English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Schaubmarov mlyn v Pezinku

Otvorenie novej sezóny: Výstava Do divočiny! + koncerty Longital a Noisecut

12. mája 2019 / 15:00
Schaubmarov Mlyn v Pezinku
Vstup voľný

Otvorte s nami letnú sezónu v Schaubmarovom mlyne! Druhá májová nedeľa patrí otvoreniu novej výstavy Do divočiny v koncepcii kurátorky Alexandry Tamásovej. Výstavu otvárame vo veľkom - pozývame na vernisáž, koncerty Noisecut a Longital, program pre rodiny s deťmi a príjemnú atmosféru Schaubmarovho mlyna s dobrým jedlom a pitím na čerstvom vzduchu.

Druhá májová nedeľa patrí otvoreniu novej výstavy Do divočiny v koncepcii kurátorky Alexandry Tamásovej. Predstaví diela zo zbierky Slovenskej národnej galérie a práce súčasných autorov, z ktorých niektoré vznikli priamo pre výstavu. Názov naznačuje tému výstavy - vstupovanie človeka do (divokej) prírody, hľadanie alebo, naopak, strácanie jednoty s ňou, spôsob, ako ju „používame", staráme sa o ňu, ničíme ju, ochraňujeme, bojujeme s ňou...

PROGRAM

15.00 / Slávnostné otvorenie výstavy Do divočiny
Výstava Do divočiny predstaví diela (najmä) súčasných slovenských umelkýň a umelcov, ktorí sa zaoberajú témou divokej prírody. „Príroda" alebo „divočina" existujú ako konštrukty ľudskej mysle, ktoré staviame do opozície voči „civilizovanému", čiže človekom obývanému a stvárnenému prostrediu.

Výstava sa zameria na moment vstupovania (civilizovaného) človeka - jednotlivca - do divočiny, do ktorej prichádza z rôznych dôvodov - najmä však preto, aby hľadal a nachádzal stratené vedomie jednoty. Výstava tak nakoniec nebude hovoriť ani tak o prírode (ktorá by tu bola aj bez nás), ako skôr o ľuďoch, ktorí sa od nej vzďaľujú, alebo sa k nej vracajú; ničia ju, alebo ochraňujú; prisvojujú si ju, alebo sa jej poddávajú; boja sa jej, splývajú s ňou, spievajú jej piesne.

Vystavujúci autori: Artprospekt P.O.P (Ladislav Pagáč, Viktor Oravec, Milan Pagáč), Edmund Gwerk, Oto Hudec, Filip Jurković, Michal Kern, Július Koller, Michal Machciník, Erika Miklóšová, Monika Pascoe Mikyšková, Juliana Mrvová, Rastislav Podoba, Ludwik Holesz, Rastislav Sedlačík, Jana Želibská

15.00 - 17.00 / Workshopy pre deti (aj rodičov)
Putovanie svetla
workshop pre rodiny s deťmi, 15.00 - 17.00, dvor a sad

Naším ateliérom bude dvor a záhrada mlyna plná stromov a kríkov, ktoré nám poskytujú tieň pred páľavou slnka. Budeme pozorovať putovanie svetla priestorom a pohyb tieňov. Tento premenlivý jav skúsime vizuálne zachytiť.

Škumpa vlasatá
bádateľské aktivity pre rodiny s deťmi, 15.00 - 17.00, ovocný sad

Dialóg s prírodou sa začína jej poznaním, a preto sme pre rodiny s deťmi pripravili prírodovedecké bádateľské aktivity v našom sade, pri ktorých preskúmate, porovnáte a spoznáte rôzne ovocné stromy a kríky. Ako rozpoznať duly, hrušky, jablone, slivky či marhule? Je bršlen strom či ker? Ako dlho stromy vlastne rastú?

15.30, 16.30 / Komentované prehliadky Schaubmarovho mlyna
Aká je história Schaubmarovho mlyna? Kto v ňom žil a pracoval? Ako fungovala mlynská technológia? Prevedieme vás minulosťou aj súčasnosťou Schaubmarovho mlyna - mlynskou expozíciou aj galériou.

16.00 - 17.00 / Expres do divočiny / interaktívna prehliadka s deťmi a pre deti
Pošlite svoje deti na expedíciu do divočiny. Deti prevedieme novou výstavou, preskúmame diela na výstave a zistíme, čo všetko je možné zažiť prostredníctvom umenia.

17.00 / Noisecut / koncert
Kapela Noisecut ovládla prvé ročníky Radio_Head Awards a etablovala sa na slovenskej alternatívnej scéne. Ich pôsobenie však nečakane ukončila smrť speváčky Alžbety K. Majerníkovej.

Po rozlúčkovom koncerte v roku 2012 považovali členovia kapely Noisecut jej existenciu za uzavretú a nad možným návratom nikto nerozmýšľal. To sa veľmi rýchlo zmenilo, keď ich Rádio_FM oslovilo s možnosťou účinkovania na výročnom desiatom ročníku udeľovania cien RHA. Reakcia bola okamžitá - prečo nie, ak by spievala Nora Ibsenová z Fallgrapp? Keďže Nora súhlasila, vystúpenie na udeľovaní cien sa stalo skutočnosťou. Noisecut odohral úspešný koncert a po reakciách publika a fanúšikov nič nebránilo vyskúšať si ďalšie koncerty.

18.00 / Longital /koncert
Longital sú stálicou slovenskej a českej hudobnej scény a zároveň zakladateľmi prestížneho slovenského labelu Slnko Records. Za 17 rokov existencie má skupina na konte 12 albumov a koncerty v 12 krajinách Európy, v USA a Kanade.
Koncert predstaví prierez tvorbou Longitalu s dôrazom na aktuálny album Divoko, ktorý vznikol v produkcii legendárneho Ondřeja Ježka (Jámor Studio Praha) a bol nominovaný na cenu Radio_Head Awards v kategórii Album roka. Česká kritika ho zaradila medzi najzaujímavejšie slovenské albumy (Musicserver). Zaznejú aj piesne z pripravovaného albumu Mauna (vychádza v septembri 2019).

Ako sa k nám dostať

Hromadnou dopravou
Spojenie do Schaubmarovho mlyna nie je najlepšie. Ak sa predsa len chystáte vlakom a autobusom, tak zastávka je Pezinok-Polesie. Keď vystúpite, treba sa kúsok vrátiť v smere naspäť do mesta.

Taxi Pezinok
+421905 426 242
Cesta z mesta do mlyna stojí cca 4 €.

Auto & parkovanie
Idete v smere na Pezinskú Babu. Pred Schaubmarovým mlynom je obmedzené množstvo parkovacích miest. Využite parkovisko pri futbalovom ihrisku, v nutnom prípade popri ceste. Ak plánujete ísť aj s kamarátmi, skúste sa zladiť a zviezť spoločne.

Eko Friendly TIP: Ak máte voľné miesto v aute a môžete niekoho zviezť, ozvite sa záujemcom v pozvánke na podujatie na Facebooku.

Bicykel
V mlyne nie je problém zaparkovať s bicyklom. Každý, kto príde do mlyna na bicykli, má od nás dobrý pocit!

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter