English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Vyrob si hyperboloid

#SlovenskaNahradnaGaleria

Aj keď aktuálnu výstavu scénografa Ladislava Vychodila v Slovenskej národnej galérii nemôžeme navštíviť, môžeme sa ňou inšpirovať aj doma. Ladislav Vychodil sa pri tvorbe scén inšpiroval rôznymi optickými ilúziami, geometrickými tvarmi a objektmi aj kvadratickými plochami ako hyperboloid a paraboloid. Tieto objekty kombinoval s lineárnou kresbou.

Objekt hyperboloidu použil v hre Ave Eva v roku 1974. Herci spomínali, že sa im niekedy točila hlava, keď hrali na scéne. Napriek tomu, že geometrická konštrukcia hyperboloidu je zložitejšia, aj s mladšími deťmi môžeme prebrať základné geometrické tvary a objekty. Naučiť sa ich rozlišovať a pomenovať a potom ich hľadať okolo seba. Ukážeme si, ako vzniká priestorový objekt z dvoch plošných tvarov - kruhov.

S deťmi 1. stupňa si zopakujeme pomenovanie tvarov, precvičíme rysovanie s pravítkom, naučíme sa pojmy polomer a priemer a naučíme sa rysovať s kružidlom. Šiestaci si môžu precvičiť rozdelenie kruhu na rovnaké časti pomocou uhlomera. Poriadna výzva aj pre rodičov je rozdelenie kruhu bez uhlomera.

Po zostrojení valca a pretáčaní už prechádzame do stredoškolskej matematiky, pretože sa nám pri pretočení zobrazí hyperbola. V architektúre sa tiež využíva hyperboloidná konštrukcia pre rôzne výškové objekty. Viete, ktorá známa stavba využíva tento princíp hyperboloidu? Napíšte nám na info@sng.sk

 

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2020  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter