English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Dielo týždňa / Juraj Meliš: Pohľad z Mesiaca na Zem (Z cyklu HELP)

Sochár Juraj Meliš (1942 - 2016) sa v rozsiahlom konceptuálnom cykle HELP (1975) zaoberal hrozbami pre budúcnosť civilizácie. Volanie o pomoc na planetárnej úrovni vpisoval, tesal, odlieval do rôznych materiálov.

Na tejto koláži je použitá fotografia jeho objektu zemegule ako hliníkového glóbusu s odliatymi obrysmi kontinentov a nových kráterov formujúcich slovo HELP. Mesačný povrch príznačne vizuálne nahradil horskou krajinou Vysokých Tatier, ktorá mala pre našu kultúru dlho štatút nepoškvrnenej divočiny. Varovanie a výzvu pre iné civilizácie navrhol v modeli viditeľnom z Mesiaca, na ktorého povrchu je HELP vyskladané kameňmi v zrkadlovom prevrátení - asi kvôli spätným zrkadlám kozmických lodí...

Snímka obrazovky 2021-02-01 o 18.08.26.png

Juraj Meliš: Pohľad z Mesiaca na Zem (Z cyklu HELP), 1975, SNG

Otočená perspektíva pohľadu na našu Zem volajúcu o pomoc mi pripomína aj slová Bruna Latoura, ktorými popísal zmenu našej perspektívy po skončení sna o vesmírnom dobývaní: „..neexistuje žiadna Hranica; žiadna cesta vesmírom, okrem cesty späť na Zem. Pohyb už nesmeruje dopredu, Plus ultra, ale dovnútra, Plus intra, späť domov. (...) Sme nútení obrátiť svoj zrak späť k sublunárnej Gaii, tak aktívne pretváranej ľudskou činnosťou, že vstúpila do nového veku, ktorý geológovia premenení na filozofov navrhujú nazvať antropocénom."

Lucia Gregorová Stach - vedúca kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia

- - - - - - -

Článok vyšiel v štvrťročníku Príbehy 20. storočia, vydáva občianske združenie Post Bellum SK
rok 2020, téma: Ekológia nahlas

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter