
Otvárame obľúbený večerný kurz, tentokrát zameraný na súčasné vizuálne umenie! Čaká vás päť stretnutí s tvorbou súčasných autoriek a autorov na rôznych zaujímavých miestach. Aktuálne podoby umenia preskúmame nielen na výstavách SNG, ale aj na miestach, kde sa tvorí či podnecuje jeho rozvoj.

Hudba dneška v SNG má v koncertnom živote Bratislavy už pevné miesto a je podujatím, ktoré chce osloviť všetkých tých, ktorí v umení hľadajú otvorenosť, hĺbku, kvalitu a nové netradičné pohľady na „vnútorné aj vonkajšie" veci nášho sveta.

V živých online rozhovoroch sa s našimi kolegami porozprávame o všetkom, čo sa ukrýva v Slovenskej národnej galérii. S kurátormi, reštaurátormi, galerijnými pedagógmi, grafickými dizajnérmi, ale aj pracovníkmi z produkcie či oddelenia bezpečnosti zbierok sa pozrieme do zákulisia prípravy výstav, zistíme ako fungujú výpožičky umeleckých diel, alebo ako raz naša produkcia zháňala na výstavu kolóniu mravcov!


Kreatívne workshopy nadväzujúce na aktuálne výstavy prebiehajú vybrané štvrtky o 18.00 v priestoroch galérie. Na tematicky ladených občasných stretnutiach sa zoznámite s výtvarnými dielami a zamyslíte sa nad ich interpretáciou.

Krátky výklad vždy v aktuálnych výstavách priblíži vybrané dielo na daný týždeň. Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase a naša lektorka/lektor vám o diele povedia viac. V príprade záujmu porozprávajú o diele aj v anglickom jazyku.

V roku 2021/2022 v SNG na Zvolenskom zámku venujeme slovenskému výtvarnému umeniu dvadsiateho storočia. Počas prednáškových večerov postupne prejdeme jednotlivé desaťročia tohto výrazného storočia a nadviažeme tak na prednáškový cyklus „Pozrime sa na to štýlovo", ktorý poznáte z predchádzajúcich rokov.

V rámci nového programu galérie „Pozrime sa na to štýlovo" sme pre rodiny s deťmi pripravili nový cyklus sobotných tvorivých stretnutí. Zoznámime sa s rôznymi umeleckými obdobiami, dozvieme sa veľa zaujímavostí z umenia i histórie a vyskúšame si najrozličnejšie výtvarné techniky.

Slovenská národná galéria na Zvolenskom zámku aj v roku 2021/2022 pre svojich návštevníkov pripravila minifestival Zámok bez zámkov. Ako sám názov napovedá, počas týchto dní sa pokúsime návštevníkom poodhaliť miesta zámku, ktoré sú pre nich bežne nedostupné.

Tvorivé popoludnia pre rodiny s deťmi sa konajú každú druhú nedeľu v
expozícii kaštieľa Strážky.

V renesančnom kaštieli sa už od roku 2009 premietajú dokumentárne filmy. Tie pravidelne poukazujú na aktuálne spoločenské problémy spôsobom, ktorý je často odlišný ako ten, ktorý ukazujú média. Často ich nechceme vidieť, alebo nemáme môžnosť do nich nahliadnuť hlbšie.

Chcete si aktívne oddýchnuť a možno aj niečo vytvoriť? Príďte si vyskúšať rôzne výtvarné techniky a postupy s rešpektovaním vašich individuálnych potrieb.

Nemáte sa kedy zahrať s ratolesťou? Chcete sa inšpirovať aktuálnou výstavou, alebo stálou expozíciou Ľudovíta Fullu?

Galéria ponúka žurnalistický formát v podobe pravidelnej filmovo-žúrnalistickej dielne, kde máte možnosť stretnúť sa s pozvanými hosťami zo sveta filmu a dokumentaristiky ako aj naučiť sa kritickému mysleniu.

Koná sa zvyčajne v nedeľu o 17.00, jarný a jesenný cyklus, 1 x mesačne. Koncerty v spolupráci s občianskym združením Simach Art.

Raz mesačne, pravidelné premietanie alternatívnych filmových dokumentov v spolupráci s Filmtopiou, Kinedokom, Akadémiou výtvarných umení v Banskej Bystrici, Rodinnými archívmi a inými.

Diskusia s pozvanými hosťami. Zámerom je spestrenie komunikácie miestnych ľudí v meste Ružomberok. Cieľom je iniciovať samotnú zmenu, sociálne analyzovať, ako aj historicky zhromažďovať dáta v regióne Liptov. Dišputy ponúkajú inšpiráciu bežnými, no zároveň „z davu vytŕčajúcimi" ľuďmi.

Zaujíma Vás život tvorivého jedinca? Chcete sa dozvedieť, ako funguje profesionálna spolupráca priamo od tých, ktorí v konkrétnej oblasti pôsobia?

Program je profilovaný najmä ako tvorivá dielňa pre dospelých (ale ni väčšie deti nepošleme domov). Dielne ponúkajú aktívne, kreatívne a rekreatívne trávenie voľného času, možnosť vyskúšať nové techniky, materiály a postupy.

Letné tábory v Schaubmarovom mlyne sú kombináciou tvorenia, poznávania a aktívneho trávenia času na čerstvom vzduchu. Tohtoročné témy budú nadväzovať na výstavu ilustrácii flóry a fauny Jindřicha Krejču s názvom Príroda vášho detstva.

Schaubmarov mlyn je vzácnou historickou pamiatkou. Je jediným pôvodným zachovaným mlynom na Slovensku a jedným z najväčších potočných mlynov v Európe. Dozviete sa, ako kedysi fungovala mlynská technológia, ako sa žilo mlynárom, na čo mlyn slúžil kedysi a na čo slúži dnes.

Lektorské výklady, ktoré vám priblížia aktuálnu výstavu a históriu areálu Schaubmarovho mlyna sa konajú každú celú hodinu počas otváracích hodín.

Cyklus mestských debát s Monikou Kompaníkovou a hosťami. Aké je to príjemné mesto? Ako urobiť život v meste lepším a kvalitnejším. Séria dikusiii sú počas roka 2019 pozrie na rôzne témy, ktoré s dobrým spravovaním mesta súvisia.

Zážitkový (a nielen) potravinový trh organizujeme v spolupráci s miestnym združením medzinárodného hnutia Slow Food Pressburg a prinášame do mlyna regionálne farmárske potraviny a remeselné produkty.

Kreatívne programy pre rodiny s deťmi sú zamerané na prepojenie súčasného umenia, každodenného života a jedinečnosti priestoru Schaubmarovho mlyna.

Od roku 2020 na Zvolenskom zámku realizujeme príležitostné fotodielne pre verejnosť s cieľom predstaviť počiatky vývoja fotografie a tvorivým spôsobom sprístupniť prvé pokusy so zachytávaním obrazu na fotocitlivé materiály. Dielne sprístupňujú fototechniky využívajúce fotenie bez fotoaparátu, napr. camera obscura, fotogram, kyanotypia. ktorými návštevníci spracúvajú námety ako napr. budova zámku, jeho okolie či umelecké diela v expozíciách.