English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG Bratislava

Teraz alebo nikdy!

30. novembra 2019 / 17:00
Esterházyho palác
Vstupné: 2 €

Na sprievodnom podujatí Teraz alebo nikdy!sa s oddelením galerijnej pedagogiky SNG pozriete na udalosti Novembra ʼ89 z rôznych strán. Na kreatívnom workshope sa budete zaoberať vizuálnou silou dobových plagátov, vyskúšate si aj takmer zabudnutú techniku výroby plagátov - sprejovanie cez šablóny. Vedomostný kvíz nebude sledovať len fakty, dátumy či osobnosti, ale aj nevšedné súvislosti, ktoré odhalia napríklad aj denníkové zápisky Kollerovho ČASO-PISu.

17.00 a 18.30
Premietanie filmu: Plagáty
̕ʼ89
Réžia: Juraj Johanides, STV BA, zostrih relácií Televízny klub mladých bol skompletizovaný k 10. výročiu Nežnej revolúcie, 1999, 23 min., RTVS

Reportážny dokument o plagátovej tvorbe počas dní Nežnej revolúcie, pohľady do netradičnej galérie, ktorou bola ulica.

Esterházyho palác, Berlinka

17.30 - 19.00
Kreatívny workshop: Urobiť dobrý plagát je „kumšt"!
Plagát v kontexte Nežnej revolúcie je politickým nosičom. Súčasná politická situácia však opäť popudzuje k prejavom vo verejnom priestore. Sú odkazy Novembra stále aktuálne? Na kreatívnom workshope sa inšpirujeme prepísaným denníkom Júliusa Kollera a dobovými plagátmi, na ktoré budeme tvorivo reagovať. S „pouličným básnikom" Šimonom Ondrušom budeme vymýšľať texty a odkazy, vizuálnu stránku našich plagátov budeme kreovať s výtvarníkom Marekom Cinom. Na záver zoberieme spreje, vyjdeme von a oblepíme ploty!

Esterházyho palác, átrium

19.00 - 21.00
Nielen vedomostný kvíz

Čo vieme o Nežnej? Čo sa o nej šíri prostredníctvom orálnej histórie, médií a čo vieme z učebníc dejepisu? V kvízovom špeciály sa zameriame nielen na vedomosti, ale aj na netradičné súvislosti, ktoré zachytil umelec Július Koller vo svojom denníku. Zvýšte si šancu na výhru informáciami z webovej stránky www.1989.sng.sk, na ktorej nájdete archívne videá, fotografie či fakty, ale aj subjektívny pohľad konceptuálneho umelca na danú situáciu a dozviete sa napríklad aj to, aké bolo počasie.
V hre sú atraktívne darčeky z produkcie SNG! Kvízom bude sprevádzať Ludwig Bagin.

Súťažné tímy je potrebné prihlásiť vopred na: miroslava.misova@sng.sk (max. 4 osoby v jednom tíme)
Vstupné: 2 € / narodení v roku 1989 zdarma
Esterházyho palác, Berlinka

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter