English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG Bratislava

Prednáška z dejín umenia: Ján Jakub Stunder. Nikde cudzincom

22. februára 2022 / 18:00
Online priestor
Vstupné: 4 €

Prednáška Kataríny Beňovej, kurátorky zbierky umenia 19. storočia SNG a editorky prvej monografie maliara s rovnomenným názvom, je zameraná na výskum, ako aj na osobnosť Jána Jakuba Stundera (1759 – 1811).

Okolo roku 1800 sa dostávajú do popredia umelecké osobnosti, pre ktoré bolo prirodzené meniť miesto svojho pôsobenia a prispôsobovali sa dobovým podmienkam. Patrí sem i pôvodom dánsky maliar Ján Jakub Stunder, ktorý sa v roku 1807 usadil v Banskej Bystrici.

Stunder je jeden z prvých umelcov, ktorí postupne aj v prostredí dnešného Slovenska etablovali klasicistný spôsob maľby. Počas tvorby portrétov významných osobností z radov šľachty a evanjelického meštianstva bol v kontakte s významnými intelektuálmi, prevažne z prostredia peštianskej univerzity, ako i zo spišského prostredia aj z radov slobodomurárov.

Významným dokladom toho, akým spôsobom tento putujúci maliar pôsobil, je zachovaný umelcov cenník. Na jeho základe máme predstavu o celej škále maliarovho výtvarného portfólia.

Prednáška sa realizuje online cez aplikáciu ZOOM.
Vstupenku na prednášku si zakúpite cez platformu tootoot.fm
Bližšie informácie: kristina.paulenova@sng.sk

- - - - - -
Zaujíma vás teória a prax dejín umenia? Chcete si rozšíriť svoje obzory a diskutovať s odborníkmi? Pripojte sa na odborné online prednášky, ktoré vám predstavia témy a poznatky z umenovedných výskumov kurátoriek a kurátorov Slovenskej národnej galérie. Prednášky sa budú konaťod 8. februára do 8. marca 2022, vždy v utorok o 18.00 online formou cez aplikáciu ZOOM.

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter