English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Máš umelecké črevo?

Máš umelecké črevo? 2020/2021

5. ročník umeleckej súťaže pre žiakov stredných škôl a gymnázií


IDOL

Milí učitelia a študenti, ponúkame vám možnosť zapojiť sa do študentskej súťaže venujúcej sa súčasnému výtvarnému umeniu, ktorú organizuje Slovenská národná galéria v spolupráci s Kunsthalle Bratislava, Východoslovenskou galériou v Košiciach a Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici.

Máš umelecké črevo?

Tak znie názov súťaže pre žiakov stredných škôl a gymnázií, ktorí sa zaujímajú o umenie. Súťaž vznikla v roku 2009 v Českej republike a od roku 2016 sa jej spoluorganizátormi stali Slovenská národná galéria a významné inštitúcie ďalších susedných krajín, čím súťaž nadobudla medzinárodný charakter.

Pre koho?

Súťaž je určená všetkým žiakom stredných škôl a gymnázií od 14 do 19 rokov (vekové výnimky sú prípustné). Jedným z cieľov súťaže je podnietiť študentov k prebudeniu kreatívnych schopností a odvahe experimentovať s tvorivými prístupmi ku každodenným témam. Nie je potrebné, aby účastníci mali za sebou predchádzajúcu prax v oblasti umeleckej tvorby. Na prvý pohľad možno trochu kurióznou podmienkou je prihlásiť sa ako autorský tím (min. dve osoby, max. 6).

Prečo?

Cieľom súťaže je ponúknuť študentom a ich pedagógom príležitosť hlbšie sa oboznámiť so súčasnou umeleckou scénou, s prostredím galérie a popritom poskytnúť priestor aj pre ich záujmy, diskusiu či len skúsenosť pracovať v tíme na celoročnom projekte. Hlavnou myšlienkou súťaže je predstavenie súčasného umenia ako prostriedku na objavovanie nových súvislostí sveta okolo nás a možno aj v nás.

Čo získate?

Predovšetkým skúsenosť, že tvoriť súčasné umenie nie je až také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Prípadne, že ak si osvojíte princíp spôsobu myslenia v umení, pomôže vám to aj v každodennom živote.
Ocenení finalisti získajú nielen večnú slávu, spomienkové darčeky, ale aj dekrét v podobe diplomu od Slovenskej národnej galérie, ktorý môžu neskôr priložiť k prihláške na vysokú školu.
Tím, ktorý sa umiestni na prvom mieste, pocestuje na stretnutie všetkých finalistov zo zapojených krajín.

Ako sa zapojiť?

Prihláška do súťaže bude k dispozícii na stiahnutie na webovej stránke súťaže. Pedagógom odporúčame zapracovať tému do časovo-tematických a výchovno-vzdelávacích plánov. Téma ročníka 2020/2021 Idolsa dá rôznym spôsobom uchopiť a začleniť medzi prierezové témy. Radi vám s tým pomôžeme, neváhajte sa na nás obrátiť!

Výsledné projekty musia vychádzať zo zadanej témy. Ich stvárnenie, voľba umeleckého prístupu alebo média zostáva celá na súťažiacich. Môžu využívať tradičné postupy (napr. maľba, socha, grafika), ale aj nové médiá (video, fotografia, počítačová animácia, využitie sociálnych sietí a pod.). Pri celkovom hodnotení je pre porotu určujúca kvalita a koncepcia samotného diela, splnenie zadania, ako aj posun, ktorým súťažný tím prejde od zapojenia sa do súťaže.

Téma ročníka 2020/2021 Idol

Marylin Monroe v podaní Andyho Warhola pozná celý svet. Viacerí umelci pop-artu integrovali do svojich diel zobrazenia slávnych osobností a pracovali tak s témou idolu. Idol má v dejinách výtvarného umenia svoje miesto už od praveku - kult osobnosti sa často budoval práve vďaka umeniu. Vedeli to egyptskí faraóni, rímski cisári, novovekí panovníci, ale aj diktátori 20. storočia. A mnohí boli presvedčení, že odstránením artefaktov zničia aj kult.

V dnešnej rýchlej a turbulentnej dobe, keď je možné spochybniť kohokoľvek a čokoľvek v priebehu minúty, sa natískajú viaceré otázky: Akú rolu hrajú v dnešnom svete rôzne idoly? Ako môžeme vnímať súčasné odmietanie historických idolov a debaty o ich význame v dejinách? Čo to znamená mať idol? Môže byť idolom aj obyčajný človek? Akú úlohu v histórii zohrávali tí, ktorí si podmanili davy, boli charizmatickými vodcami, obratnými manipulátormi, diktátormi či novodobými bohmi? Aký je ich význam pre fungovanie spoločnosti, myslenia a hodnôt v rôznych sférach žitia? Aké je postavenie umenia voči idolom? Podieľa sa vizuálna kultúra ešte stále na tvorbe kultu? Zamyslime sa nad tým spoločne!

Harmonogram:

Súťaž prebieha v období od septembra 2020 do mája 2021, pričom záväzné prihlasovanie sa končí 30. novembra 2020.

Jeseň / Zima
Metodické stretnutia a workshopy pre pedagógov a študentov zamerané na predstavenie a prácu s témou. Workshopy s vybranými umelcami a konzultácie prác prihlásených skupín.

Február
Zasielanie prác elektronickou formou cez www.wetransfer.com.

Marec
Semifinálové kolá v regiónoch - výber max. 25 najzaujímavejších projektov. V prípade, že bude prihlásených menej ako 25 skupín, prebiehajú konzultácie k prihláseným projektom

Máj
Finále v Bratislave. Výstava najzaujímavejších projektov v priestoroch Slovenskej národnej galérie.

Jún
Stretnutie víťazných tímov českej, slovenskej a maďarskej súťaže v jednej z usporiadateľských galérií.

Radi vám podľa potreby poskytneme bližšie informácie.

Kontakt
Barbora Tribulová
Michaela Kováčová
umeleckecrevo.sng@gmail.com

Slovenská národná galéria
Riečna 1, 815 13 Bratislava
Dočasné pracovisko SNG:
Esterházyho palác, Nám. Ľ. Štúra, 811 02 Bratislava
M: +421 907 213 112

www.umeleckecrevo.sng.sk

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter