English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Užitočná fotografia
Fotografia v súčasnom slovenskom umení

9. novembra 2018 — 17. februára 2019
Esterházyho palác, Bratislava
Kurátori: Aurel Hrabušický, Filip Vančo

Výstava priblíži fotografiu nie ako užitočné, rýchle záznamové médium, „dokument doby", ani ako prostriedok digitálnej manipulácie, ale ako nástroj vhodný na široké využitie v súčasnom umení.

V reakcii na éru digitálnych technológií umelci dnes využívajú fotomédium oveľa slobodnejšie, a pritom viac sofistifikovane. Privlastnená, zdokumentovaná realita je nanovo konštruovaná, usporiadaná, inscenovaná, avšak pri využití čisto fotografických postupov, klasických možností média.

Výstavný súbor sa sústredí na dianie v posledných 10 - 15 rokoch, na príklady autorských postupov, stratégií v širokom spektre možností tohto média. Zohľadní aj relatívne nový jav - dosah zahraničného školenia alebo dlhodobých pobytov na tvorbu slovenských autorov.

Hlavným cieľom tejto výstavy je priviesť divákov k tomu, aby nevnímali iba bezprostrednú užitočnosť, širokú použiteľnosť aj zneužiteľnosť fotografie, ale zamerali sa - akoby v spomalenom čase - na nuansy v čítaní tohto média a detailne sa oboznámili s možnosťami umeleckej výpovede jeho prostredníctvom.

Vystavujúci autori:

Cyril Blažo
Peter Fabo
Petra Feriancová
Katarína Hrušková
Dominika Jackuliaková
Ján Kekeli
Martin Kochan
Roman Ondak
Lucia Papčová
Katarína Poliačiková
Lucia Sceranková
Viktor Šelesták
Ján Šipöcz
Milan Tittel
Martin Vongrej
Jaroslav Žiak 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter