English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Kaštieľ Strážky

Vzdelávacie programy pre školské skupiny

Milí učitelia, zoznámte sa s ponukou vzdelávacích programov pre školské skupiny, ktoré pripravili lektori SNG Kaštieľ Strážky.

Tvorivé dielne sa konajú v pondelok a v utorok v čase 9.00 - 15.00 hod.

Po dohode s lektormi je možné tvorivé dielne zrealizovať aj v iný pracovný deň - školské skupiny je potrebné objednať 3 dni vopred emailom na lektori.strazky@sng.sk alebo telefonicky na tel. čísle 052 / 245 40 00

Detské prehliadky pre MŠ a 1. stupeň

„Tuláčik"
Trvanie:
45-60 minút
Témy:
hra, bábkové divadlo, umenie

Prehliadka je určená detským návštevníkom kaštieľa, ale aj takým, ktorí v kaštieli nikdy neboli. Bábka „Medy" nám predstaví svoj príbeh o kamarátstve s tajomným „Vartákom", ktorý mu zanechal obrovský poklad. O čo išlo? To zistíme u nás v galérii.

„Straty a nálezy"
Trvanie:
45-60 minút
Témy:
pozornosť, informácie, pátranie

Medzi umeleckými dielami budeme pátrať po stratenom kufríku šikovného maliara. Koho maľoval a čo v ňom ukrýva sa dozvieme počas nezvyčajnej pátracej akcie.

„Nepriamy dôkaz"
Trvanie:
detektív, dôkazy, pátranie

Čo sa ukrýva v kaštieli a ako vyzerajú umelecké diela sa dozviete pri vašej prvej návšteve u nás! Počas prehliadky sa stanete detektívmi a budete hľadať nepriame dôkazy.

Cyklus pre MŠ a 1. stupeň ZŠ:

„Hádaj čo kreslím?"
Trvanie:
60 minút
Témy:
hra, kreslenie, hádanka

Abstraktný obraz je raz taký - ukrýva v sebe háky-báky. Máva však aj čiary priame, ktorým rôzny význam dáme. Umelecké dielo mnohokrát vzniká ako hra. Príďte k nám a presvedčte sa, že aj kreslenie môže byť zábavné.

„Picassova paleta"
Trvanie:
60 - 90 minút
Témy:
kubizmus, avantgardný smer

Samé tvary, tak to býva, krivý nos pred nami skrýva. Hlava štvorec, vravia známi, vytvor portrét spolu s nami. Farebnou paletou Pabla Picassa sa prenesieme do nevšednej portrétnej tvorby kubizmu.

„Rozmary"
Trvanie:
45-60 minút
Témy:
hra, pohybová vs. manuálna aktivita, umenie

Zažijeme na vlastnej koži nielen pohyby stromov, ale aj šum lístia, vody či každú náladu a „rozmar" maliarovej milovanej prírody. Spolu sa zahráme, zabavíme a niečo aj vytvoríme.

Cyklus pre 2. stupeň ZŠ

„Reštaurátorský miniateliér"
Trvanie:
90 minút
Témy:
obraz, reštaurovanie, skúmanie

O poškodené maľby sa v galérii stará reštaurátor. Ako postupuje pri ich oprave? Vstúpte s nami do priestorov ateliéru, kde budeme dielo skúmať a opravíme čo poškodil „zub času". A možno zistíme, že pod vrstvou starých farieb sa ukrýva tajomstvo.

„Pop-art"
Trvanie:
60-90 minút
Témy:
plagáty, reklama, komerčné umenie

Viete o tom, že umenie je vo všetkom okolo nás? Keď dáme tomu správnu formu, farbu a jas, tak aj reklamný plagát sa môže stať umením. To všetko je pop-art = komerčné umenie.

„Architektúra (vraj) rozpráva"
Tvranie:
60 minút / 2 cykly (teoretický, výtvarný)
Témy:
architektúra, stavebný vývoj, kaštieľ

Architektúru od pradávna sprevádzali vízie, sny a predstavy o jej možnej budúcej podobe. Ako kaštieľ v Strážkach vznikol, ako vyzeral a ako sa urbanisticky formoval naprieč všetkými umeleckými slohmi a historickými etapami? Odpoveď na otázku spolu zistíme v nami pripravenom vzdelávacom workshope, v ktorom sa vrátime cca 500 rokov do minulosti.

„Výtvarné etudy"
Trvanie:
60 minút
Témy:
papier, kreativita

Papier nám ponúka veľa možností na tvorenie. Môžeme ho strihať, skladať, krčiť, kašírovať a tak vytvárať rozmanité „výtvarné" etudy.

Vzdelávacie workshopy pre ZŠ + SŠ

„Posledná barónka"
Trvanie:
60 minút
Témy:
osobnosť, život umelca, barónka

Čo má spoločné kaštieľ v Strážkach a Rakúsko-Uhorsko, 1. svetová vojna, 1. Československá republika, 2. svetová vojna či socializmus? Barónku Margitu Czóbelovú! Ako sa formovala jej osobnosť? Aká bola naozaj Margita Czóbelová? To sa dozviete na našom vzdelávacom workshope „Posledná barónka".

„Áno pán profesor!"
Trvanie:
60 minút
Témy:
šľachta, vzdelanosť, Spiš

Šľachta ako spoločensko-historický fenomén odjakživa prekonávala etnické a zemepisné hranice. V rámci sociálnej štruktúry Uhorska tvorila privilegovanú elitu spoločnosti, ktorá formovala politické, sociálne, hospodárske, náboženské či kultúrne dejiny. Horváth-Stansithovci patrili v rámci dejín Spiša medzi bohaté a významné rody. Ako sa dostali do Strážok? Akým spôsobom ich formovali? Aký odkaz zanechali? To všetko a omnoho viac sa dozviete vo vzdelávacom programe: „Áno pán profesor", v ktorom si priblížime najvýznamnejšie osobnosti rodu Horváth-Stansith.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter