Urobte si výlet do oblasti Malých Karpát a zoznámte sa s historickým Schaubmarovým mlynom - pozývame Vás na vzdelávacie a tvorivé programy k výstave Straty a nálezy, ktorá trvá do 30. apríla 2023 a jej výskumným a prezentačným objektom je samotný Schaubmarov mlyn – jeho dejiny, súčasnosť aj budúcnosť.
Spoločným cieľom všetkých vzdelávacích programov je rozvoj vizuálnej gramotnosti využitím originálnych diel zo zbierok SNG, rozvoj tvorivosti a budovanie vzťahu k okolitému prostrediu a prírode. Programy môžu prebiehať aj v anglickom jazyku.
Témy a dotknuté vzdelávacie okruhy programov: výtvarná, etická a občianska výchova, veda a technika, fyzika, ekológia a environmentálne témy, hospodárstvo, dejepis a história, spoločenské vedy, hospodárstvo.
Metodika každého konkrétneho programu bude prispôsobená veku konkrétnej cieľovej skupiny.
Premeny energie
Vzdelávací program vhodný pre MŠ, 1. aj 2. stupeň ZŠ, 60 - 90 min.
Vodný mlyn je premyslený a komplikovaný stroj, ktorý premieňa energiu z tečúcej vody na pohon najrôznejších strojov. Ako tento stroj funguje, zistíme na výstave Straty a nálezy. Veľmi detailne preskúmame všetky kolesá a najmenšie kolieska mlyna a postupne odhalíme, ako do seba v prevádzke zapadali a funkčne nadväzovali. Zistíme, že aj umenie môže fungovať, hýbať sa a premieňať energiu.
Na workshope si vymyslíme vlastnú techniku a vytvoríme pohyblivý objekt, jednoduchý stroj.
Recept na umenie
Vzdelávací program vhodný pre 1. aj 2. stupeň ZŠ a SŠ, 60 - 90 min.
Na výstave Straty a nálezy preskúmame dizajnérske vstupy a experimenty na tému mlyna. Ich autor a autorky sa cez svoje diela na mlyn pozerajú z rôznych uhlov pohľadu. Ako na premyslený kolobeh strojov, systém premeny energie či zdroj materiálu. V mlyne sa kedysi vyrábala múka a na jej výrobu sa používala energia z tečúcej vody.
Múku, niekdajší produkt tohto historického mlyna, a vodu, zdroj jeho energie, využijeme na workshope ako materiál na vytvorenie vlastného dizajnového produktu. Nájsť správny recept pre cesto na tvorenie nie je jednoduché. Vyžaduje si veľa experimentovania a dávku trpezlivosti.
Spoločenstvo mlyna
Vzdelávací program vhodný pre 2. stupeň ZŠ, SŠ aj VŠ, 60 - 90 min.
Čo sa skrýva za príbehom Schaubmarovho mlyna? Čo si pamätá toto miesto, kto boli Schaubmarovci a prečo sa venovali mlynárskemu remeslu, budeme skúmať na výstave Straty a nálezy. Funkčný mlyn je od svojej podstaty komunitným miestom. Dnes si kúpime múku aj pečivo bez námahy v obchode, ale ako to bolo kedysi? Zistíme spolu, akú komunitu vytváral mlyn a ako fungovala.
Na workshope sa zamyslíme, čo je to vlastne komunita, kto do nej patrí a vytvoríme si obraz tej vlastnej formou myšlienkovej mapy. V súčasnom umení je myšlienková mapa jedným zo spôsobov tvorby pri spracovaní veľkého množstva informácií.
________________
K vzdelávacím programom pripravujeme aj metodické stretnutie pre učiteľov, na ktorom si ukážeme vzdelávacie princípy a metodiky vzdelávacích programov k výstave Straty a nálezy.
SNG VZDELÁVA AJ ONLINE:
Okrem vzdelávacích programov môžete využiť kolekcie diel, metodické námety na motivačné a výtvarné aktivity, pokyny či pracovné listy, ktoré nájdete na www.webumenia.sk -predovšetkým v sekciách kolekcie a články. Výtvarná rozcvička je cyklus animovaných vzdelávacích videí, ktoré prezentujú vybrané témy s námetom na výtvarný workshop. Samostatne spracované materiály a pracovné listy spolu s metodickými pokynmi pre pedagógov venované obdobiu slovenského štátu sú na stránke senxskutocnost.sng.sk. Ak hľadáte námety k rozvoju kritického myslenia alebo chcete pracovať s témou udalostí roku 1989, navštívte stránku 1989.sng.sk. Tvorbu významných umelcov predstavia videá a metodické listy na stránke skrecok.sng.sk. Obdobiu stalinizmu a tém, ktoré toto obdobie otvára, je venovaný obsah na stránke akciazet.sng.sk, kde tiež nájdete okrem iného pracovné a metodické listy.