English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Môj svet je vidiek

V posledných rokoch pozorujeme (nielen) na umeleckej scéne trend sťahovania sa z miest na vidiek. Dôvodov je viacero, medzi hlavné určite patrí skúsenosť s pandémiou a klimatická kríza. Aké sú vnútorné motivácie, ktoré vedú k takémuto kroku? Je za tým túžba po prirodzenejšom životnom štýle, snaha priniesť kultúru do regiónov alebo prozaické ekonomické faktory?

S Julianou Mrvovou a Svätoplukom Mikytom sa Alexandra Tamásová rozpráva o tom, ako sa im žije v Hontianskych Trsťanoch a Iliji, ako funguje umelecká prax a prevádzka na vidieku, ako reaguje na umenie miestna komunita, ale aj o (ne)dostatku vody či dôležitosti susedských vzťahov.

Vypočujte si podcast SNG na vašich obľúbených platformách:
Apple podcast | Google podcast | Spotify | RSS

Za inšpiráciu k nahratiu tohto podcastu ďakujeme časopisu Flash Art Czech and Slovak Edition, ktorého aktuálne číslo nesie názov Odchod z mesta.

IMG_3887.jpg

Juliana Mrvová, Svätopluk Mikyta, Alexandra Tamásová

Juliana Mrvová – maliarka, kurátorka, cestovateľka a záhradníčka absolvovala štúdium na VŠVU v Csudaiovom IV. Ateliéri, bola takpovediac pri návrate slovenskej maľby na scénu (nulté roky); taktiež veľa vystavuje na Slovensku i v zahraničí, aktuálne má životnú základňu v Hontianskych Trsťanoch.

Viac o Juliane Mrvovej: https://www.instagram.com/juliana_mrvova/.

Svätopluk Mikyta – umelec a vysokoškolský pedagóg, študoval v Berlíne a v Bratislave na VŠVU, tvorí v rôznych médiách ako kresba, grafika, objekt, inštalácia; veľa vystavuje doma aj v zahraničí, kultúrna verejnosť ho pozná ako spoluzakladateľa Banskej ST A NICE Contemporary (Banská Štiavnica), ktorú prevádzkuje spolu so Zuzanou Bodnárovou od roku 2009. Žije v Iliji.

Viac o Svätoplukovi Mikytovi: www.mikyta.com a o Banská ST A NICA Contemporary: http://www.banskastanica.sk.

Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter