English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

O reštaurovaní a spolupráci

Spoluprácu medzi kurátorom a reštaurátorom možno v mnohých ohľadoch označiť za tandemovú. Na prípade jedného vybraného diela a priebehu jeho výskumu a reštaurovania budú kurátorka zbierky starého európskeho umenia Zuzana Ludiková a reštaurátor Boris Blatný v rozhovore s Evou Kotlárikovou demonštrovať ako táto spolupráca prebieha, aké sú jej silné stránky, ako je možné sa navzájom odborne dopĺňať a kam až siahajú etické hranice reštaurátorského zásahu do diela.

Okrem iného sa dozviete aj ako s reštaurovaním súvisí medicína, aké dnes už neprípustné metódy používali reštaurátori v 19. storočí a prečo ich napriek tomu nemôžeme posudzovať dnešnou optikou.

Vypočujte si podcast SNG na vašich obľúbených platformách:
Apple podcast | Google podcast | Spotify | RSS

IMG_2846.jpg

Boris Blatný / Zuzana Ludiková / Eva Kotlariková

Dielom, ktoré v rozhovore rozoberáme je portrét Adama von Trauttmannsdorf od neznámeho autora zo 17. storočia: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_1823

Grafickú predlohu diela pre porovnanie nájdete tu: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Adam_von_Trauttmansdorff.png


Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter