English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Kultúrne dedičstvo a vojna

Špeciálny diel podcastu SNG reflektuje aktuálnu situáciu na Ukrajine. Naši kolegovia v pamäťových inštitúciách sa obetavo snažia, pokiaľ to situácia dovoľuje, zabezpečiť ochranu predmetov kultúrneho dedičstva.

Čo sa tradične deje s umeleckými dielami, pamiatkami a vôbec predmetmi kultúrneho dedičstva vo vojnách? Čo je to Haagsky dohovor, prečo vznikol a k čomu svojich signatárov zaväzuje? Ako sme na poli ochrany kultúrneho dedičstva pripravení na možnosť ohrozenia vojnou, či prírodnými katastrofami? Čo je úlohou Blue Shield International a ako je doňho Slovensko zapojené? Aké sú naše reálne možnosti pomoci kolegom na Ukrajine a čo v tejto veci aktuálne robíme?

Na tieto a ďalšie témy sa budú s Evou Kotlárikovou rozprávať Martina Orosová, vedúca Archívu Pamiatkového úradu v Bratislave a predsedníčka Spoločnosti slovenských archivárov a Radoslav Ragač, dlhoročný riaditeľ Slovenského národného Archívu, neskôr sekčný šéf pre kultúrne dedičstvo na MK SR aktuálne dočasne vymenovaný generálny riaditeľ Pamiatkového úradu SR.

Vypočujte si podcast SNG na vašich obľúbených platformách:
Apple podcast | Google podcast | Spotify | RSS

image0.jpeg

Radoslav Ragač, Martina Orosová, Eva Kotláriková

Databázu pamiatok zničených vo vojne na Ukrajine spomínanú v podcaste nájdete tu: https://culturecrimes.mkip.gov.ua/

Blue Shield International - https://theblueshield.org/


 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter