s
15.00 Otvorenie výstavy Straty a nálezy
Hlavným výskumným a prezentačným objektom výstavy Straty a nálezy je samotný Schaubmarov mlyn. Jeho dejiny, súčasnosť aj budúcnosť. Prostredníctvom výstavy ponúkame pohľad na prvé výsledky dlhodobého projektu novej, rekonštruovanej podoby mlynárskej expozície v Schaubmarovom mlyne. Mapujeme v nej vrstevnatú históriu mlyna. Pátrame v košatej, ale zabudnutej histórii rodiny Schaubmarovcov, ktorá na Cajle i v Pezinku zanechala nezmazateľnú stopu. Zaujíma nás fenomén mlyna ako uzla v komunitnom živote minulosti. A hlavne to, čím môže byť pre ľudí, ktorí tu žijú a ktorí ho navštevujú, zaujímavý a dôležitý dnes.
15.30 – 16.30 Viera Kleinová a Eva Kotláriková – kurátorsky výklad k výstave Straty a nálezy
Komentovaná prehliadka s kurátorkami výstavy, ktoré predstavia viaceré formáty približovania pamäti miesta ako aj dizajnérske vstupy a experimenty z ateliéru experimentálneho dizajnu pod vedením Sylvii Jokelovej a jej študentky Eriky Remencovej a študenta Volodymyra Serhachova.
16.30 – 17.30 MLYN V BOXE
Svoju premiéru bude mať na výstave nový samonosný vzdelávací box DO MLYNA plný originálnych hracích prvkov, informácií o mlyne a mlynologický slovník s pexesom. Tento box je určený pre samostaných návštevníkov a rodiny s deťmi, ktorí sa pomocou neho môžu oboznámiť s mlynov hravo sami bez pomoci. Ako sa zabaviť s týmto interaktívnym exponátom výstavy, sa dozviete na tvorivom workshope (nielen) pre detských návštevníkov a návštevníčky.
Pamäť miesta chceme návštevníčkam a návštevníkom sprostredkovať viacerými formátmi – dôležitú úlohu zohrajú dizajnérske vstupy a experimenty. Sylvia Jokelová vníma mlyn a známe i neznáme predmety v ňom ako rozhranie medzi prírodou a produktom. Svoj kritický koncept demonštruje „archeologickou“ expozíciou autentických a „rekonštruovaných“ mlynských artefaktov a 3D tlačiarňou chrliacou kukuričné zrná v paradoxnom reverznom procese. Vystačiť si s málom – to je idea, ktorá dnes hýbe svetom. Pre Eriku Remencovú sa preto základným stavebným prvkom stala múka. Tvaruje z nej funkčné objekty, ktoré sú výsledkom minimálneho finančného nákladu a maximalistického výskumu. Svoj autorský recept predstaví v kolekcii suvenírov, ktoré navrhla špeciálne pre Schaubmarov mlyn. Pre Volodymyra Serhachova je scénou jeho animátorskej intervencie konkrétny priestor v mlyne – ponoríme sa do jeho útrob, alebo presiahneme jeho múry?