English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Zvolenský zámok

Vitajte majster Bohúň...

1. júla 2020 / 18:00
Zvolenský zámok
Vstupné: 2,70 €

Príďte privítať nový obraz v našej expozícii - Portrét Jána Francisciho ako kapitána slovenských dobrovoľníkov od maliara Petra Michala Bohúňa.

Toto dielo je jedným z najikonickejších diel slovenského výtvarného umenia. Zoznamujeme sa s ním už v detstve v učebniciach dejepisu, slovenského jazyka, či výtvarnej výchovy. V rôznorodej literatúre reprezentuje historické udalosti revolučného roku 1848, v širšej miere dokonca snáď aj celé 19. storočie slovenských dejín. Do našej, mnohokrát podprahovej pamäti preniká aj inými cestami, neraz v podobe zobrazení na upomienkových predmetoch, v reklame, či naopak na vysokej úrovni v rámci reprezentácie hlavy nášho štátu. Zoznámiť sa s týmto notoricky známym dielom osobne býva napriek tomu veľakrát prekvapivé. Od 1. júla sa s ním môžete stretnúť aj vy na Zvolenskom zámku v rámci expozície Vidieť, vidieť a vidieť.

Eva S. Kotláriková
Kurátorka zbierok starého umenia

Vyštudovala odbory história - taliansky jazyk a veda o výtvarnom umení na FF UK v Bratislave, absolvovala viaceré zahraničné študijné a výskumné pobyty. Ako zamestnankyňa SNM a neskôr SNG sa venovala múzejnej a galerijnej pedagogike. Od roku 2012 pôsobí na oddelení Zbierok starého umenia v SNG, kde je kurátorkou grafiky 19. storočia. Dlhoročne sa venuje aj metódam sprístupňovania umenia a objektov kultúrneho dedičstva verejnosti.

Jiří Franta a David Böhm
Autori výstavy Vidieť, vidieť a vidieť

Obaja sú absolventami Akademie výtvarných umění v Prahe, spolupracujú od roku 2006. Ako umelecká dvojica zrealizovali viacero výstav doma i v zahraničí. Trikrát sa objavili tiež vo finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. Popri spoločnej voľnej tvorbe sa venujú tiež ilustrácii, publikačnej a pedagogickej činnosti.

Kontakt:

tel.: 045/24 53 001
e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter