English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Schaubmarov mlyn v Pezinku

Ovocný sad

O obnove ovocného sadu v Schaubmarovom mlyne

Chceme obnoviť ovocný sad v Schaubmarovom mlyne SNG v Pezinku a premeniť ho na miesto, kde môžete tráviť svoj voľný čas a oddychovať. Aby sa nám to podarilo, potrebujeme vašu pomoc. Práve teraz nás môžete finančne podporiť cez verejnú zbierku, ktorá prebieha od 12. 3. Do 9. 4. 2018.

Výška podpory je na vás - od 6 až po niekoľko desiatok a stoviek eur. V závislosti od sumy, ktorou prispejete na kúpu stromov a kríkov, sme pre vás pripravili krásne odmeny: pohľadnice, plátenne tašky a ruksaky s motívom projektu, regionálne dobroty, umenie, alebo aj vlastný strom! 

Chcem podporiť - Verejná zbierka na starlab.sk

O projekte

Minulý rok sme sa pustili do obnovy celého areálu a tvorby nového programu s jediným cieľom - vybudovať zo Schaubmarovho mlyna miesto, kam vybehnete s rodinou alebo s kamarátmi na výlet do prírody, za umením, workshopmi, potravinovým trhom či koncertom vašej obľúbenej kapely. To všetko na skok od mesta, na úpätí Malých Karpát.

Školské a rodinné programy už bežia naplno a od mája tohto roku toho bude ešte viac! Nové architektonické riešenie usadlosti má na starosti ateliér JRKVC, Peter Jurkovič a Kristína Tomanová. Do tímu si prizvali aj záhradného architekta Daniela Lapšanského. Výsledkom spolupráce nás všetkých je projekt obnovy areálu a ten zahŕňa: vybudovanie kaviarne s novým stretávacím priestorom, celkom nový ateliér na rôzne druhy workshopov (od varenia džemov až po dielne výtvarných techník), rezidenčné centrum, kde budeme pozývať umelcov a napokon revitalizácia ovocného sadu a jeho sprístupnenie verejnosti.

O obnove sadu

Obnova ovocného sadu znamená predovšetkým výsadbu 33 nových stromov a viac ako stovky ovocných a okrasných kríkov. Časom by mali pribudnúť aj včelíny, vtáčie búdky či hmyzí domček a svoje miesto tu budú mať spolu so skleníkom aj zeleninové a bylinkové záhony. Chodníky, lavičky, siete či ohnisko na opekanie sú samozrejmosťou. Chceme, aby bol sad otvorený pre verejnosť a stalo sa z neho príjemné oddychové a stretávacie miesto pre ľudí, ktorí chcú tráviť čas na čerstvom vzduchu.

Náš zámer

Páči sa nám predstava prirodzenej záhrady - ovocného sadu, ktorý tak trochu pripomína detstvo u starých rodičov na dedine. Stromy, kríky či trvalky, ktoré v areáli Schaubmarovho mlyna plánujeme vysadiť, sme vyberali tak, aby sme ich vedeli zužitkovať - na varenie džemov a kompótov, prípravu sušených čajov alebo aj len na kvety do vázy. Toto všetko je totiž pre nás námetom na množstvo tvorivých a vzdelávacích, remeselných aj výtvarných aktivít a na výrobu vlastných produktov.

Nové stromy a kríky

Vsadili sme na prevažne lokálne druhy ovocných stromov a kríkov V našom zozname je aj niekoľko starých odrôd. Tešiť sa môžete na duly, hrušky, jablone, marhule, slivky, čerešne a višne a vysadíme aj moruše. Budú aj egreše, červené a čierne ríbezle, josty, maliny a černice. Z tých menej zvyčajných, ale nemenej cenných druhov, budeme sadiť napríklad aj aróniu. Z okrasných stromov a kríkov sme vybrali dub, škumpu vlasatú či bršlen. V sade neskôr pribudne aj vinič, na dvore budú aj bylinkové a trvalkové záhony a v jeho strede centrálna lipa.

Načo využijeme vašu podporu

Cena obnovy celého sadu sa šplhá na vyše desaťtisíc eur. Z vašich príspevkov budeme môcť nakúpiť a zasadiť všetky stromy a kríky a upraviť sad tak, aby sme ho čoskoro mohli sprístupniť verejnosti. Z vlastných zdrojov budeme budovať infraštruktúru sadu - chodníky spolu so mobiliárom.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter