English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Výstava Erika Bindera končí!

„Výstava Avatsýv. Labyrint Erika Bindera sa blíži k svojmu záveru. Od jari tohto roku ste mohli nahliadnuť do sveta tvorcu vo svojom prostredí, v labyrinte vlastného života, v ktorom sa snaží zorientovať. Multimediálna a mnohovrtevnatá výstava je do veľkej miery autobiografická a špecificky reaguje aj na súčasnú spoločenskú situáciu.“


Erik Binder patrí k umelcom, ktorí si dávno uvedomili, že materializmus je zúfalo nedostatočný a snažia sa vidieť aj druhú stranu vecí a hľadať ich rozšírené významy. Tendencie návratu k spiritualite umenia sú čoraz viditeľnejšie aj v globálnom umeleckom svete a zodpovedajú aj časom kríz a napätia.

Snímka obrazovky 2021-10-22 o 14.45.53.png

V nedeľu 31. októbra o 16:00 pozývame na Finisáž výstavy, kde vás čaká záverečný kurátorsko-autorský sprievod výstavou s Luciou G. Stach a Erikom Binderom. Sprievod doplní multimediálne predstavenie skladateľa a interpreta Fera Királya 2ᶺ33 (čítaj: dve na tridsiatu tretiu), ktoré je vizuálno-zvukovou štúdiou dát - kódovanej informácie.

Výstava je v posledný deň trvania otvorená do 20.00.

Počas trvania výstavy sa nám podarilo pripraviť viacero zaujímavých podujatí a programov. Niektoré z nich si môžete pripomenúť aj vďaka videám a audio záznamom. Nahliadnite aj takto do labyrintu Erika Bidnera!

Vernisáž výstavy
Avatsýv. Labyrint Erika Bindera sa v pandemickom roku 2020 dostal do programu SNG ako divoká karta v zlých časoch, v mnohom znásobila vklad. Ako výsostne súčasný projekt je roztriešteným obrazom (a zvukom) dneška, ktoré pozorujeme v rozbitom zrkadle krízy. V ruinách nachádzame svetlo a nádej.


Kurátorský výklad: Avatsýv Labyrint Erika Bindera
Prvý online kurátorský výklad Lucie G. Stach predstaví výstavu Erika Bindera ako audiovizuálnu výstavu „za zrkadlom”. Nadväzuje na líniu samostatných výstav umelcov a umelkýň strednej generácie v SNG. Kurátorka vychádzala v koncepcii tohto monografického projektu a pri výbere diel z bodu „obrátky” v Binderovej tvorbe (2017). Od neho a naspäť k nemu sa pomyselne odvíja púť po umelcovej „retroperspektíve”. Tá je postavená na jeho predstave trojrozmerného labyrintu, vytvoreného priamo pre priestory Esterházyho paláca z diel datovaných od roku 1998 až po súčasnosť. Viaceré z nich vznikli priamo na mieste.

"Umelec je nositeľom správy" - rozhovor s Erikom Binderom a Luciou G. Stach
Vypočujte si rozhovor s umelcom Erikom Binderom a kurátorkou Luciou Gregorovu-Stach, kde sa dozviete všeličo zaujímavé (nielen) zo zákulisia galerijnej praxe. Prečo sme oslovili práve Erika, aby v čase pandémie pripravil výstavu? Čo je úlohou kurátorky? Prečo je dôležitá "dobrá chémia" medzi umelcom a galerijným tímom, ale aj kde nachádza Erik tvorivú inšpiráciu, a na mnoho ďalšieho sa hostí pýtala Alexandra Tamásová.


Cílek & Roller & Binder o Dunaji

Z galerijných priestorov výstavy Avatsýv / Labyrint Erika Bindera sme sa presunuli na štrkovú pláž pred Devínom. Na nej sa nielen o Dunaji rozprávali s vedcom Václavom Cílkom umelci Peter Roller a Erik Binder. Český geológ a klimatológ Václav Cílek je autorom mnohých kníh, v ktorých skúma najrôznejšie aspekty krajiny a človeka žijúceho v nej. Je tiež spisovateľom a filozofom, venuje sa prekladaniu taoistických a zenových textov a popularizácii vedy. Keď Václav Cílek hovorí o rieke a jej koryte v priebehu posledných miliónov rokov, nehovorí len o čase, ale aj o nepatrnosti človeka. O Dunaji píše ako o najväčšom umeleckom diele Bratislavy v knihe Jak přejít řeku (Dokořán, 2020). Natočili sme rozprávanie o rieke, o jej materiálnom i duchovnom prúdení a premenách.


Sprievodca: Avatsýv - Labyrint Erika Bindera
K výstave Avatsýv - Labyrint Erika Bindera vychádza Sprievodca. Ide o tenkú slovensko-anglickú knižku, ktorá vás podrobne prevedie výstavou. Nájdete tu texty k jednotlivým výstavným sálam s textami kurátorky Lucie G. Stach v silnej grafickej úprave Branislava Matisa. Cena 6 €.


Snímka obrazovky 2021-10-22 o 14.34.36.png

Rozhovor Erika Bindera a Vladimíra Bužeka
Hosťom Slovenskej národnej galérie na výstave Avatsýv. Labyrint Erika Bindera bol 24. mája 2021 Prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc., vedecký pracovník Fyzikálneho ústavu SAV a profesor Fakulty informatiky Masarykovej univerzity v Brne. Rozhovor Vladimíra Bužeka a Erika Bindera sme natočili na videozáznam. Pozrite si sprievodný online program k výstave. Oboch aktérov rozhovoru v úvode videa uviedla kurátorka výstavy Avatsýv Lucia Gregorová Stach.


Namotávka: Erik Binder a cesta
Erik Binder je súčasný slovenský umelec, ktorý často množstvo náhodných situácií a materiálov transformuje do kresieb, malieb, objektov, videí, hudby a veršov. Presvedčte sa o tom na výstave Avastýv. Labyrint Erika Bindera, inšpirujte sa a vyskúšajte experimentovať s procesom tvorby a s prvkom náhody.


Vnímák: Avatsýv. Labyrint Erika Bindera
Koľko ľudí, toľko chutí - a toľko jedinečných zážitkov z našich výstav. Všetky pritom môžu byť zaujímavé a podnetné, či už ste v oblasti umenia odborníci, alebo nováčikovia. Jediné, čo potrebujete, je zvedavosť a otvorená myseľ.


Fero Király 2ᶺ33
Multimediálne predstavenie Fera Királya 2ᶺ33 (čítaj: dve na tridsiatu tretiu) sa uskutočnilo 8. júla 2021 v Esterházyho paláci na výszave Avatsýv. Labyrint Erika Bindera. Ide o vizuálno-zvukovou štúdiou dát - kódovanej informácie. Prepojením dvoch naoko nesúvisiacich disciplín, počítačovej vedy a biológie, meníme pohľad na seba a chápanie toho, čo označujeme pojmom „život".

 

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter