Z akadémie do prírody
Téme stredoeurópskej plenérovej krajinomaľby, ktorá sa rozvíjala v priestore bývalej rakúsko-uhorskej monarchie v rokoch 1860 - 1890, sa doteraz nevenovala príliš veľká pozornosť. Výstava organizovaná Západočeskou galériou v Plzni a Slovenskou národnou galériou je jedným z prvých pokusov zamerať sa na tvorbu osobností výtvarnej scény, ktoré sa pohybovali medzi dunajskou monarchiou a súdobými centrami výtvarného umenia.
K hlavným vplyvom, ktorý mali maliari v rámci krajinomaľby možnosť absorbovať, bola tzv. barbizonská škola. Umelci patriaci do tejto skupiny, ako aj množstvo ich nasledovníkov z celej Európy sa sústredili na zachytenie prchavých prírodných javov a sprostredkúvali svoj osobný pohľad na krajinu. Tento vplyv sa prejavil u vybraných autorov práve v priebehu 60. až 80. rokov 19. storočia. Pozoruhodné sú práve možnosti a osobné kontakty, ktoré medzi sebou maliari zo strednej Európy mali, a spôsob, ako prijímali inšpiráciu a nové prístupy postromantickej krajinomaľby.
Katalóg je doplnený aj o diela, ktoré na výstave neuvidíte.
Editorka: Katarína Beňová
Texty: Katarína Beňová, Dušan Buran, Roman Musil, Markéta Theinhardt
Grafická úprava: Adéla Svobodová, Pauline Kerleroux
Počet strán: 229
Formát: 26 x 21 cm
Väzba: mäkká
Jazyk: český, anglické resumé
Vydalo: nakladateľstvo Books&Pipes Publishing v spolupráci so Západočeskou galériou v Plzni a Slovenskou národnou galériou v Bratislave
ISBN: 978-80-7485-166-7 (B&P Publishing)
ISBN: 978-80-88027-28-7 (Západočeská galerie v Plzni)