English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Dielo týždňa / Július Koller: Víťazného februára… mláďatá hyeny

Július Koller (1937 - 2007) si viedol záznamy rôzneho druhu a vytvoril pozoruhodný archív, ktorý dnes môžeme považovať za jedno gigantické rôznorodé umelecké dielo. Spolu s Janou Želibskou patril ku generácii, ktorá už v komunizmus vôbec neverila a navyše v polovici šesťdesiatych rokov priniesla rozšírený pohľad na umenie ako na jadro autenticky prežívanej skutočnosti.

V duchu dekády zmeny a odmietnutia socialistickej doktríny v umení aj v živote zavrhli aj tradičné delenie výtvarných druhov a experimentovali s každodenným vizuálnym materiálom.

Koller si koncom šesťdesiatych rokov poznačil: "Kultúra je všetko - celý štýl života. Moje umenie (ako odraz skutočnosti) vťahuje do seba aj protinázory." Po auguste 1968 sa jeho prístup ešte viac politicky vyhranil. Hoci sa potom živil aj výnosmi z obrazov zo štátnej predajne umenia "Dielo", čo tiež zahrnul do svojho životného konceptu umelca počas socializmu (cyklus Akad. mal.), paralelne vytváral obrovské množstvo konceptuálnych diel, reflektujúcich spoločnosť z pohľadu svojho alter ego pozorovateľa z vesmíru - U.F.O.-nauta.

Koláže z dobových novín s vymazanými časťami tvoria veľkú časť jeho neutíchajúpceho autorského komentára. S dávkou sebe vlastnej irónie si v normalizačných sedemdesiatych rokoch príznačne zapísal k svojim nápadom aj tento Engelsov citát: "Osobnosť nie je charakterizovaná len tým čo chce, ale aj ako to chce."

SVK:SNG.IM_134

Július Koller: Víťazného februára… mláďatá hyeny. 1979
Lepenie, preparovanie, koláž na papieri, 45 ×33 cm. Zbierka SNG

Lucia Gregorová Stach - vedúca kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia

- - - - - - -

Článok vyšiel v štvrťročníku Príbehy 20. storočia, vydáva občianske združenie Post Bellum SK
marec 2020, ročník č. 3, téma: Komunizmus: vnucovaný sen

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter