Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Kaštieľ Strážky

Vzdelávacie programy pre školské skupiny

september 2019 - január 2020

Milí učitelia, zoznámte sa s ponukou vzdelávacích programov pre školské skupiny, ktoré pripravili lektori SNG Kaštieľ Strážky.

Tvorivé dielne sa konajú v pondelok a v utorok v čase 9.00 - 15.00 hod.

Po dohode s lektormi je možné tvorivé dielne zrealizovať aj v iný pracovný deň - školské skupiny je potrebné objednať 3 dni vopred emailom na lektori.strazky@sng.sk alebo telefonicky na tel. čísle 052 / 245 40 00

V prvej časti cyklu interaktívnych programov pre 1.polrok 2019 nás budú sprevádzať (ne)známe témy a prvky umenia! Ich obsah budeme hľadať nielen v obrazoch, ale aj vo svete naokolo, ktorý preskúmame zo všetkých možných uhlov.

Vrtoch(r)y

MŠ, 1.-3. ročník ZŠ/45-60 min.
Témy: hra, pohybová vs.manuálna aktivita, umenie

Počuli ste príbeh maliara Ladislava? Nie? Ani nemusíte! Jeho obrazy sú totiž rozprávkou jeho samotnou. Síce budeme v galérii, ale nudiť sa rozhodne nebudeme! Zažijeme na vlastnej koži nielen pohyby stromov, ale aj šum lístia, vody či každú náladu a „vrtoch" jeho milovanej prírody. Spolu sa zahráme, zabavíme a niečo aj vytvoríme. Tak....do skorého „zvrtošenia"!

Recy nie sú kecy!

MŠ, 1.-4. ročník ZŠ / 90 min.
Témy: životné prostredie, recyklovanie, separovanie

Aj keď sme len malé deti, tak už vieme triediť smeti. Modrá, žltá, zelená, vieme čo to znamená! Z čoho sú veci okolo nás? Vie to niekto z vás? Čo-to sa naučíme a spoločné diela vytvoríme.

Koláž ≠ koláč
MŠ, ZŠ/ 90 min.
Témy: papier, fantázia, práca s materiálom

Slovo koláč všetci poznáme. A viete čo je to koláž? Výtvarná technika 20.storočia, ktorou dokážeme vytvoriť zaujímavé diela. Lepidlo, noviny, časopisy, farebný papier, plagáty či tkaninu, to všetko vieme použiť na jednu krásnu hravú koláž.

Zatúlané STOPY
MŠ, ZŠ / 60 min.
Témy: detektív, lupa, stopy

Keď chce detektív niečo vypátrať potrebuje nájsť stopy. Stopy sú ako odtlačky, ktoré zanechávajú predmety, ale aj ľudia. Sú rôznych tvarov a veľkosti, majú zaujímavé štruktúry. Pomocou grafickej techniky - frotáž, si urobíme odtlačky rôznych materiálov. Povieme si čo sa z nich dá zistiť, a či sa z nich môže stať umelecké dielo.

Reštaurátorský miniateliér

ZŠ 1. a 2.stupeň / 90 min.
Témy: obraz, reštaurovanie, skúmanie

O poškodené maľby sa v galérii stará reštaurátor. Ako postupuje pri ich oprave? Vstúpte s nami do priestorov ateliéru, kde budeme dielo skúmať a opravíme čo poškodil „zub času". A možno zistíme, že pod vrstvou starých farieb sa ukrýva tajomstvo.

Tuláčik

MŠ, 1. - 2. ročník ZŠ / 45-60 min.
Témy: hra, bábkové divadlo, umenie

Čarovný príbeh „túlavého" baróna je prechádzkou po expozícii galérie v spoločnosti bábky „Medyho". Príbeh je určený detským návštevníkom kaštieľa, ale aj takým, ktorí v kaštieli nikdy neboli. Bábka „Medy" nám predstaví svoj príbeh o kamarátstve s tajomným „Vartákom", ktorý mu zanechal obrovský poklad. O čo išlo? To zistíme u nás v galérii.

Posledná barónka
5.-9. ročník ZŠ, SŠ/cca 60 min.
Témy: osobnosť, život umelca, barónka

Čo má spoločné kaštieľ v Strážkach a Rakúsko - Uhorsko, prvá svetová vojna, 1.Československá republika, druhá svetová vojna či socializmus? Barónku Margitu Czóbelovú! Život tejto výnimočnej osobnosti sa preplietal a vyvíjal s víťazstvami a pádmi spomenutých historických etáp a režimov. Ich výsledkom je meno poslednej strážskej barónky, ktorej kaštieľ je dodnes stojacim pamätníkom jej morálnych, ľudských a výtvarných hodnôt. O tom ako sa formovala jej osobnosť a aká bola naozaj Margita Czóbelová sa dozviete v našom vzdelávacom workshope.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2020  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter