English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Poľským dievčatám a ženám

Nie je náhoda, že najväčšie zápasy súčasnosti sa týkajú slobody. S napätím sledujeme rozdelenú poľskú spoločnosť, ktorá znova hľadá definíciu tohto pojmu vo vzťahu k ženám a ich autonómii. Chuť ovládať iných často v dejinách prichádzala postupne a bývala nebezpečne zahalená do ušľachtilých myšlienok a slov.

Poľským dievčatám a ženám posielame na povzbudenie z našich zbierok dielo Danuty Binderovej Panasiuk (1934 Varšava - 2009 Bratislava).

Táto stredoeurópska umelkyňa sa po štúdiách na Akadémii výtvarných umení vo Varšave a UMPRUM v Prahe v 60. rokoch minulého storočia usadila so svojím manželom sochárom Pavlom Binderom v Bratislave. Do jej tvorby sa premietla francúzska, ruská aj poľská konštruktivistická avantgarda. Podobne ako jej slávna krajanka Katarzyna Kobro, našla Binderová v jazyku geometrie vlastný výraz. Do plochy plátien a papiera jemnými dotykmi farby premietala predstavy o priestoroch svojej novej citlivosti, ktoré na seba navzájom nadväzujú a otvárajú sa nám v nežnej prísnosti.

SVK:SNG.O_6827

Danuta Binderová: Bez názvu, 1970, SNG

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter