English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Zvolenský zámok

20~20 Slovenský príbeh umenia: 30-te roky. Fulla, Galanda a tí druhí... O vrcholoch medzivojnovej moderny - ZRUŠENÉ

29. októbra 2020 / 18:00
Zvolenský zámok
Vstupné: 2,70 €

Program je zdôvodu pandemických opatrení zrušený, o ďalšom termíne budeme informovať.

Za vyvrcholenie medzivojnovej výtvarnej moderny Slovenska sú považované roky 1928 - 1939, teda obdobie, keď sa umenie vyrovnávalo so západoeurópskym modernistickým dianím. Iniciátormi a hýbateľmi tohto optimistického pohybu boli Ľudovít Fulla a Mikuláš Galanda, ktorí vyjadrili svoj názor na moderný obraz v „manifeste" Súkromné listy Fullu a Galandu (1930 - 1932).

Svoj vrchol v tom čase dosiahli aj iní predstavitelia maliarstva „slovenského mýtu" Martin Benka, Gustáv Mallý, Miloš Alexander Bazovský. Imro Weiner Kráľ spolu s Františkom Malým uvádzali na Slovensko surrealizmus. V umení to žilo všetkým farbami...

Katarína Bajcurová
historička umenia a kurátorka

Absolvovala odbor veda o výtvarnom umení na FF Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobila na Umenovednom ústave/Ústave dejín umenia SAV. Od roku 1994 pôsobí v Slovenskej národnej galérii, od 1999 do 2009 vo funkcii generálnej riaditeľky SNG, v súčasnosti je na pozícii kurátorky zbierky moderného a súčasného umenia. Špecializuje sa na problematiku slovenského sochárstva a maliarstva 20. storočia. Publikovala viaceré knižné monografie (J. Kostku, R. Uhra, V. Kraicovej, Ľ. Fullu, M. Benku...), autorsky sa podieľala na príprave výstavných projektov SNG, monografických výstav významných slovenských umelcov 20. storočia.

Zodpovedným dodržiavaním všetkých platných opatrení budeme chrániť seba aj všetkých účastníkov našich podujatí.

Rezervácia nutná:
tel.: 045/24 53 001
e-mail:
lektori.zvolen@sng.sk

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2020  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter