Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Odišiel dizajnér Jaroslav Taraba

30. apríla 2020 zomrel v Lednických Rovniach dizajnér Jaroslav Taraba.

S elitnou sklárňou Rona v Lednických Rovniach ho spájalo viac ako polstoročie práce a života, plná skla bola aj jeho voľná tvorba. Spolu s Karolom Hološkom boli dominantnými postavami reformy slovenského sklárskeho dizajnu 2. polovice 20. storočia. Jedným z jej protagonistov bola skláreň Rona a prostredie silne naklonené spolupráci s dizajnérmi bolo jednou z jej unikátnych výsad. Jaroslav Taraba navrhoval hlavne nápojové sklo.

Mimoriadne kvalitné (esteticky i funkčne) sklo sa tak aj jeho zásluhou stalo demokratickou súčasťou kultúry stolovania v socialistickom Československu. Jeho métou bolo robiť sklo pre celý stôl. Portfólio sklenených komponentov pre kultivovaný stôl a interiér tak rozšíril o taniere, misy, karafy, vázy, slávnostné fľaše. Viaceré Tarabove nápojové súpravy sa presadili v sortimente Rona na dlhé desaťročia.

Do sklárne nastúpil v roku 1948 ako kreslič, prešiel školením na tunajšej sklárskej priemyslovke a v rokoch 1972 - 1992 viedol dizajnérsku sekciu fabriky. Na skle boli pre Jaroslava Tarabu najkrajšie jeho čistota a prestup svetla, hľadal ich prostredníctvom geometricky jasne vymedzeného tvaru, podporoval kresbou pantodekorom, farebným detailom, vedel komunikovať jeho krehkosť i robustnosť. Hranice sklárskych techník atakoval uplatňovaním technológie ťahanej nôžky (patentovaná technológia vyvinutá v spolupráci Jaroslava Tarabu, Karola Hološku a Vojtecha Chmelíka) a laserového dekoru, ktoré sa stali poznávacím znamením sklární Rona na viacero dekád.

Ako pristupovať k návrhovaniu skla Jaroslav Taraba vyjadril takto: „Mnohostrannosť materiálu skla, jeho tvárnosť, výrazný lesk, váha, farba sú základom tvorby každého objektu. Každý ručne vyrábaný výrobok je tak trochu originálom a stáva sa objektom očakávania. Myslím, že iba preto je možné dotýkať sa pri tvorbe toho istého druhu, tej istej funkcie, a pritom prichádzať s novosťou."

Ak by ste predsa len nevedeli, čo za výnimočné poháre to boli, z ktorých ste vy, vaši rodičia či prarodičia radi popíjali, presvedčte sa v našej galérii.

Na webumenia.sk nájdete profil autora s fotografiami jeho prác.

+ 30.4. 2020 Lednické Rovne * 18.1. 1932 Leopoldov

jaroslav taraba na vernisazi vystav Na zdravie. Na dizajn v SNG. 2012..jpg

Jaroslav Taraba v SNG na výstave Na zdravie! Na dizajn!. 120 rokov sklárne v Lednických Rovniach (2012).

jaroslav taraba napojova a dezertna suprava.okolo 1960. SNG.jpg

jaroslav taraba. napojova suprava. 1960. sng.jpg

 

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2020  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter