English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Výnimočná akvizícia: Roman Ondak: Time Capsule / Časová kapsula

Zbierka Slovenskej národnej galérie sa rozrástla o výnimočnú akvizíciu - inštaláciu Time Capsule / Časová kapsula od svetoznámeho slovenského umelca Romana Ondaka.

Schaubmarov_mlyn_Roman_Ondak_TimeCapsule_122020_martina_mlcuchova-3.jpg

Dielo mohla SNG nadobudnúť vďaka daru od Tatra banky, ktorá sa týmto spôsobom rozhodla obdarovať nás všetkých. Ondak vytvoril inštaláciu Time Capsule spolu s performanciou a videom Stampede (Davová panika) na výstavu v Modern Art Oxford.

Vznik kapsuly inšpirovala udalosť v bani na ťažbu medi a zlata Mina San José v Čile - výbuch, zasypanie a následná záchrana 33 baníkov. Autor vyrobil repliku kapsuly v reálnej mierke na základe technických plánov z Čile ako svoj objekt, ktorý je trojrozmerným odtlačkom skutočnej udalosti. Time Capsule reprezentuje historické súvislosti, mediálne vrstvy aj jednotlivé ľudské príbehy odvahy, viery, nádeje, ale aj sklamaní, ktoré zachránených čakali neskôr. Umeleckým dielom nie je len objekt samotný, ale aj idey, ktorých je nositeľom, a atmosféra, ktorú vytvorí.

Hoci s Time Capsule počítame v koncepcii budúcich stálych expozícií v novej budove SNG v Bratislave, pre jej aktuálnosť a inšpiratívnosť ju ešte predtým prezentujeme v priestoroch Schaubmarovho mlyna v Pezinku. Dielo si budete môcť zadarmo pozrieť a zažiť od 17. decembra 2020 do júna 2021.

Prečítajte si viac o celom príbehu

Schaubmarov_mlyn_Roman_Ondak_TimeCapsule_122020_martina_mlcuchova-5.jpg

Schaubmarov_mlyn_Roman_Ondak_TimeCapsule_122020_martina_mlcuchova-6.jpg

Foto: Martina Mlčúchová
 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter