English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

„Co jste čekal, orchideje, Marlowe?“ Za Vilom Rakovickým

27. januára potichu odišiel náš kolega Vilo Rakovický vo veku nedožitých 68 rokov. Človek, bez ktorého sme si dlhé desaťročia galériu nevedeli vôbec predstaviť.

Bol prvý vo svojej generácii, komu sa podarilo vydať knihu (Umelecké kováčstvo a zámočníctvo, 1987), jej základom bola diplomovka, za ktorú získal absolventskú cenu M. Benku. Po skončení študijného pobytu na FiF UK sa mu však v SNG ušlo „iba" aranžérske miesto. Kunsthistóriu síce „zavesil na klinec", ale zato výstavám sa oddal fyzicky aj mentálne, doslova a do písmena, celý. Dokázal urobiť - postaviť výstavy, často sám, za kolegov a kolegyne, pomôcť a poradiť, keď sme boli „v úzkych", pričom využíval hlavne zručnosti, ktoré získal ako „filovec" na bratislavskej ŠUP-ke. Keď horelo a nestíhali sa termíny, veta „veď sa to urobí" v ňom zvyčajne vyvolala typický poloironický úškľabok, šibalský úsmev pod fúzy: vtedy na jeho dovolanie zvyčajne prišli vypomáhať dvaja Japonci „Sa-im-to" a „Sa-to" (urobí...) a všetko sa zvládlo.
Bol povestný svojimi hláškami, slovnými hrami, ktoré vedel zo seba vydolovať vtedy, keď sa to najviac (i najmenej) hodilo... A rozosmieval a zabával okolie, pracovať s ním - v jeho (a našich) najlepších rokoch - bola jednoducho pohoda. Aj Vila, ako viacerých našich predchodcov, súčasníkov i viacerých z nás postihol vírus, zvaný Slovenská národná galéria, ktorého sa nezbavíte nikdy a poznamená vás na celý život. Zväčša pozitívne, rozhodne nie je taký nebezpečný ako náš už menej „obľúbený" súčasník. Vilo však tejto galerijnej „nákaze" dobrovoľne-nedobrovoľne podľahol, zhorel.
Aurel Hrabušický, ktorý bol jeho spolužiakom na vysokej škole a neskôr kolegom v galérii spomína: „Keď sa niekto pri pohári vína atď. siahodlho sťažoval, aké prekážky mu do cesty kladie neprajný život, vrchnosť a podobne, tak sa na chvíľu prevtelil do rozprávača Chandlera a po náležitej pauze, takmer harabinovsky artikulujúc povedal: ´A co jste čekal, orchideje, Marlowe?´"
Vilo, posielame Ti tam hore pomyselné orchideje, daj si „štamprlo" a drž nám miesto...
Budeme robiť výstavy...

  4444.jpg
Viliam Rakovický, foto: Juraj Bartoš
 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter