English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Nové Slovensko

Ľutujeme, ale tovar je vypredaný

Katalóg Nové Slovensko predovšetkým prezentuje moderné umenie a moderný život. Moderné hnutie na Slovensku nechápe ako celistvý blok, alebo ako šľahačku na torte, vníma ho viac v dobových súvislostiach, so skrytými alebo zjavnými protirečeniami. Kľúčovou témou nie je výtvarná či iná moderna, ale skôr modernizácia Slovenska.

Práve snaha o obraz moderného života znamená, že katalóg mapuje nielen tradičné výtvarné žánre ako maľba, kresba, plastika ale dôraz kladie na fotografickom materiály a na artefakty užitého umenia. Výsledkom je koláž umenia a predmetov vypovedajúcich o zmene životného štýlu v prvej polovici storočia. Asi najzaujímavejší bude obraz stretu moderného životného štýlu s prostredím, ktoré naň nie je pripravené.

Keďže nejde o obraz avantgardného hnutia, katalóg je koncipovaný do tém a kapitol: ako obraz civilistickej krajiny, láska v meste, mobilita, objav voľného času, obraz spoločenského života e. i. Vlastná moderna tu vystupuje ako jedna z nich, ako nedosnívaný sen o absolútnom obraze. O moderný vizuál sa totiž v prvom rade postaralo tzv. aplikované umenie, ktoré to napokon malo vo svojej prirodzenej kompetencii. Snaží sa objaviť akýsi vizuálny vzorec moderny, ktorý našiel rôzne použitie, viac sa uplatnil vo fotografii, grafickom a inom dizajne, v scénografii a iba okrajovo vo voľnom umení.

V katalógu sú predstavené (často po prvý krát) jedinečné fotografické kolekcie Funkeho, Dohnányho, Plicku spolu s dielami vrcholnej avantgardy Fullu, Galandu a tiež grafického dizajnu Rossmana, Teigeho a iné.

Editor: Aurel Hrabušický
Úvod: Aurel Hrabušický
Autori textu: Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Aurel Hrabušický, Dagmar Poláčková
Grafická úprava: Ján Šicko
Počet strán: 280
Väzba: V4 mäkká
Formát: 220 × 287 mm
Jazyk: slovenčina, angličtina
ISBN: 978-80-8059-160-1
Rok vydania: 2011

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter