English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG Bratislava

Noc múzeí a galérií v SNG Bratislava

14. mája 2022 / 15:30 — 23:30
Esterházyho palác
Vstup voľný
Po dvoch rokoch sa vraciame k tradičnej a populárnej Noci múzeí a galérií. V SNG sme si pre vás pripravili bohatý program, od poobedia až do polnoci pozývame na workshopy pre deti aj dospelých či kurátorkské výklady. Pre všetkých nedočkavcov urobíme prehliadku stavby novej SNG. Erik Binder ako živý umelec príde predstaviť svoje dielo a celé to zakončíme nocou výnimočných videoklipov s Petrom Konečným a DJ setom do pohody aj tanca.

15.30 – 17.30 | Výtvarné aktivity na výstave 7x7: Rozhliadnuť sa vôkol seba
Esterházyho palác, 2. poschodie

Na troch stanovištiach spoločne preskúmame možnosti nášho zraku a videnia a skúsime sa na seba a svoje okolie pozrieť novými očami. Na program nie je potrebná rezervácia, zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase. Aktivity sú určené rodinám s deťmi aj jednotlivcom.

16.00 – 17.00 | Prehliadka stavby SNG s Dušanom Buranom - KAPACITA PLNÁ
Miesto stretnutia: pred vstupom do SNG – Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4 / rezervácie: kristina.paulenova@sng.sk

Aj vy sa tešíte na otvorenie novej SNG? Pozývame vás na prehliadku rekonštruovaného areálu SNG v sprievode a s komentárom kurátora SNG Dušana Burana. Predstavíme vám nové výstavné priestory, kinosálu, depozitárny dom, ale aj nečakané výhľady či miesta väčšinou skryté pred očami návštevníkov galérie.

17.00 – 18.00 | Prehliadka stavby SNG s Alexandrou Kusou - KAPACITA PLNÁ
Miesto stretnutia: pred vstupom do SNG – Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4 / rezervácie: kristina.paulenova@sng.sk

Aj vy sa tešíte sa na otvorenie novej SNG? Pozývame vás na prehliadku rekonštruovaného areálu SNG v sprievode a s komentárom generálnej riaditeľky SNG Alexandry Kusej. Predstavíme vám nové výstavné priestory, kinosálu, depozitárny dom, ale aj nečakané výhľady či miesta väčšinou skryté pred očami návštevníkov galérie.

18.00 – 18.45 | Autorská prezentácia: Motýľa nekúpiš – Erik Binder
Esterházyho palác, 3. poschodie

Výstava Motýľa nekúpiš predstavuje diela umelcov a umelkyne strednej generácie slovenského súčasného umenia, ktoré obohatili zbierku SNG v roku 2021. Patrí k nim aj videoinštalácia Pneumatrix, o ktorej bude rozprávať jej autor Erik Binder spolu s kurátorkou Alexandrou Tamásovou. V diskusii predstavia genézu, ako aj jednotlivé obsahové vrstvy tohto komplexného diela.

18.00 – 19.30 | Workshop pre dospelých: Vidieť ako nikdy predtým - KAPACITA PLNÁ
Miesto stretnutia: pokladňa SNG /

Na výstave 7x7 preskúmame formou krátkych aktivít viacero prístupov k optickému vnímaniu priestoru vo výtvarných dielach a ich konkrétne zámery. V ateliéri si priblížime jednu z najstarších pomôcok pre zobrazovanie v lineárnej perspektíve, cameru obscuru, a zachytíme ňou obraz z vlastnej perspektívy.

19.00 – 19.30 | Kurátorský výklad: Sedem vecí o propagande
Esterházyho palác, 2. poschodie

Nepodľahnúť mámivej sile dezinformácie nebolo nikdy ľahké. Vieme to, propaganda brutálne deformovala naše životy v časoch, ktoré si ešte mnohí pamätajú. Dnes sú demagógie a fámy opäť všadeprítomné. Zaujať, povzbudzovať kolektívne myslenie a presvedčiť ho o svojom, akokoľvek lživom príbehu ale vedeli už plagáty. Totality si z nich v 20. storočí urobili dokonalého služobníka svojich ideologických experimentov. Kurátorka Viera Kleinová predstaví mimoriadne aktuálnu kolekciu propagandistických, agitačných a politických plagátov zo socialistického Československa, ako aj komunistickú propagandu Sovietskeho zväzu a Číny. To aby sme nezabudli...

20.00 – 21.00 | Deväťdesiate, alebo bod nula / prednáška
Esterházyho palác, 3. poschodie

Deväťdesiate roky majú v kontexte slovenských dejín výnimočné postavenie. Sú desaťročím turbulentných zmien, ktoré priniesli nielen pád bývalého totalitného režimu, ale aj rozpad Česko-Slovenka, nielen eufóriu z novonadobudnutej slobody po páde Berlínskeho múru, ale aj frustráciu z vlády Vladimíra Mečiara. Aj umelecká scéna prechádzala v tomto období radikálnou zmenou.

Na túto dekádu sa Jana Geržová, šéfredaktorka časopisu Profil, pozrie z pohľadu kritičky a kurátorky, ktorá bola pri tom. Prostredníctvom niekoľko modelových autorov/autoriek a diel otvorí diskusiu nielen o tom, aké bolo umenie 90. rokov, ale aj o tom, čo sme mohli, alebo nemohli urobiť inak.


21.00 – 22.00 | Nezabudnuteľné deväťdesiatky. Noc výnimočných svetových videoklipov
Esterházyho palác, 1. poschodie

Poznáte tie zimomriavky, keď hudba a obraz vytvárajú symbiózu a keď médium ponúka pocit naplnenia? Máte radi výnimočnú hudbu a jej mimoriadne filmové obrazy? Tak určite nezabudnite na Noc výnimočných svetových videoklipov s Petrom Konečným, šéfredaktorom portálu Kinema.sk.

21.00 – 23.00 |Hudba 90. rokov / DJ set
Esterházyho palác, átrium

Zákutiami hudby 90. rokov vás prevedie Peter Dolník, redaktor Rádia FM.

21.00 – 22.00 | Jednohubky na výstave 7x7
Esterházyho palác, 2. poschodie

Prostredníctvom krátkych výkladov vám priblížime 5 vybraných diel z výstavy. Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

22.00 – 23.00 | Jednohubky na výstave Motýľa nekúpiš
Esterházyho palác, 3. poschodie

Prostredníctvom krátkych výkladov vám priblížime 5 vybraných diel z výstavy. Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

*Tešiť sa môžete aj na špeciálne prekvapenie priamo v Esterházyho paláci!

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2022  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter