English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Schaubmarov mlyn v Pezinku

ON/OFF Noc múzeí a galérií: Masážny salón Eva / premiéra

15. mája 2021 / 21:30
Online priestor
Vstup voľný
V sobotu večer sa nechajte uspať starostlivosťou. Na Noc múzeí a galérií, ktorá sa uskutoční v online priestore sme pre vás pripravili ON premiéru ASMR videozáznamu zážitku jednej masážnej terapie umelkyne Evy Priečkovej. Zároveň vás pozývame aj na OFF návštevu Schaubmarovho mlyna.

ON / Masážny salón Eva // premiéra 21:30
Inšpirovaná „terapeutickou" témou našej výstavy, prihlásila sa Eva Priečková na mlynskú rezidenciu s projektom Head massage, resting - v podstate masážneho salónu, v ktorom chcela experimentovať s rôznymi (a-sexuálnymi?!) technikami a praktikami „robenia dobre". Táto tanečná umelkyňa a performerka používa pojmy ako „radikálna opatera", „hravé liečenie", fejk therapy... a pracuje s predstavou výstavného priestoru ako akéhosi alternatívneho, možno trošku obskúrneho masážneho štúdia.

Projekt Evy Priečkovej, tak ako celá výstava, pôvodne počítal s kontaktnejším formátom. Skupinová terapia mala byť ,,teplá", intenzívne dotyková, plná vzájomnosti. Koronakríza nám však situáciu trochu skomplikovala. V dobe bezdotykovej sa zmenilo aj finálne médium - namiesto priameho zážitku masáže v priestoroch galérie, vám sprostredkujeme ASMR videozáznam, na ktorý naše telo reaguje príjemným fyzickým pocitom. Je to jav, ktorý vyžaduje ticho a uprednostňuje samotu. Preto odporúčame ľahnúť si do postele, nasadiť si slúchadlá a nechať sa stimulovať tým, čo vidíte a  počujete.

Skratku pre Autonomous Sensory Meridian Response, v  preklade do slovenčiny - samostatná zmyslovo-meridiánová reakcia, vytvorila v roku 2010 Jennifer Allen. ASMR videá vyhľadávajú ľudia, ktorí trpia nespavosťou, sú pod tlakom alebo v strese. Psychológovia z  University of Swansae vo Walese začali uvažovať, že ASMR môže byť podobná synestézii, fascinujúcemu neurologickému stavu, v ktorom ľudia vidia čísla farebne a „chutnajú" tvary.

Premiéra bude dostupná na facebook stránke Schaubmarovho mlyna v sobotu v čase od 21:30.
Autorka diela: Eva Priečková
Spolupráca/performance: Nikola Čemanová
Video: Jakub Steinecker
Zvuk: Vahe Grigorjan
Foto: Katarína Poliačiková

Videozaznám sa stal súčasťou výstavy Skupinová terapia Petry Hanákovej, ktorú môžete v Schaubmarovom mlyne vidieť do 29. augusta 2021.

OFF/ Príďte nás navštíviť 10:00 - 18:00
Počas tohto víkendu môžete navštíviť Schaubmarov mlyn a offline zažiť všetko, čo galéria, expozícia mlynárskej technológie, dvor a sad ponúkajú:
#Skupinová terapia
#TIME CAPSULE Romana Ondaka
#EX LIBRIS kníhkupectvo

V kaviarni sa môžete osviežiť kávou alebo limonádou a pochutiť si na domácom koláči, v sade využiť ohnisko.

Toto podujatie sa tento rok uskutoční pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

 

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter