Mitášová, Ruth Noack, Nóra Ružičková

Grafická úprava: Adéla Svobodová

Počet strán: 416

Formát: 27 cm x 21 cm

Väzba: mäkká

Jazyk: slovenský + anglický

Vydala: Slovenská národná galéria v Bratislave, 2018

ISBN: 978-80-8059-213-4

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter