English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov

16. mája 2019 — 4. decembra 2022
Esterházyho palác, 1. poschodie, Bratislava
Kurátorka: Alexandra Kusá

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov je jeden z tých nezvy- čajných projektov národnej galérie, ktorým prekračujeme, či skôr rozširujeme obvyklé hranice galerijného sveta. Azda aj preto, že jeho iniciátorom bol spisovateľ a režisér Peter Krištúfek, s ktorým sme ho začali pripravovať.

Impulzom a inšpiráciou bola jeho snaha zachovať veľkú zbierku Kornelových kníh. Nešlo však iba o knihy a knižnicu, ale aj o zbieranie, či presnejšie o zberateľskú posadnutosť. Práve téma knižnice ako metafory poznania, ale aj fyzického miesta v byte a témy zberateľstva a uchovávania boli tými styčnými miestami, kde sme cítili prienik s otázkami, ktorými sa dnes zaoberá múzeum umenia.

Naša misia už dávno nie je iba zbierať a uchovávať umenie, to je samozrejmosť, dnes je v centre pozornosti, ako ho sprístupňovať, ako vzdelávať a inšpirovať, a práve o tom je projekt földváriovskej knižnice. Záľuba Kornela Földváriho v tzv. béčkovom žánri, teda v dobrodružnej literatúre, kovbojkách a detektívkach, nebola iba o odvážnom čitateľskom vkuse, išlo mu o viac, pre neho to bol ten iniciačný moment, ktorý nás prenesie do sveta literatúry a potom otvorí dvere veľkým témam a príbehom.

„Chlapci a dievčatá, čítajte teraz! Teraz je to pre vás naozajstné vzrušenie, niečo nové, čo vám prinesie hlboké zážitky. Keď tie knihy prehliadnete a až v dospelom veku pochopíte, že treba čítať, už vám literatúra nikdy nedá to, čo by vám dala teraz." Treba pripomenúť, že nás oslovila aj paralela voči príbehu dejín umenia, pretože práve vo výtvarnom umení sa popkultúra (pop-art) rehabilitovala oveľa skôr než v literatúre. Tohto priekopníctva sa dovoláva aj naša expozícia/inštalácia, nejde len o sebavedomý prístup k žánrom, je to aj úvaha nad tým, akú úlohu majú dnes inštitúcie a ako najlepšie verejnosti „servírovať" poznanie.

Földváriovskú knižnicu sme nepoňali iba funkčne, po tejto stránke je to prezenčná knižnica s uzatvoreným fon- dom. Pridali sme ďalšiu vrstvu - naservírovali sme jej obsah tak, aby mal vizuálnu podobu. Chceli sme ukázať knižnicu ako súčasť životného priestoru, ako fyzické miesto a urobiť zmysluplnú inštaláciu z toho, ako Kornel pod láskavým dohľadom pani Nade premenil vlastný byt na obraz svojej knihomoľskej vášne. Tu by nestačili iba police a nálepky, chceli sme postihnúť aj Kornelovho humorného ducha.

Návštevník sa síce nestretne s povestnými Kornelovými kopami kníh, „Občas so závisťou hovorím o svojich priateľoch alkoholikoch, (...) ktorí majú tú výhodu, že ráno to, za čo vyhodili peniaze, vymočia a byt majú voľný." Na Kornelove kopy, akokoľvek vizuálne impozantné, sme rezignovali, neboli by pre používateľov funkčné, a preto sme sa rozhodli skĺbiť galerijný princíp (reprezentovaný závesným obrazom) s Földváriho plnosťou. „Takže môžem povedať spolu s Edith Piaf - Nič neľutujem - ako knižný fanatik, ale občas ma to štve. Štve ma, že buď mám kníh priveľa, alebo vlastním primalý byt. A nebyť nekonečnej láskavosti a porozumenia mojej manželky, vážne neviem, ako by sme prežívali túto inváziu tlačeného slova." To, čo mali Földváriovci rozhodené v priestore bytu, my sme nainštalovali na stenu, chaos sme usporiadali do obrazu - ale ten dojem z masy sme sa potláčať nesnažili, práve naopak. Výsledkom je zavesená knižnica - obraz Kornelovho zberateľstva.

Rozhodnutie prevádzkovať földváriovskú knižnicu sledovalo aj iný než primárne vzdelávací a iniciačný cieľ. Je to pocta ľuďom, ktorí celý život nenápadne pozitívne formovali náš intelektuálny priestor. Ľuďom, ktorí sa nepechorili za poctami a titulmi a napriek tomu ich každý poznal, každý si ich vážil a boli pre nás veľmi dôležití. Ak Peter Krištúfek hovorí o sv. Kornelovi ako o patrónovi knihomoľov, tak to vôbec nie je všetko, ale toto môže byť jeho svätyňa.

Knižnica bude slúžiť ako ďalší spoločenský priestor galérie, chceme v nej organizovať besedy, prednášky a iné komorné akcie, chceme, aby sa stala súčasťou kultúrnej prevádzky v našom meste, ale aj príjemným miestom intelektuálneho odpočinku.

Koncept: Peter Krištúfek
Dizajn knižnice: Miro Veselko
Grafické a priestorové riešenie: Barbora Šajgalíková

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter