Prerušená pieseň
Katalóg k výstavnému projektu skúma výtvarné umenie v období tzv. stalinského socialistického realizmu, ktoré sa nazýva aj socrealizmus, socreal, sorela. Ide o obdobie, keď bolo umenie diktované, sledované a financované novou politickou garnitúrou.
Výstavu časovo vymedzuje prihlásenie sa k socialistickému realizmu na Zjazde národnej kultúry v roku 1948 a na strane druhej rok 1956, keď boli uvedené do praxe rozhodnutia a „reformy“ vyplývajúce z odhalenia kultu osobnosti po Stalinovej smrti (1953). Priame spojenie podoby umenia sorely s kultúrnou politikou si pri príprave výstavy vynútilo otvorený prístup k umeleckému i neumeleckému materiálu, preto sa výstava Prerušená pieseň rovnocenne venuje výtvarným dielam, archívnym a textovým dokumentom a materiál triedi aj z mimoumeleckých hľadísk ako umeleckej prevádzky či politiky.
Samotný názov je síce inšpirovaný rovnomenným filmom, ale reaguje skôr na spôsob, ako bolo toto obdobie vnímané – ako násilné prerušenie modernej tradície a tiež reflektujúce fakt, že aj samotná sorela bola podobne autoritatívne prerušená zmenou v súlade s obratom v kultúrnej politike. Názov poukazuje na jednu z vlastností dobového umenia, ktoré malo radostne „spievať“ o nových politických, sociálnych aj umeleckých zajtrajškoch a krajšej budúcnosti.
Editorky: Alexandra Kusá, Pavlína Morháčová
Autorka textu: Alexandra Kusá
Grafická úprava: Pavlína Morháčová
Počet strán: 144
Väzba: V4 mäkká
Formát: 165 × 230 mm
Jazyk: slovenčina, angličtina
ISBN: 978-80-8059-169-4
Rok vydania: 2012