English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku

Kino u Fullu: Očista + diskusia

3. februára 2022 / 18:00
Galéria Ľudovíta Fullu
Vstupné: 4 €
študenti: 3 €

Kino u Fullu vám exkluzívne prináša premietanie výnimočného dokumentu Zuzany Piussi s jej osobnou účasťou na diskusii k filmu.

Je tu spravodlivosť naozaj pre všetkých? Procesy, ktoré spustila smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice, viedli k mnohým odhaleniam zlyhávania inštitúcií, ale zároveň priniesli Slovensku aj nádej na zlepšenie. Film Očista sleduje zblízka príbeh snahy o očistu justície a započatie jej reformy, ktorá by mala viesť k naplneniu spravodlivosti. Korupcia v justícii nie je len abstraktný pojem, tretia moc môže spôsobiť aj ničenie ľudských životov, šikanu alebo obrovské majetkové transfery. Film reflektuje dva výnimočné prípady konfrontácie s justíciou. Sleduje časozberný prípad obyčajnej ženy, ktorá je žalovaná o 300.000 eur za to, že údajne poškodila dobré meno privatizéra fabriky, v ktorej robila celý život. V druhom prípade bol diabolskou hrou odstavený najvyššie postavený Slovák v NATO. A to všetko po rokoch, keď väčšina sudcov o problémoch v justícii mlčala a mnohí sa aj podieľali na jej zlyhávaní. Zmena politických pomerov priniesla nádej na zlepšenie a očistu justície. No nič nie je čiernobiele a dráma zápasu nie je vopred rozhodnutá...

O AUTORKE: Dokument režírovala výrazná filmárka Zuzana Piussi, ktorá sa vo svojej tvorbe orientuje na dôležité spoločenské témy. Na Slovensku: Nemoc tretej moci, Od Fica do Fica, Krehká identita, Ťažká voľba, Ukradnutý štát. V ČR: Český Alláh, Selský rozum, Univerzity a svoboda (posledné dva spolu s Vítom Janečkom).

O FILME:
Žáner: dokumentárny film
Rok výroby: 2021
Čas: 75 min
Krajina: SR/ČR
Prístupnosť: 15+
Jazyk: slovenský, český
Námet: Katarína Javorčíková
Réžia: Zuzana Piussi
Kamera: Miro Remo
Strih: Šimon Špidla
Dramaturgia: Vít Janeček, Lenka Tomaníková
Producent: Vít Janeček (VIRUSfilm SK + D1film CZ)
Koproducent: RTVS (Ondrej Starinský)
Distribúcia: Filmtopia

PREMIETANIE PREBIEHA V REŽIME "OP" - očkovaní, prekonaní.

INFO, REZERVÁCIE: andrea.kapralikova@sng.sk

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter