English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Schaubmarov mlyn v Pezinku

2017

Melivo 2017
Multimediálna umelecká rezidencia /
Schaubmarov mlyn
31. 7. – 5. 8. 2017

Schaubmarov mlyn popri obnove priestorov rozširuje i svoje koncepčné a programové smerovanie, mení sa na zaujímavú bunku súčasnej kultúry. Revitalizácia Mlyna v Pezinku prináša moderné miesto, kde zmysel pre umenie a vzťah k prírode koexistujú a navzájom zo seba čerpajú.

Na prelome letných mesiacov sa na tomto mieste so silným Genius loci uskutoční prvá umelecká rezidencia – Melivo, na ktorej sa zomelie tvorba umelcov rôznych odborov. Stretnú sa tu dizajnérske duo si.li (Simona Janišová a Linda Viková), grafický dizajnér Braňo Matis, vizuálny umelec Juraj Gábor, textilná dizajnérka Michaela Bednárová, fotograf Ján Šipöcz odevná dizajnérka Lenka Sršňová. Ich inšpirácie budú pretavené do rôznych výstupov, ktoré vzniknú niektoré na mieste a iné budú spracované dodatočne.

Cieľom rezidencie je vytvoriť diela, ktoré reagujú na jedinečnosť priestoru Schaubmarovho mlyna. Očakávajú sa koncepčné riešenia typu site specific ako aj dizajnérske výstupy, ktoré by sa stali súčasťou identity mlyna.

V závere rezidencie umelci otvoria brány verejnosti s lákavým programom. Sobota 5. 8. 2017 bude patriť workshopom, umeleckým dialógom, koncertu a spoznávaniu umelcov a ich diel.

O tvorcoch:

Michaela Bednárová
Michaela Bednárová je známa vďaka svojej značke Puojd. Táto dizajnérska značka sa momentálne sústredí na výrobu darčekových predmetov. Charakterizujú ju najmä autorské potlače, ktoré reflektujú súčasné Slovensko, a ktorými sa Michaela snaží prinášať pozitívny a niekedy aj odľahčený pohľad na vlastnú krajinu. Vo svojej práci odkazuje najmä na prírodné dedičstvo, motívy, remeslá a tieto tendencie používa aj pri názvoch svojich produktov.

V portfóliu Puojdu okrem darčekových predmetov so slovenskou tematikou nájdete i odevné kolekcie, ktoré kladú dôraz na textilný dizajn odevu. Nová línia odevov prináša strihové riešenie, ktoré je prispôsobené súčasne viacerým typom postavy. Heslom značky je „no waste" ideológia, fokus na lokálnu produkciu a trvalá udržateľnosť textilného priemyslu. V súčasnosti sa Michaela zaujíma o obnovenie tradície tkania na Slovensku (iniciatíva Po stopách Tatraľanu) a v najnovších kolekciách využíva látky vyrobené najnovšími textilnými technológiami.

Lenka Sršňová
Lenka Sršňová patrí k súčasnej generácii mladých slovenských dizajnérov. Je absolventkou Ateliéru odevného dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a má za sebou študijné stáže vo Fínsku aj v Paríži. Významným bodom vo formovaní jej hravého rukopisu bola pracovná stáž v ateliéri Jean Charles de Castelbajac. Vo svojej práci priznáva umelecké vplyvy a módu s ľahkosťou prepája s inými odvetviami dizajnu a umenia. Ako sama tvrdí: „Móda nie je iba odev. Móda je kultúra, zrkadlo doby a spoločnosti. Je všade okolo nás. Odev identifikuje kto sme a kým chceme byť. Tvorí našu osobnosť a je našou druhou kožou." Preto sa rozhodla venovať móde a jej tvorba ponúka veselú a originálnu alternatívu v obliekaní.Lenkin pohľad na súčasný odev je veľmi špecifický. Jej odvážny, miestami až experimentálny rukopis, je medzi slovenskými tvorcami neprehliadnuteľný. V tvorbe rada využíva intenzívne farby, výrazné vzory a veľký dôraz kladie na detail, humor a symboliku. Výraznou a charakteristickou črtou jej umelecko-dizajnérskeho prejavu je príbehovosť. Jej kolekcie a odevy balansujú na hrane reality a fantázie. Každý model má svoj príbeh, je jedinečný a originálny zároveň. Móda, ktorú Lenka vytvára je šťavnatá, plná energie a radosti zo života. Modely zabavia, vyčaria úsmev na tvári a stanú sa vašim obľúbeným kúskom v šatníku.

Simona Janišová a Linda Viková
Simona Janišová a Linda Viková sú absolventky ateliéru keramiky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V spoločnom ateliéri vzniká ich individuálna tvorba, ale aj kooperácia pod názvom si.li. Táto značka spája dva rozdielne prístupy k jednému materiálu. Výstupy dua si.li. sú hlavne porcelánové a keramické výrobky, určené na denné použitie. V individuálnej tvorbe sa autorky venujú každá vlastnému umeleckému programu.

Braňo Matis
Braňo Matis ukončil doktorantské štúdium na VŠVU, pôsobil vo viacerých grafických štúdiách (Toman Design, Liv Ducci Lab, Milk.sk), spoluorganizoval konferenciu Kupé, workshopy Living Underground / Living Vandalism, participoval na projektoch Asking Architecture; Visible Data; Rozmanitosť nutná / VŠVU Model; BA – miesta živej kultúry; Nestála expozícía SNG; webumenia.sk atď.

V súčasnosti sa venuje dizajnu kultúrnych projektov (Data : Democracy pre Goethe-Institut, Ikra, Kinobus) a knižnému dizajnu (vydavateľstvá Host, Slovart), je súčasťou tímu dizajnérov SNG a odborným pedagógom na PEVŠ Bratislava. Získal 2 Národné ceny za komunikačný dizajn - 2013, projekt Signály z neznáma, s M. Lelovským a B. Belanom; 2016 - dizajn inštitúcie SNG, s P. Morháčovou.

Juraj Gábor
Juraj Gábor (1985) je absolventom magisterského štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde navštevoval Ateliér priestorových komunikácií+, docenta Antona Čierneho. Absolvoval študijné pobyty na Katedre maľby VŠVU u profesora Jána Bergera a zúčastnil sa zahraničného pobytu na Estonian academy of arts Tallinn. Venuje sa kresbe, soche, objektu, inštalácii, maľbe, akčným prejavom umenia, videu s ohľadom na neo-konceptuálne tendencie a miesto-špecifický a sociálny kontext. Od roku 2011 je členom a spoluzakladateľom OZ tab_lab, ktoré organizuje projekt Bunka_pre súčasnú kultúru v Nitre. Žije a tvorí medzi Bratislavou a Brezničkou. V súčasnosti v BANSKA ST A NICA Contemporary (dream) team 2012.

Ján Šipöcz
Narodený v Bratislave, ŠÚV Josefa Vydru v Bratislave, odbor Úžitková fotografia, vzápätí na to VŠVU, prevažne Ateliér fotografie. Zakladajúci člen o.z. Photoport, člen skupiny JeBe. Nefotí príliš ľudí, ale jeho fotografie sú často veľmi ľudské. Pracuje s pamäťou, spomienkami, a to nie len svojimi ale aj druhých.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter