English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Nádych. Výdych. Vianoce.

Nadýchnime sa. Zhlboka. Je to dobré na prekrvenie mozgu a pri vstupe do SNG sa nám to tiež bude hodiť. Galerijná vianočná inštalácia je tento rok celkom netradičná. Je pozvánkou do budúcnosti, lebo je z bioplastu. Je sugestívnou pripomienkou vianočnej atmosféry, lebo vonia lesom. Vitajte v nových časoch!

Vianočný priestor materiálových dizajnérov a výskumníkov Vlasty Kubušovej a Miroslava Krála z crafting plastics! studio (cp!s) je testom dizajnu, ktorý hrá fér a nezatvára oči pred naliehavými výzvami Waste Age – pred nadprodukciou, plánovaným zastarávaním, naučenou márnotratnosťou. cp!s sa rozhodli ísť hlboko, procesuálne a  transdisciplinárne. Preto stavili na spoluprácu a experiment – uvážlivo a dôsledne pátrajú po konceptoch, materiáloch a technológiách, ktoré dajú za pravdu prirodzenému rytmu prírodných procesov, cirkulárnemu a  post-antropocénnemu vnímaniu sveta. Prepojili sa s chemikmi, biotechnológmi, architektmi a ich spoločnou métou sa stal výskum, vývoj a dizajn bioplastov. Vytvárajú a optimalizujú prírodnú alternatívu ropných plastov.

Materiálová značka Nuatan je „namiešaná” z rôznych zdrojov rastlinného pôvodu (napr. kukuričného škrobu a cukrov) a má potenciál slúžiť nám dlho a rozložiť sa rýchlo a bez následkov. crafting plastcs! studio má za sebou viacero dizajnérskych realizácií – od okuliarov, cez riad, stolovacie prvky až po nábytok. Najnovším výsledkom vývoja cp!s a nemeckého Office MMK je modulárny deliaci systém BreZea. Tento bioplastový produkt s vlastnou aromatickou stopou je odpoveďou na neutralitu a neidentifikovateľnosť nových a neznámych materiálov. Jeho vôňa ho zároveň zreteľne odlíši od bežného plastu.

_JS_Stromcek_siroky (1).jpg  

BreaZea by obvykle sladko voňal po pôvodne využitej surovine, ale verzia pre SNG je špeciálna. Do umnej skladačky z 3D tlačených, perforovaných vetvičiek cp!s tentoraz nechali preniknúť omamnú vôňu lesa. Môžete do nej vstúpiť. Vianoce sú vo vzduchu!

Nadýchnime sa ich s tými, ktorých máme radi. Lebo dnes už veľmi dobre vieme, že to nie je samozrejmosť. Možno je to viac ako vianočné pozlátko, hodovanie a dary.

Bioplastická variácia na vianočný strom je v SNG od 2. decembra ako súčasť festivalu Bratislava Design Week. Ale nemusíte sa báť, všimnete si ho, či už budeme mať otvorené, alebo nie. Napríklad, ak si zájdete pre vianočnú nádielku do nášho kníhkupectva Ex Libris. cp!s sa v rámci festivalu predstaví aj na výstave Sorry, we are trying. Biomaterials in Practice, kurátorsky pripravenej Vlastou Kubušovou (spolu s Verenou Michels), ktorá uvedie inovatívne, udržateľné a kolaboratívne dizajnérske koncepty biomateriálov v medzinárodnom zastúpení.

JS_D1A4947.jpg

_JS_D1A4952 (2).jpg

Vlasta Kubušová, Miroslav Král (crafting plastics! studio, Bratislava/ Berlín), Moritz Maria Karl (Office MMK, Berlín): Modulárny systém BreZea, 2021, aróma-aktívny biopolymér, 3D tlač

spolupráca: Karol Červenčík (STU Bratislava)


 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter