English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Intervencia do VďakyZdania #2

Intervencia do VďakyZdania #2 Braňo Matis a Dáša Dúbravová, Samo Chovanec.
Intervencia bola inšpirovaná udalosťami 24. februára 2022, kedy vojská Ruskej federácie napadli susednú Ukrajinu. Vyjadrovať sa (aj) obrazom patrí do našej domény a umenovedná výprava, na ktorú sme sa vydali pred dvomi rokmi, nám poskytuje nevídanú príležitosť.

Intervencia #2 pracuje na princípe meme, ale nie je iba trefným a rýchlym prirovnaním, aj keď postava Nosferatu (1922) je silný kultúrny symbol, ktorý sa spája s „neprebádanosťou“ a strašidelnosťou východu. Okrem nesporne pôsobivej a výrečnej vizuálnej skratky tvorcov oslovila paralela a pripomenutie toho, ako sa to, čo už dožilo, čo je mŕtve a bez života a čo patrí do minulosti správaním aj náturou, tvrdohlavo doprosuje živého a vitálneho, na ktorom parazituje.

aaAC8A7627.jpg

Je tu však ešte jedna rovina čítania — ako sledujeme udalosti, vidíme solidárnu reakciu celého sveta, ale predovšetkým tú samozrejmú lásku Ukrajincov k slobode a svojej krajine. Objavili sme svojho suseda, zistili sme, že sme o ňom veľa nevedeli a možno nás to ani nezaujímalo, no je nám nečakane blízky a podobný. Keď vidíme tie zábery, vieme si celkom predstaviť naše mestá a našich susedov. Všetci sme sa zhodli, že svet sa zmenil, ale v tom našom sme náhle objavili suseda.

„Ruskij korabľ, idi na chuj!“

nosferatu2.jpg

Foto © Michal Líner

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter