English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Psychedeliká a umenie

„Psychedeliká a umenie“, respektíve vzťah rozšíreného vedomia a (vizuálnej) kultúry – o tejto pútavej téme sa rozpráva Alexandra Tamásová s umelkyňou Anettou Mona Chişa a adiktológom Martinom Pažitným, zakladajúcim členom Slovenskej psychedelickej spoločnosti.

Psychedelické umenie nie je len o batike, mandalách a posvätnej geometrii. Čo sú to psychedeliká? Čo sme sa od čias hippies ako spoločnosť naučili o psychedelických látkach a ako sa zmenil náš vzťah k nim? Malo by každé (dobré) umenie meniť vedomie? Okrem vizuálneho umenia v rozhovore prebrali aj históriu užívania psychedelík, ich terapeutický a politický potenciál, či rozdielne spôsoby, ako k týmto látkam pristupujú iné kultúry.

Tento podcast rozhodne nie je návodom k psychedelickej skúsenosti. Je otvorenou diskusiou o ambivalentnom fenoméne, ktorý je súčasťou spirituálnej tradície mnohých kultúr i dôležitou ingredienciou pop-kultúry dvadsiateho storočia.

Diskutované diela Anetty Mona Chişa si môžete pozrieť tu:
http://www.chitka.info/whatswhat.html
http://www.chitka.info/urine.htmlVypočujte si podcast SNG na vašich obľúbených platformách:
Apple podcast | Google podcast | Spotify | RSS | Breaker

Screenshot 2021-12-13 at 11.58.19.png

Alexandra Tamásová - Anetta Mona Chişa - Martin Pažitný

Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter