English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Teodor Schnitzer: Muž z divokého východu

19. apríla 2018 — 27. mája 2018
Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Kurátori: Miloš Kopták, Mária Rojko, Ida Želinská

Výstava tvorby autora, ktorý ilustroval desiatky najznámejších kníh o Indiánoch z kultovej edície Stopy. Nebyť investigatívnej práce Miloša Koptáka, Márie Rojko a Idy Želinskej z TOTO je galéria!, zostal by pravdepodobne v nepochopiteľnom zabudnutí.


Teodor Schnitzer študoval v rokoch 1953 až 1959 voľnú grafiku a knižnú ilustráciu u Vincenta Hložníka na VŠVU. Od roku 1961 sa začal venovať typografii, grafickému dizajnu a ilustrácii. Ilustroval viac ako 116 kníh, časť z nich priamo pre vydavateľstvá v Maďarsku a Rumunsku. Najčastejšie (a najistejšie) sa pohyboval v tzv. „low-brow" žánroch, v dobrodružných príbehoch divokého Západu, v rodokapsoch s mäkkou väzbou.

Svoje diela tvoril precízne: s poznaním reálií ľudského aj zvieracieho tela, ako aj historického kontextu. Najčastejšie pracoval zložitou technikou nitrotmelu a škrabanej štetcokresby - vyškrabávania deja priamo do papiera, potiahnutého čiernou farbou - ktorou vytvoril zvláštny efekt plnosti, hmoty. Dynamiku, napätie, vtiahnutie do deja, vytvárala špecifická štylizácia postáv, keď umožnil, aby sa na scény mohol čitateľ pozerať „zhora".

V spolupráci s TOTO je galéria!

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2021  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter