English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG Bratislava

Febiofest 2023 - program SNG

15. marca — 19. marca 2023 / 16:00
Kinosála SNG
Vstupné: 5 €

Do kín mieri 30.ročník medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Cieľom festivalu je nielen priniesť publiku súčasné a archívne snímky, domáce či zahraničné, ale zároveň podporovať distribúciu, vývoj a produkciu nových filmov.

Už 15. marca otvorí Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom v priestoroch novozrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie jubilejný 30. medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava 2023.

Päťdňový filmový maratón bude pokračovať v Kine Mladosť, Kine Klap, v Jurkovičovej teplárni a následne poputuje do vybraných kín a filmových klubov po celom Slovensku.

Vstupné:
Štandardná cena vstupenky = 5 €
Zľavy s preukazom Filmového klubu 2022, pre seniorov (nad 59), ZŤP, študenti (ISIC, do 26 rokov) = 4 €
Cinepass (na celý festival) = 30 €
Cinepass Weekend (na víkend) = 25 €
Cinepass Student (pre študentov) = 15 €

Program:

STREDA 15.3.2023

16:00 Ružový panter
(The Pink Panther, Blake Edwards / USA, GB / 1963 / 115 min.)
Prvý zo série filmov o francúzskom inšpektorovi Jacquovi Clouseauovi v podaní legendárneho Petera Sellersa. Jednoduchý príbeh inšpektorovho pátrania po slávnom zlodejovi Fantómovi je popretkávaný bláznivými scénami, v ktorých Sellers predvádza svoj komediálny talent. Vo filme sa predstaví krásna Claudia Cardinale ako princezná vlastniaca legendárny diamant Ružový panter, na ktorý si brúsi zuby Fantóm. Film v majstrovskej réžii Blaka Edwardsa vrcholí jednou z najabsurdnejších naháňačiek v dejinách kinematografie.

19:00 Pamfir
(Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk / UA, F, PL, RCH, D, L / 2022 / 100 min.)
Západná Ukrajina v predvečer tradičného karnevalu. Pamfir sa po mesiacoch neprítomnosti vracia k svojej rodine. Keď jeho jediné dieťa založí oheň v modlitebni, Pamfir nemá inú možnosť, ako znovu sa vydať na riskantnú cestu na hrane zákona s nezvratnými následkami. Film režiséra Dmytra Sucholytkého-Sobčuka mal premiéru minulý rok na festivale v Cannes v rámci sekcie Quinzaine des réalisateurs a získal Európsku filmovú cenu ako európsky objav roku 2022.

ŠTVRTOK 16.3.2023

13:00 BID: Diskusia o Audiovizuálnom fonde
(iba v slovenčine / Slovak only)

17:00 Kým sme chceli byť
(Wer wir einmal sein wollten, Özgür Anil / A / 2023 / 83 min.)
Mladý režisér Özgür Anil sa bratislavskému publiku predstavil minulý rok svojím krátkym filmom v súťaži a tentoraz sa vracia s celovečerným debutom. Jeho protagonistka Anna navštevuje večernú školu, pracuje na hereckej škole a snaží sa zapadnúť do sveta, ktorý sa jej dlho zdal nedostupný. Jej plány osamostatniť sa naruší príchod jej problémového mladšieho brata. Özgür Anil tak ako predtým v krátkom filme dokazuje aj v celovečernom debute svoj talent, keď pracuje s hĺbkou charakterov jednotlivých postáv.

19:30 Peniaze a šťastie
krátky film
(Novac i sreća, Ana Nedeljković, Nikola Majdak ml. / SRB, SLO, SK / 2022 / 10 min.)
Škrečky žijú a pracujú v Škrečkolande, dokonalom štáte s dokonalou ekonomikou. HDP neustále rastie, neexistuje nezamestnanosť a 100 percent obyvateľov sa vyhlasuje za šťastných. Samozrejme, tak ako pri každom pokuse vytvoriť dokonalú spoločnosť silou aj svet škrečkov má svoju temnú stránku, ktorú postupne objavujeme v priebehu filmu...

19:30 Skúška umenia
(Zkouška umění, Adéla Komrzý, Tomáš Bojar / CZ / 2022 / 102 min.)
Aký je zmysel a charakter výtvarného umenia v dnešnej dobe? Českí dokumentaristi Adéla Komrzý a Tomáš Bojar nám svojím filmom dávajú unikátnu možnosť nahliadnuť do zákulisia prijímacích skúšok do troch ateliérov Akadémie výtvarných umení v Prahe. O svoje názory na súčasné umenie sa delia nielen učitelia a mladé umelkyne, ale aj zamestnankyne dielní a svojrázne upratovačky. Kaleidoskop diskusií a názorov odhaľuje náročnosť posudzovania umeleckej tvorby a meniace sa mocenské mechanizmy vo vzdelávacích inštitúciách.

PIATOK 17.3.2023

10:00 BID: Works in Progress prezentácia / Works in Progress Presentation
(iba v angličtine / English only)
iba industry hostia / industry guests only

16:30 La Palisiada
(Philip Sotnychenko / UA / 2023 / 100 min.)
Príbeh dvoch výstrelov a niekoľkých úmrtí, doslovných aj metaforických, rozprávaný jedinečným východoeurópskym retro neonoirovým štýlom. Film La Palisiada skúma rozsiahle dôsledky vraždy policajta na Ukrajine vo významnom roku 1996. Jeho vizuálny štýl bol vytvorený pomocou rôznych celuloidových a digitálnych techník vrátane retro videokamery; posledné zachované kazety boli objednané z rôznych miest po celom svete. Nositeľ Ceny FIPRESCI z Medzinárodného filmového festivalu v Rotterdame 2023.

19:30 Poznámky z Eremocénu
(Viera Čákanyová / SK, CZ / 2023 / 78 min.)
Tvorba Viery Čákanyovej púta pozornosť tak doma, ako aj v zahraničí. Jej filmy majú jedinečnú atmosféru a dotýkajú sa výsostne aktuálnych tém. Poznámky z Eremocénu sú film z budúcnosti, ktorá ešte neexistuje. V audiovizuálnej pohľadnici, ktorú autorka posiela do budúcnosti, kombinuje denníkové záznamy na filmovú surovinu a obrazy z 3D skenera, čím zdôrazňuje napätie medzi analógovou a digitálnou budúcnosťou ľudstva. Ako Vierin predošlý film FREM aj Poznámky z Eremocénu smerujú z Berlinale rovno k divákom Febiofestu.

SOBOTA 18.3.2023

11:30 Yuku a himalájsky kvet
(Yuku et la fleur de lʼHimalaya, Arnaud Demuynck, Rémi Durin / B, F, CH / 2022 / 62 min.)
Yuku, malá myška, ktorá žije so svojou rodinou v suteréne hradu, sa rozhodne vydať na výpravu za legendárnym himalájskym kvetom. Čoskoro pochopí, že hudba ponúka silu nadväzovať priateľstvá a vyjadrovať pocity vrátane smútku či vzbury. Čarovný francúzsky animovaný film, ktorý mal svetovú premiéru na festivale v Annecy a vyhral jednu z hlavných cien na jednom z najväčších festivalov zameraných na tvorbu pre deti Cinekid.

13:30 Krížom Krážom
krátky film
(Nina Rybárová, Tomáš Rybár / SK, CZ / 2023 / 8 min.)
V núdzi spoznáš priateľa. Krátky príbeh o priateľstve a zrade medzi vtáčikom, kozliatkom a líškou.

13:30 Běžná selhání
(Běžná selhání, Cristina Groşan / CZ, H, I, SK / 2022 / 85 min.)
Druhý celovečerný film režisérky Cristiny Groşan, ktorý mal premiéru v sekcii Giornate degli Autori vlaňajšieho festivalu v Benátkach. Jeden deň v živote troch žien naruší zvláštny prírodný jav. Rebelujúca tínedžerka, pochybujúca matka a čerstvá vdova musia každá nájsť svoje miesto v živote, zatiaľ čo sa svet okolo nich rúca. Vizuálne podmanivá psychologická dráma s prvkami sci-fi, ktorá svojou atmosférou pripomína Melancholiu Larsa von Triera.

16:00 Mimi
(Mira Fornay / SK / 2023 / 83 min.)
Sedemročná Romy býva v centre mesta. Jedného dňa nájde klietku svojej andulky Mimi prázdnu. Okno je otvorené, musela uletieť. Napriek maminmu výslovnému zákazu sa ju Romy vydáva sama hľadať do lesa pri veľkej rieke. Postupne sa ponára čoraz hlbšie do hustého porastu a medzi stromami nachádza rôznych ľudí, ktorí takisto niečo hľadajú. Nájde Romy v tomto zelenom labyrinte svojho vtáčika? Film Miry Fornay mal svetovú premiéru na tohtoročnom Berlinale v súťažnej sekcii filmov pre mladé publikum Generation Kplus.

20:00 Východný front
(Shidniy front, Vitaly Mansky, Yevhen Titarenko / USA, UA, LV, CZ / 2023 / 98 min.)
Po ruskej invázii 24. 2. 2022 sa Jevhen s priateľmi dobrovoľne pridá k práporu prvej pomoci. Priamo na fronte zachraňujú životy a evakuujú ranených. Sledujeme ich priamo v akcii a v zázemí na západe Ukrajiny, kam prišli navštíviť svoje rodiny pri príležitosti krstu syna jedného z nich. Pokojné vidiecke prostredie ostro kontrastuje s drsnými situáciami z frontovej línie. Tu, mimo bojov, v kruhu priateľov a rodiny počúvame ich príbehy, priamo poznačené bojom Ukrajiny za oslobodenie od imperiálneho Ruska.

NEDEĽA 19.3.2023

14:00 Kým sa skončí táto noc
(Peter Solan / CS / 1965 / 85 min.)
Počas jednej noci sa v bare tatranského hotela stretáva pestrá spoločnosť: mladé úradníčky aj mladí inštalatéri, stavebný majster aj bývalý major britskej armády. Film režiséra Petra Solana a scenáristu Tibora Vichtu vznikal na tú dobu unikátnym spôsobom. Nemal pevný scenár a nakrúcal sa viacerými kamerami na kontaktný zvuk. Svoje prvé väčšie úlohy tu stvárnili vtedy čerství absolventi a neskoršie herecké legendy Marián Labuda a Stano Dančiak. Film zaujal aj v zahraničí – získal Čestný diplom na festivale v Locarne.

16:00 Manifest
(Manifesto, Angie Vinchito / RUS / 2022 / 68 min.)
+ diskusia / discussion (iba v slovenčine / only in Slovak)
Film je poskladaný z videí, ktoré zverejňujú ruskí tínedžeri v sociálnych médiách. Nevinné ranné rituály z TikToku sa striedajú so zábermi na ľudí utekajúcich pred streľbou v škole. Učitelia nadávajú študentom do idiotov a bijú ich. Jednej žiačke sa zasa vyhrážajú pre politické názory. Mobilný telefón predstavuje akýsi štít, ktorý umožňuje mladým ľuďom svet nielen pozorovať, ale aj ho obviňovať. Manifest je pochmúrna mozaika, ktorá ukazuje, ako sa agresivita a útlak mimovoľne prenášajú na ďalšiu generáciu.

18:30 Nosorožec
(Nosorih, Oleh Sentsov / UA, D, PL / 2021 / 101 min.)
Portrét mladého delikventa prezývaného Nosorožec, ktorý v ukrajinskom priemyselnom meste bojuje o svoju miesto v hierarchii mafiánskych organizácií. S pribúdajúcou mocou platí za ňu stále väčšiu cenu, až napokon prichádza o rodinu a je nútený utiecť z krajiny. Sencov vytvoril podmanivý obraz podsvetia v chaotických postsovietskych 90. rokoch, ktorý by sa pokojne mohol odohrávať aj na divokom mečiarovskom Slovensku. Film, miestami pripomínajúci rukopis Martina Scorseseho, mal svetovú premiéru na festivale v Benátkach.

21:00 Tichá krajina
(Cicha ziemia, Aga Woszczyńska / PL, I, CZ / 2021 / 113 min.)
Dokonalý pár si prenajme dovolenkový dom na slnečnom talianskom ostrove. Skutočnosť je však iná, než očakávali. Bazén je rozbitý. Hoci ostrov čelí nedostatku vody, žiadajú, aby ho niekto opravil. Neustála prítomnosť niekoho cudzieho okolo domu berie páru pocit bezpečia a spustí reťaz udalostí, ktoré ho prinútia konať inštinktívne a iracionálne smerom do najtemnejšieho zákutia ich vzťahu. Dlhometrážny debut mladej poľskej režisérky mal svetovú premiéru na prestížnom filmovom festivale v Toronte.


 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter