English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG Bratislava

Uvedenie knihy: Alice Koubová – Myslet z druhého místa

13. februára 2020 / 18:00
Esterházyho palác
Vstupné: 2 €
študenti, seniori: 1 €

Alice Koubová predstaví tému svojej knihy Myslet z druhého místa. K otázce performativní filosofie v rozhovore s filozofom Petrom Šourkom, redaktorom stanice Vltava ČRo. Autorka sa prostredníctvom nej snaží ukázať, že dôsledky performatívneho obratu, ktorý v 20. storočí nastal ako v umení, tak vo filozofii, nie sú pre filozofiu fatálne, ale obrodné.

Pokiaľ sa filozofia začne vnímať bez dôrazu na vlastnú dôležitosť a  postaví sa voči performancii na druhé miesto, má šancu transformovať sa do odľahčenejšieho a možno zodpovednejšieho prístupu k svetu. Namiesto filozofie obrany sa ponúka filozofia saturovaná, závislá, nedokončená, uvoľnená od potreby sústavnej sebakontroly a pritom „dostatočne dobrá".

Alice Koubovávyštudovala filozofiu v Ženeve, Paríži a Prahe, v  súčasnosti je výskumnou pracovníčkou Filosofického ústavu AV ČR v Prahe, zároveň vyučuje na Divadelnej fakulte pražskej AMU. Zameriava sa na témy performatívnej filozofie, performancie, etiky, subjektivity, integrity a teórie inštitúcií. Svoje reflexie uplatňuje v spolupráci s  divadelnými tvorcami, divadlami, v rámci verejného priestoru a  verejnoprávnych inštitúcií.

 

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2020  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter