English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Krv

6 € (5,46 € bez DPH) Produkt bol pridaný

Objednávky, ktoré stihneme vybaviť do Vianoc, prijímame do stredy 15.12.2021. Objednávky uskutočnené po tomto termíne budú vybavené až v januári 2022.


Katalóg k výstave Krv predstavuje (aspoň na slovenskej scéne ojedinelý) trans-historický kurátorský projekt. Jej centrálna kultúrna kategória je na jednej strane spätá s ľudským telom, a teda životom (resp. smrťou), na strane druhej je predmetom rozličných literárnych, náboženských a sociálnych projekcií. A tak, ako si bez krvi nemožno predstaviť existenciu živého organizmu; metafory krvi, jej „kultúrne" funkcie zase formovali pohľad človeka nielen na seba a svoje okolie, ale neraz aj na to, čo ho presahuje. Na základe toho, takmer všetky väčšie náboženstvá svoj vzťah ku krvi tematizovali takpovediac explicitne.

Avšak aj pre sekulárnu kultúru krv nikdy nebola len biologickou, lekárskou, resp. gastronomickou záležitosťou. Termíny a spojenia ako krvná pomsta, pokrvné puto, modrá krv, ale tiež krvák, krvilačný alebo krvi by sa na ňom nedorezal sú dosť výrečnými nástrojmi pre poznanie vzťahu spoločnosti k nej. Pre nás sú v prvom rade potenciálom na rozvinutie pútavej úvahy o vizuálnej kapacite krvi (a jej metafor) od 14. storočia až po súčasnosť. Vizuálna kultúra na spomenuté fenomény (ale tiež mnohé s krvou spojené tabu) nielenže reagovala, často ich v dejinách umenia sama vytvárala a/alebo aktívne formovala.

Editor: Dušan Buran
Úvod:
Dušan Buran
Autori textov: Dušan Buran, Martin Čičo, Lucia Gregorová, Ľubica Hustá, Radoslav Ragač
Grafická úprava: Mária Čorejová
Počet strán: 176
Formát: 190 × 253 mm
Väzba: mäkká
Jazyk: slovenský, anglické resumé
Vydala: Slovenská národná galéria, Bratislava 2012
ISBN: 978-80-8059-170-0

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter