English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Prerušená pieseň

Ľutujeme, ale tovar je vypredaný

Katalóg k výstavnému projektu skúma výtvarné umenie v období tzv. stalinského socialistického realizmu, ktoré sa nazýva aj socrealizmus, socreal, sorela. Ide o obdobie, keď bolo umenie diktované, sledované a financované novou politickou garnitúrou.

Výstavu časovo vymedzuje prihlásenie sa k socialistickému realizmu na Zjazde národnej kultúry v roku 1948 a na strane druhej rok 1956, keď boli uvedené do praxe rozhodnutia a „reformy“ vyplývajúce z odhalenia kultu osobnosti po Stalinovej smrti (1953). Priame spojenie podoby umenia sorely s kultúrnou politikou si pri príprave výstavy vynútilo otvorený prístup k umeleckému i neumeleckému materiálu, preto sa výstava Prerušená pieseň rovnocenne venuje výtvarným dielam, archívnym a textovým dokumentom a materiál triedi aj z mimoumeleckých hľadísk ako umeleckej prevádzky či politiky.

Samotný názov je síce inšpirovaný rovnomenným filmom, ale reaguje skôr na spôsob, ako bolo toto obdobie vnímané – ako násilné prerušenie modernej tradície a tiež reflektujúce fakt, že aj samotná sorela bola podobne autoritatívne prerušená zmenou v súlade s obratom v kultúrnej politike. Názov poukazuje na jednu z vlastností dobového umenia, ktoré malo radostne „spievať“ o nových politických, sociálnych aj umeleckých zajtrajškoch a krajšej budúcnosti.

Editorky: Alexandra Kusá, Pavlína Morháčová
Autorka textu:
Alexandra Kusá
Grafická úprava:
Pavlína Morháčová
Počet strán:
144
Väzba:
V4 mäkká
Formát:
165 × 230 mm
Jazyk:
slovenčina, angličtina
ISBN:
978-80-8059-169-4
Rok vydania:
2012

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter