English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Ako vyzerá príbeh Slovenska v dielach SNG?

Slovenská národná galéria v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vydala publikáciu s názvom Slovensko v dielach Slovenskej národnej galérie, ktorá rozpráva príbeh našej krajiny prostredníctvom umenia.

_NIK6760.jpg

Nová publikácia ako kniha o Slovensku na viac ako 400 stranách predstavuje náš príbeh, ktorý rozprávajú – už vyše sto rokov – umelci a umelkyne. Obrazová publikácia doplnená o krátke tematické informatívne texty zároveň prináša možnosť zamyslieť sa nad tým, ako na nás vo svojich dielach vybraní 145 autori a autorky nazerajú. Je tento obraz zhodný s naším chápaním? Bude sa nám páčiť, alebo nás vystraší?

Idea pozrieť sa na zbierky SNG inak vyplynula z diskusie s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom, ktorý sa aktívne hlási k tomu, aby slovenská diplomacia oveľa intenzívnejšie prezentovala Slovensko cez umenie.


_NIK6755.jpg

Kniha je usporiadaná do poeticky ladených kapitol, diela zo zbierok SNG boli však vybrané tak, aby sme prípadný sentiment ironizovali, relativizovali a kontextualizovali. Upozadili sme dielo ako artefakt a uprednostnili jeho vizuálnu informáciu. To nám umožnilo lepšie rozprávať, skladať a odkazovať medzi dielami navzájom a umožniť divákovi prežiť okúzlenie z „náhodne“ odhalenej blízkosti. Osloviť obrazom.

_NIK6759.jpg

Táto neobvyklá publikácia je nielen skvelým darčekom pre zahraničných návštevníkov a milovníkov umenia, ale aj pekným kúskom do vašej domácej knižnice. Vychádza v slovenskom a v anglickom jazyku.

Khinu si môžete kúpiť na e-shope sng.sk alebo v galerijnom kníhkupectve Ex Libris v SNG za cenu 34 €.
Pozor! v predaji je iba limitovaný počet výtlačkov.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter