English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

LV100. Ladislav Vychodil a scéna 20. storočia

29. februára 2020 — 16. augusta 2020
Esterházyho palác, Bratislava
Kurátorka: Zuzana Koblišková

V roku 2020 si slovenské profesionálne divadlo pripomína 100 rokov od svojho vzniku. Slovenská národná galéria pripravila pri tejto príležitosti výstavu k stému výročiu narodenia profesora Ladislava Vychodila (1920-2005).

Vplyv tohto výtvarníka bol určujúci nielen pre vývoj slovenskej scénografie druhej polovice 20. storočia, ale aj Vysokú školu múzických umení, kde sa podieľal na založení samostatnej katedry scénografie a kde vychoval niekoľko generácií scénografov.

Scénografiu formoval takmer šesť dekád a scénické návrhy vytvoril k  stovkám inscenácií doma aj v zahraničí. Posledné z nich mohli diváci vidieť pred dvadsiatimi rokmi, a tak je pre mladšie ročníky jeho tvorba už málo známa. Uvedomujúc si tento hendikep, nielen kurátorky, ale aj mnohých návštevníkov galérie, ktorí nemali možnosť vidieť scénografiu Ladislava Vychodila priamo v divadle, sme sa rozhodli zamerať sa na výtvarné a historické súvislosti scénických návrhov a makiet.

Vystavovanie scénického výtvarníctva sa etablovalo už v 60. rokoch, najmä po svetových prehliadkach scénografie v Sao Paolo, na ktorých sa Československo roky umiestňovalo na popredných miestach. Neskôr pribudlo aj Pražské Quadrienále a mnohí scénickí výtvarníci svoje návrhy a  makety vytvárali aj s ohľadom na možnosť ich prezentácie na takýchto prehliadkach. Aj napriek tomu zostáva vystavovanie scénického výtvarníctva dodnes problematické.

Kontext divadelnej inscenácie je takmer nemožné vystaviť v galerijnom prostredí. Režijný zámer, scénická hudba, svetelný dizajn a v neposlednom rade herecká akcia sú totiž nesporne rovnako dôležité ako scénografia. Fotografická dokumentácia je najmä pri starších inscenáciách skresľujúca a ani existujúce videozáznamy nedokážu sprostredkovať bezprostredný divácky zážitok.

Mnohé z predstavených návrhov sú vystavené prvýkrát, iné už precestovali celý svet. Výstava je členená podľa výtvarných princípov a bude mapovať najmä to, ako Vychodil o scénografii rozmýšľal v rôznych obdobiach jeho tvorby. Hoci by sa mohlo zdať, že literatúra o  Vychodilovi a jeho diele už dávno vyčerpala všetky témy, výskum, ktorý predchádzal výstave, ju obohatil aj o vzácny, dosiaľ nepublikovaný materiál z archívu Thompson Library v Ohio State University. Osobitný priestor je venovaný aj Vychodilovej „budovateľskej" úlohe a jeho pôsobeniu v divadelných dielňach Slovenského národného divadla, jeho pedagogickej činnosti doma aj v zahraničí a tiež jeho mimodivadelným aktivitám.

O tvorbe Ladislava Vychodila si môžete prečítať viac v kolekcii, ktorú sme pripravili na Webeumenia.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter