Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Odborné texty

Čo hľadáte?
Vladimíra BüngerováVýber textov z katalógu Sochárky

Výstavný a publikačný projekt pod názvom Sochárky sa zameriava na mapovanie existencie a osudov ženských autoriek v sochárskom umení v bývalom Československu, ktoré prešli klasickým sochárskym školením (stredné školy, akadémie).

Sochárky. Výber osobností česko-slovenského sochárstva, SNG, 2015
 
Július BarcziImpresionizmus SK
Výstava Impresionizmus SK mapovala umenie záveru 19. a začiatku 20. storočia. Obdobia, v ktorom sa vyprofilovala naša moderná spoločnosť a položili sa základy slovenského moderného umenia. Výstava predstavuje impresionistické tendencie v maliarstve na Slovensku a v slovenskom umení.
Katalóg Impresionizmus SK. Podoby impresionizmu na Slovensku
 
Vladimíra Büngerová, Lucia Gregorová StachRočenka SNG 2012 – 2013

Ponúkame vám v elektronickej verzii Ročenku SNG 2012 – 2013, kde nájdete viaceré odborné štúdie z dejín a teórie umenia druhej polovice 20. storočia, rozhovor, recenziu, materiály, akvizičnú činnosť knižnice a jednotlivých zbierok za posledné dva roky.


 
Alexandra KusáGalerijné pôsobenie Jána Abelovského

Text vyšiel ako súčasť bloku venovaného pôsobeniu Jána Abelovského na slovenskej odbornej scéne. Autorka sa zaoberá jeho uvažovaním o formáte stálych expozícií.

Ročenka SNG v Bratislave –  Galéria 2010

 
Alexandra KusáSorela vo svetle muzeálnych inštitúcií

Text sa venuje otázkam spojeným s problematikou umenia socialistického realizmu (sorely) v období tzv. stalinistického socialistického realizmu, t.j. v období, keď bolo umenie diktované, sledované a financované novou vládnucou triedou.

Galéria –  Ročenka SNG 2003

 
Alexandra KusáVýber textov z katalógu Prerušená pieseň

Projekt Prerušená pieseň bol venovaný umeniu sorely - socialistického realizmu v jeho začiatkoch, teda v tzv. stalinistickom období v prvej polovici päťdesiatych rokov 20. storočia, keď bolo umenie diktované, sledované a financované novou politickou garnitúrou.

Sprievodca výstavou Prerušená pieseň. Umenie socialistického realizmu 1948 - 1956
 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2019  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter
Hľadaj v SNG
Hľadali ste