English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Spomaľte so Slow Art Day 2021

Galéria Ľudovíta Fullu sa zapojila do medzinárodného podujatia Slow Art Day, ktorého princíp spočíva v sústredenom vnímaní vybraného výtvarného diela.Objavte umenie inak s Fullom a jeho dielom Sen na salaši.

Dielo z roku 1973 intepretovali hudbou Petra Machajdíka tanečníčky Lucia Bielik a Michaela Šeligová.SVK_SNG.OP_74.jpg

Ľudovít Fulla: Sen na salaši, 1973, SNG

Možno ste sa pri pozorovaní diela zasnívali podobne ako postava mladej devy z obrazu alebo ako Fulla, ktorý sa oddal bájnej či až mýtickej predstave Slovenska. Ústrednú dejovú líniu tvorí pastierska scéna vyobrazujúca pokojné a utešené chvíle vidieckeho života, ktorý predstavujú postavy na jednej strane hrajúceho pastiera, na druhej snívajúceho dievčaťa. Fulla veľkoryso pristúpil k znakovej povahe obrazu, na ktorom sú jednotlivé atribúty symbolom prepájania viacerých svetov - snových, fantazijných a skutočných.

Fulla obrazu ponechal farebnú, ale aj lineárnu nezávislosť, a hoci oba plány fungujú oddelene, vzájomne sa podporujú. Priame a hranaté línie striedajú oblé (tvarolínie), ktoré sa s tónmi modrej, zelenej, belasej, ružovej, červenej a žltej (farboplochy) stretávajú, prekrývajú či až narážajú na seba. Umelec rád prízvukoval, že "umenie je hra a rozkoš," alebo "obraz je na to, aby potešil človeka" a možno práve jeho tvorbou si môžeme pripomínať, že nielen umenie, ale rovnako i život je okrem iného tiež o objavovaní krásy - možno aj vďaka krátkemu zastaveniu sa, ktoré je myšlienkou Slow Art Day.

Aké pocity alebo myšlienky ste mali pri skúmavom pozorovaní diela?
Ako na vás pôsobila vzájomná synergia obrazu, hudby a tanca?
Ktoré znakové prvky z diela vás upútali? Čo nimi Fulla mohol myslieť?
O čom asi snívala postava mladého dievčaťa?
O čom sa sníva vám?

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter