Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Užitočná fotografia. Fotografia v súčasnom slovenskom umení

9. novembra 2018 — 31. marca 2019
Esterházyho palác, Bratislava
Kurátori: Aurel Hrabušický, Filip Vančo

Výstava priblíži fotografiu nie ako užitočné, rýchle záznamové médium, „dokument doby", ani ako prostriedok digitálnej manipulácie, ale ako nástroj vhodný na široké využitie v súčasnom umení.

V reakcii na éru digitálnych technológií umelci dnes využívajú fotomédium oveľa slobodnejšie a pritom viac sofistifikovane. V digitálnej ére nie sú formálne znaky, technické či technologické zručnosti natoľko dôležité, o to väčší priestor dostane obsah a kontext umeleckej výpovede. Privlastnená, zdokumentovaná realita je nanovo konštruovaná, usporiadaná, inscenovaná (v priestorovej inštalácii napríklad), avšak pri využití čisto fotografickými postupov, klasických možností média.

Výstavný súbor sa sústredí na dianie v posledných 10 – 15 rokoch, na príklady autorských výpovedí (postupov, stratégií) v širokom spektre možností tohto populárneho média. Zohľadní aj relatívne nový jav – dosah zahraničného školenia alebo dlhodobých pobytov na tvorbu slovenských autorov.

Hlavným cieľom tejto výstavy je priviesť divákov k tomu, aby nevnímali iba bezprostrednú užitočnosť, širokú použiteľnosť aj zneužiteľnosť fotografie, ale zamerali sa – akoby v spomalenom čase – na nuansy v čítaní tohto média a detailne sa oboznámili s možnosťami umeleckej výpovede jeho prostredníctvom.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2018  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter
Hľadaj v SNG
Hľadali ste