English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Vyjadrenie odborníčok k seriálu RTVS Ikony - diel V Banskej Bystrici varujú obete

Na Dvojke sa prednedávnom objavil nový dokumentárny seriál o generácii dôležitých slovenských architektov druhej polovice 20. storočia Ikony. Sme veľmi radi, že na Slovensku vznikajú takéto projekty, a zároveň si myslíme, že je dôležité vypĺňať medzery v histórii.

S odkazom na diel o Dušanovi Kuzmovi, odvysielaný 7. septembra 2020, by sme radi upozornili na dôležitosť autorského podielu sochára Jozefa Jankoviča na tvarovom a architektonickom koncepte Pamätníka SNP v Banskej Bystrici (vytvoril preň ústredné súsošie Obete varujú!). Teší nás, že tvorcovia seriálu zareagovali na tento podnet a upravenú epizódu, doplnenú o nové informácie, si budete môcť pozrieť už čoskoro.

Podľa viacerých historických a umeleckohistorických prameňov, ako i osobných svedectiev samotného autora – bol pri vzniku „sochárskej" idey pamätníka – dvoch hemisfér (motívu skaly rozčesnutej bleskom), od začiatku, možno povedať, že bol pôvodcom hlavnej sochárskej idey pamätníka. Bohužiaľ, mu bolo (a dodnes je) spoluautorstvo upierané, resp. bolo často odsúvané do úzadia (bol z dvojice mladší, nebol architekt – projektant, počas normalizácie, keď bol z ideologických dôvodov vylúčený z výtvarného diania, bolo dielo z pamätníka odstránené a jeho meno sa v tejto súvislosti nesmelo vôbec spomínať). Preto z hľadiska historickej objektivity chceme upozorniť na to, že je potrebné a nevyhnutné Jozefa Jankoviča uvádzať ako spoluautora sochársko-architektonickej koncepcie Pamätníka SNP v Banskej Bystrici ako celku.

(Katarína Bajcurová, kurátorka moderného a súčasného umenia SNG; Ľuba Belohradská, teoretička umenia; Sabina Jankovičová, historička umenia; Klára Kubičková, historička architektúry).

Viac ako 280 diel Jozefa Jankoviča si môžete pozrieť na: https://www.webumenia.sk/autor/4449. Seriál Ikony nájdete tu: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/16250.

 

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2020  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter